Thomas Cook, Expedia İle Stratejik Ortaklık Hamlesini Duyurdu 0

İngiliz Thomas Cook, bu ayın ortalarında Expedia ile stratejik bir ittifak kurduğunu duyurdu. Anlaşma ile çevrimiçi seyahat devi Expedia, Thomas Cook’un şehir ve yurt içi tatil işletmeleri için tercih edilen otel sağlayıcısı haline gelecek. Expedia ayrıca, Thomas Cook’un Avrupa’daki dağıtım kanalları üzerinde, tüm kısa süreli şehir turları satışlarını ve sadece otel rezervasyonlarını kapsayan satışları desteklemek için kendi rezervasyon platformunu Thomas Cook’un kullanımına sunacak.

Anlaşma, Thomas Cook’un, sunmakta olduğu kısa süreli şehir turu ve sadece otel rezervasyonlarını kapsayan satışlarının maliyetlerini ve karmaşıklığını önemli derecede azaltmasını sağlayacak. Birkaç yıllık bir süreci kapsayacak olan anlaşma, Thomas Cook müşterilerine 60,000’den fazla ilave otel seçeneği sunacak. Operatör firmaya göre tüm bu oteller, sağlık ve güvenlik standartlarının yanı sıra Thomas Cook’un kendine has kalite ve değer standartlarını da karşılıyor olacak.

Expedia; Thomas Cook’un internet sitesi, iletişim merkezleri, mağazaları ve bağlı seyahat acentelerine dağıtım aracılığıyla; ister tekil, ister kısa süreli şehir turlarının bir parçası olarak, şehir otelleri ve yerel oteller için rezervasyon olanağı sunmak amacıyla kendi teknolojisini kullanacak. Ayrıca Thomas Cook da kendi popüler güneş ve plaj tatili paketlerini, dünyanın dört bir yanında hizmet veren Expedia siteleri üzerinden sunma seçeneğine sahip olarak kendi dağıtım ağını genişletmiş olacak.

Expedia ile yapılan anlaşma ayrıca Thomas Cook’un kaynak olma niteliği taşıyan, faaliyet gösterdiği 16 pazarda, operasyonlarını önemli derecede basitleştirmeye ve kolaylaştırmaya yönelik bir etken olarak rol almak suretiyle, şirketin faaliyetlerinin karmaşıklık düzeyini düşürmeye yardımcı olacak.

Thomas Cook’un Expedia ile el sıkışması, grup çapındaki dönüşüm planındaki önemli bir adım olarak değerlendiriliyor. Anlaşma, Webjet ile geçen yılın Ağustos ayında yapılan ve Thomas Cook’un tamamlayıcı güneş ve plaj tatili otelleri portfolyosunun çoğunluğunu kapsayan otel kaynağı bulma anlaşmasının duyurulmasının ardından gerçekleşti.

Thomas Cook yetkililerine göre şirket, tamamlayıcı otel faaliyetlerinin yeniden organizasyonunun ikinci aşamasını tamamlamakla, kendi esas güneş ve plaj tatili portfolyosunu güçlendirmeye odaklanma olanağına sahip olmanın yanı sıra, aynı zamanda müşterilere, daha geniş bir otel yelpazesi ile iyileştirilmiş bir rezervasyon deneyimi sunma olanağını elde edecek.

Thomas Cook CEO’su Peter Fankhauser, bu anlaşma ile ilgili açıklamalarda bulundu: “Expedia’nın otel portfolyosu ile alanının en iyisi olan çevrimiçi teknolojisinin birlikteliği, Thomas Cook’un müşterilerine sunduğu kısa süreli şehir turları ve sadece otel rezervasyonlarını kapsayan ürünlerini dönüştürürken,  şirketin, kâr elde edilebilecek büyümeye yönelik stratejimizi gerçekleştirme yönünde önemli bir adım atmasına yardımcı olacak. Expedia gibi global çapta bir alana ve uzmanlığa sahip bir şirketle gücünü birleştirmesi, Thomas Cook’a, sistemlerimizi ve süreçlerimizi daha da basitleştirme olanağı tanıyacak. Bu ortaklık aynı zamanda, müşteriler için gerçek anlamda fark yaratabileceğimizi bildiğimiz güneş ve plaj tatili lokasyonlarındaki kendi markamızdaki ve seçkin ortak otellerdeki tatillere odaklanma özgürlüğü sunacak.”

“Bu ortaklığın, Expedia ile uzun vadeli ve her iki tarafa da fayda sağlayacak bir ilişkinin ilk adımı olduğuna eminim.”

Expedia markasının başkanı Aman Bhutani de anlaşmaya dair açıklamalarını paylaştı: “Bizler, Thomas Cook markasına her zaman büyük bir saygı beslemiş bulunuyoruz ve bir araya gelişimizin, daha fazla insanın dünyayı görmesine yardımcı olmaya yönelik becerilerimizi geliştirirken, her iki şirketin Avrupa pazarındaki rekabetçi konumlarını güçlendireceğine inanıyoruz. Expedia’nın Küresel Ortaklık Çözümleri iş kolu; önde gelen markalara, tüm seyahat ürünlerine yönelik olarak, aralarında konaklamanın, uçuşların, paketlerin ve araç kiralama hizmetlerinin yer aldığı özel markalı rezervasyon motorlarıyla, acente araçlarıyla, web hizmetleri ve operasyonlarıyla güç vererek, ortaklarımız için teknolojimizin ve faaliyetlerimizin gücünden yararlanma olanağını ortaya çıkarıyor.”

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.