Toskana’ya Gitmek İçin 6 Neden 0

İtalya’nın en popüler bölgesi Toskana, senelerdir çok rağbet görmesine rağmen kendine özgü dokusunu, mutfağını, tarihini korumaya devam ediyor. Bambaşka dünyalara açılan kasabaları ve şehirleriyle birlikte Toskana’ya her gidişinizde yepyeni güzelliklerle karşılaşmanız asla şaşırtıcı değil. İtalyan mutfağının kalbi olan Toskana’nın sıcacık atmosferi bile buraya gelmeniz için yeterli bir sebep.

1 – Harika Manzaralara Sahip Bir Bölge

İtalya’ya dair hayran kaldığınız manzaraların birçoğu Toskana Bölgesi’nden çekilmiştir. Yeşil tepeleri, ayçiçeği tarlaları, üzüm bağları ile bezenen Toskana Bölgesi’nin küçük kasabalarıü taş evleri, kiliseleri ve yemyeşil dar yolları bir rüyayı andırıyor. Sahip olduğu pastoral manzarasıyla fotoğrafçılar için gerçek bir cennet Toskana.

2 – Sanat, Tarih ve Tasarım

İtalyan Rönesans’ının doğduğu Toskana, dünyanın en değerli sanat eserleriyle dolu onlarca müzeye ev sahipliği yapıyor. Michelangelo, Raphael ve Botticelli gibi dünyaca ünlü sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan Toskana Bölgesi gerçek bir hazine. Pisa şehrinde Pisa Katedrali, Vatizhane ve Anıtmezar’ı; Lucca’da San Martino Katedrali,  San Michele kilisesi, Guinigi kulesi, Teatro Meydanı; Floransa’da Uffizi Müzesi, Accademia, Duomo Kilisesi ve San Miniato al Monte Kilisesi ise bu hazinenin yalnızca ufak parçaları.

3 – Pisa Kulesi

Toskana Bölgesi’nde en çok ziyaret edilen noktaların başında gelen Pisa Kulesi, tüm önemini korumaya devam ediyor. Pisa Kulesi’nin yanısıra Mucizeler Meydanı’ndaki birçok tarihi binası, Pisa Katedrali, Vatizhane ve Anıtmezar’la Pisa şehri; başlı başına Toskana’yı ziyaret etme sebebiniz olabilir.

4 – Siena’nın Şiirsel Hayatı

İtalya’nın Roma, Pizza ve Alışveriş’ten öte bir özelliğe sahip olduğunun kanıtı olan Siene ili, şiirsel manzarasıyla Toskana’nın gözbebeği. Selvilerin, yemyeşil tepelerin, zeytin ağaçlarının ve üzüm bağlarının içinde kendine ait bir dünyası olan Siena’da manzaraya, doğaya ve italyan mutfağına doyacaksınız. Birbiri ardına sıralı sarı ve yeşile boyanan tepeler ve gelincikler arasındaki sevimli köyler, kesme taştan dik kiremit çatılı evler, şaraba meraklı doğuştan gurme İtalyan köylüleri ve muhteşem bağlarıyla Siena bir italyan masalı.

5 – Lucca’da Bir Film Seti: Peitrasanta Kasabası

Toskana’nın kuzeyinde yer alan Lucca Bölgesi’nin sevimli kasabası Pietrasanta, sanata ve doğaya aşık tutkulu bir insan gibi. Cıvıl cıvıl olan meydanı, dar sokakları, sevimli restoranları ve dükkanlarıyla Pietrasanta küçük olmasına rağmen her gün hareketli ve fazlasıyla renkli bir kasaba. Her gün bir kilisede veya galeride karşılaşacağınız sergilerle sanata olan düşkünlüğünü gösteren kasabanın ruhunda huzur var.

6 – Toskana’da İtalyan Mutfağı

Mis kokan domatesleri, ev yapımı makarnaları, leziz şarapları, yeşil-sarı billur renkli zeytinyağları, peynir çeşitleri ve geçen yüzyıldan kalma değirmenlerde öğütülüp odun ateşinde pişirilen çıtır çıtır Toskana ekmekleri, Toskana Bölgesi’nin mutfağına dair çok şey anlatıyor.  Çoğu aile işletmesi olan, kendi halindeki küçük restoranlar benzerlerinden, tektipleşen örneklerinden çok uzakta!

Kaynak: Jabiroo

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe