Taxify Paris’e Elektrikli Scooterları Getirirken, Scooter Savaşı Avrupa’da Patladı 1

Bu durum, ABD’li Bird ve Lime’ın Fransa’nın başkentinde hali hazırda faaliyete geçirdiği scooterlar için bir savaşının patlak verdiğine işaret ediyor.

Scooter start-up’ları şu anda, elektrikli scooterların yasadışı olduğu Londra’da faaliyet göstermekten men edilmiş durumda.

Vergote CEO’su Markus Villig, scooter’ların otomobillerden daha kısa şehir gezileri için daha anlamlı olduğunu söyleyerek rakiplerini tekrar etti.

Elektrikli scooter savaşında yeni bir cephe var.

Avrupalı araç firması Taxify, bu hafta Paris’te kiralık elektrikli scooterları piyasaya sürerken ilk defa özel kiralık araçların ötesine geçerek büyük bir Silikon Vadisi etkileşimli talebine adım atıyor.

Şirket, bu hafta Fransız sermayesinde yeni bir marka olan Bolt markası altında bir dizi elektrikli scooter filosunu hizmete sunacak. Yolcular, Taxify ana uygulaması aracılığıyla şehir çevresinde Bolt scooterlarını kiralayabilecekler ve minimum 1 € ‘luk bir ücretle dakikası 0.15 €’dan kiralama gerçekleştirebilecekler.

Scooterlar dahili GPS’e sahip ve yolcular araçlardaki QR kodunu taratarak “kilidini” açabilirler. Taxify, şarj ve bakım için her akşam scooterları toplayacağını söyledi.

1835 Karayolları Yasası dolayısıyla Birleşik Krallık’da scooterlar yasal olmadığı için, Paris, Avrupa’daki scooter start-up’ları için bir başlangıç noktası haline geldi.

ABD’li yeni start-up’lar Bird ve Lime, girişim sermayesi için büyük miktarlarda para topladı ve son aylarda Paris’ten başlayarak Avrupa’ya girmeden önce Amerikan şehirlerini scooter ile istila etti.

Taxify CEO’su Markus Villig, firmasının zaten Paris’te 500.000 kullanıcı avantajına sahip olduğunu söyledi. Ayrıca, yönetmeliğin, lansmana yönelik bir zorluk oluşturmadığını da belirtti.

Business Insider‘a verdiği demeçte; “Yüzlerce veya binlerce scooter dağıtmak için bir şehirle iyi ilişkilere sahip olmanız gerekir” dedi. “Aylarca yerel belediye başkanıyla görüşmelerde bulunduk ve aslında scooterları çok hoş karşıladılar” dedi.

Ağustos ayının başlarında Fransa’nın başkentinde başlatılan Bird, Paris’te Taxify‘a benzer bir teklif sunmaya başlarken Lime ise başkentte Haziran sonu itibariyle hzmet vermeye başlamıştı.

Rekabete ilişkin soruya ise Villig, hedefin rakiplerini Taxify uygulamasına ikna etmek olduğunu söyledi.

Villig, “Şu anda tüm scooterlarımız bize ait; ancak diğer tedarikçilere de hizmet sağlayabileceğimiz bir ekosistemimiz var. Günün sonunda, hedefimiz bir ulaşım tedarikçisi olmak … yolculara mümkün olduğunca çok seçenek sunmak. Yolculuk, ‘Nereye gitmek istersin?’ ile başlamalı ve sonra onlara bir dizi seçenek sunuyoruz. Fakat bunu kendimiz yapmak zorunda değiliz” dedi.

Ayrıca, araçlardan elektrikli bisikletlere ve scooterlara doğru genişleyen Uber, Lime ile benzer bir ortaklığa imza attı.

Taxify, diğer Avrupa şehirlerinde de scooter hizmeti kurmayı planladığını açıkladı ve Villig, Business Insider’e Londra’da scooter hizmeti için ulaşım düzenlemesi hakkında görüşmelerde bulunduğunu söyledi. Şirket, lisansı ile ilgili sorunlar nedeniyle Londra’daki araç hizmeti vermekten men edilmişti ve şu anda başkentte yeniden hizmet vermek için savaşıyor.

Villig; “Hem araç cephesinde hem de scooterlar için görüşmeler yapıyoruz. Uzun vadede, küçük araçların trafik açısından çok daha verimli olduğu gayet açık ve çevresel etki ve kullanım kolaylığı için… Bu, şehirlerin bunu ne kadar hızlı gerçekleştireceği ve düzenleyeceği ile ilgili bir mesele ” dedi.

Hem Bird hem de Lime şu anda İngiltere‘de scooterlara izin verilmesi için yasada bir değişiklik yapılması için lobi faaliyetleri yürütüyor.

Taxify’ın Gözü Halka Arzda

Taxify, Mayıs ayında otomotiv firması Daimler’den büyümesini finanse etmek için 153 milyon dolar topladı. Şirketin, Uber ve Lyft’in halka arz rotasını takip etmeyi planlaması durumunda, Villig şirketin muhtemelen hisse senedi çıkaracağını; ancak şirketin halen inşa aşamasında olduğunu söyledi.

“Kesinlikle, daha fazla finansmana ihtiyaç duyduğumuzdan bir halka arz bizim için seçeneklerden biri. Şu anda hala gelişmekte olan bir aşamadayız (ve bu da) çizginin biraz daha uzağında” dedi.

Ayrıca Daimler ile uzun vadeli bir ortaklığın özerk araçları keşfetmeyi kapsayabileceğini de söyledi.

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.