Tren Turizminin Örneklerinden Biri Olarak ‘Tren Ecuador’ 0

Lüks trenlerin çekici yanları, kulağa sorumlu bir seyahatin başlangıç noktası gibi gelmiyor olabilir, ancak Tren Ecuador’un ürünü, gezginlere tam olarak bunu sunuyor. Konuklara gurme yemeklerden, hiçbir masraftan kaçınılmadan tasarlanan kompartımanlara, lüks tren turizminin tüm konforlarını sağlayan yolculukların sorumlu yanı, Tren Ecuador’un kapsamlı vizyonunda yatıyor.

Konuklar, tren yolculuğuna başladıktan sonra çok popüler olmayan lokasyonlarda yerli halk ile kaynaşmak, yerel lokantalarda yemek yemek, otantik el yapımı ürünler satın almak ve geceleri zarif ve büyük çiftliklerde geçirmek için belirli noktalarda düzenli olarak mola veriyorlar ve bunları yaparak yol boyunca yerel kültürle kaynaşma fırsatını buluyorlar.

Tren Ecuador’un genel müdürü Ana Garcia Pando’ya göre fark, deneyimin lüksünde yatıyor: “Biz, farklı türde bir doğrudan deneyim yaşama olanağı sunuyoruz. Müşteriler konforun keyfini sürebilir, ardından yürüyüş botlarını giyip, yağmur ormanlarında yıllardır yaşamakta olan ve kinoayı nasıl hasat ettikleriyle ilgili öyküler anlatan kadınlarla bu ormanlarda yürüyüşe çıkabilir. Bu deneyim farklı, eğitim niteliği taşıyan bir tür lüks deneyimi olma özelliğini taşıyor.”

Şirket geçen yıl Responsible Travel’ın, World Trade Market Londra’da düzenlediği Dünya Sorumlu Turizm Ödülleri’nde birinciliği paylaşarak, turizmi ileri derecede sorumlu bir yöne taşıdığı için tanınırlık kazandı.

Tren Ecuador, Ekvador’un dört bir yanında turistlere hizmet veren, tam donanımlı bir tren ağını yönetiyor ve 2015 yılında gerçekleşen bir yenilenme sürecinin ardından şimdilerde, ülkenin en güzel, saklı kalmış lokasyonlarını keşfetmek isteyen gezginlere 10 günlük geziler sunuyor. Günlük gezilerin yanı sıra, şirketin sunduğu en iyi yolculuk, Pasifik kıyısındaki Guayaquil’den başlayarak kuzeydeki Quito’ya ve ardından Andes’a seyahat eden trenlerle sunulan dört günlük Tren Crucero deneyimi. Guayaquil’den başlayan yolculuğa Bulutlara Giden Tren ismi verilirken, aynı rota izlenerek yapılan dönüş yolculuğuna Harikalar Treni ismi veriliyor. Pando, bu geziler konusunda bilgiler verdi: “Bu yolculuk, konukları Şeytan Burnu’na ani bir iniş, dar bir vadiden ve yağmur ormanlarından geçiş ve ardından kıyıya varış ile bir dizi yanardağın yer aldığı bir yola çıkarıyor. Konuklar yol boyunca farklı iklimleri, çeşitli ve güzel manzaraları görecek ve farklı yerleşimleri ziyaret edecek. Ekvador’da 22 yerli uyruk bulunuyor ve konuklar, turlarımız sırasında bu çeşitli insan topluluklarının kimileriyle buluşma olanağı bulacak.”

İnsan Gücü

Tren Ecuador’un envanterinde, yerel ekonomiyi güçlendirme yönündeki görevinin bir gereği olarak yataklı vagonlar bulunmuyor. Bunun yerine konuklar, yolculuk rotası üzerindeki çeşitli dört ve beş yıldızlı otellerde ve eşsiz çiftliklerde uyuyarak dinlenme fırsatı buluyor. Gezginler yolculukları sırasında tahta oymacılarından müzisyenlere, dokumacılardan dansçılara, yerli insanlarla tanışmak için pek çok fırsat elde ediyor. Konuklar, bu zanaâtkârların ürettikleri eşyaları satın alma şansını bulmanın yanı sıra, bu insanların günlük yaşamlarına ve Ekvador kültürüne dair bir içgörü de kazanıyor.

Ekvador’da gezginlerin karşılaşabileceği en eklektik karakterlerden birisi olan, Ekvador’un son buz satıcısını Pando anlatıyor: “Kendisi yerel pazarlara sattığı buzları toplamak için Chimborazo Dağı’na, buzulun kıyısına kadar tırmanıyor. Bugün daha fazla insanın evinde buzdolabı olduğu için bu iş oldukça zahmetli ve özgün.”

Geleneklere saygı, Ekvador kültürünün korunmasının ayrılmaz bir parçası ve konuklar, yerel gelenekleri pek çok açıdan görmenin tadını çıkarabiliyor. Pando, bu olanağı bir örnekle açıklıyor: “Sözgelimi, konuklar yerlilerin hala para kullanmak yerine mal takas ettiği, antik bir yerli pazarı ziyaret edebilir.”

Tren Ecuador’un yerel ekonomiyi teşvik etme çabasına olan bağlılığı, trenin durakladığı noktalardaki tüm kafelerin yerliler tarafından işletildiği anlamına geliyor ve bölgenin yerlileri, yolcuların seyahatleri sırasında tüketebilecekleri yiyecek ve içecekleri sunuyor. Pando, şirketin bu yönünü de kısaca anlatıyor: “Müşteriler, yerel yerleşimlerde işletilen kafelerde, kuzeydeki bölgelerde mısır ve patates, güneydeki bölgelerde ise kinoa gibi otantik yemekleri tadabiliyor.”

Yemek, her ikisi de seyahat planında yer alan plantasyon gezintileri ve çikolata tadım etkinlikleriyle, Tren Ecuador yolcukuklarında müşterileri eğitmenin bir diğer yolu olma özelliğini taşıyor.

Çalışmanın Meyvelerini Toplamak

Tren Ecuador’un müşterilerine kültürel açıdan zenginleştirici bir turist deneyimi sunulurken, trende hazır bulunan personelden yerel pazarlarda çalışan insanlara, yerel topluluklar da bu turist rotasının meyvelerini topluyor.

Şirketin 180 küçük ölçekli tedarikçiyle anlaşmaları bulunuyor ve Tren Ecuador tüm bu tedarikçilere gelir sunmanın yanı sıra yemekler ve atıştırmalıklar için ödeme yapıyor. Turistler, bu tedarikçilerin ürünlerini satın alarak bu gelire katkıda bulunuyor. Pando, Tren Ecuador olarak amaçlarının “yerel ekonomiyi güçlendiren, en yüksek kaliteye sahip bir ürün sunmak” olduğunu belirtiyor ve Tren Ecuador’un bağlı şirketler için ruhsat almak, tedarikçileri eğitmek ve onlara adil ticaret ilkelerine dayanan sözleşmeler sunmak adına zaman ve para yatırımı yaptığını söyledi. Pando ayrıca Tren Ecuador için çalışan çoğu yerli vatandaşın genellikle başka bir işte daha çalıştığını, böylece şirketin kendilerine iyi bir ilave gelir kaynağı sunduğunu ve bu ilave gelirin, kadınlara çocuklarının eğitim masraflarını karşılamaları için yardımcı olduğunu belirtiyor. Tren Ecuador’un gelirlerinin bir kısmı yerel toplulukların koşullarının iyileştirilmesine harcanıyor; örneğin, okullara araç gereç sağlanıyor. Pando, turizmin “bu toplulukların yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu” açıklıyor.

Halihazırda, her yıl 180,000 yolcuyu konuk eden Tren Ecuador, Pando’nun açıkladığı üzere, Birleşik Krallık gibi pek çok pazarda ön plana çıkmak için çalışmalar yapmayı sürdürüyor: “Acenteleri ve operatörleri, ürünümüz hakkında bilgilendirmek için tanıtım gezileri düzenledik. Ayrıca çekiciliğimizi arttırmayı, acenteler ve tedarikçilerle bağlantı kurmayı denemek için her yıl WTM ve Experience Latin America gibi ticari fuarlara katılıyoruz.”

Tren Ecuador, sorumlu yolculuk sektörünün bayrağını taşırken Pando, bir destinasyon olarak Ekvador’un da aynı şeyi yapıyor olmasından dolayı gurur duyuyor: “Çeşitli kimliklerimiz, bu ülkenin ve tarihimizin güçlü bir özelliği. Ülkemiz, ekoturizm ve doğa ile kültüre saygılı olma konularında yasalar oluşturan ilk destinasyonlardan biri olduk.”

Pando, verdiği bilgilere şu sözlerle nokta koyuyor: “Ekvador’un büyük tatil tesisleri bulunmuyor. Konaklama olanakları, küçük yerleşimler arasında dağınık durumda ve bu sayede güçlü bir tedarik zincirine katılmayı daha kolay hale getiriyor. Böylelikle, bu tür turizm faaliyetleri bize harika bir şekilde uygun oluyor.”

Tren Ecuador, sorumlu turizmin parlayan bir örneği olan Ekvador’da, bir başarı timsali olarak varlığını sürdürüyor.

 

 

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe