Seyahat Trendlerinin Son 15 Yılı 0

Hayat artık daha hızlı akıyor, hatta bazen onun hızına yetişemediğimizi hissettiğimiz anlar oluyor. Teknolojiden siyasete sürekli yenilenen dinamiklerle yaşadığımız ortamda seyahat alanında da bizlerin değiştiğini görmek kaçınılmaz! Son 15 yılda değişen trendleri, beklentileri, seyahat rotalarını gelin beraber öğrenelim!

Cruise Seyahatleri Yeniden Yükselişte

1900’lü yıllarda büyük seyahat gemileriyle çıkılan yolculuklar sanki bir statü göstergesiydi. Gezdiğiniz rotalar kadar o gemilerin içinde yer almak da bir ayrıcalıktı. Seyahat alışkanlıkları değiştikçe sanki Cruise seyahatleri eski önemini yitirdi gibi gelse de yeni destinasyonlarla birlikte aslında bu alışkanlığın uykusundan uyandığına şahit olduk. Egzotik nehir turları, Adalar gibi her gün artan yeni rotalarla deniz aşırı yolculuklara hazır olun!

Online Rezervasyon, Tek Tıkla Seyahat Planı

Size farklı bir mecra, konuşulması gereken başka bir alan gibi görünse de tüm bilgilerin elimizin altında olması, internetin halledemediği bir konunun kalmaması seyahat alışkanlıklarını da baştan yazdı diyebiliriz. Tüm seyahat notlarını bulabileceğiniz seyahat blogları, booking.com gibi online otel rezervasyonu yapan siteler, oda veya ev kiralayan Airbnb gibi siteler sadece konaklama alışkanlığındaki değişikliği bile gayet net özetliyor. Artık seyahat planları, bilgisayardan hazırlanırken, biletinizin barkodunu telefonunuzdan okutup uçağa binebilir, nerede olduğunuzu ve nereye varacağınızı telefonunuzdaki haritalar uygulamasından takip edebilirsiniz. Kısacası “Yaşasın Teknoloji”!

Yeni Deneyimler, Alışılmadık Maceralar

Beyaz kumlu plajlarda gün boyu uzanmak ve hiçbir şey yapmamak artık önemini yitirdi. Kimse, tatilini güneşin altında 15 saat yatarak geçirmeye niyetli değil. Seyahat severler daha özel ve ayrıcalıklı tatillerin peşinde! Afrika’nın uçsuz bucaksız savanalarında vahşi yaşamı görmek, safarilerde en ilginç fotoğrafları yakalamak mı istiyorsunuz? Ya da motorlu kızağa binip, Kuzey Işıkları’nın altında yıldızları seyretmek mi? Aksiyon ve hareket tatillerin belki de en aranan özelliklerinden…  Hem bedenen ve ruhen dinginliği yakalarken bir yandan da hareket, spor ve macerayı yaşamak mümkün, nasıl mı? Kenya’nın safari kamplarında spa ve heyecanı yaşayabilir, Nepal’de trekking rüzgarlarında dağ taş tırmanıp, otel odanızda konforla tanışabilirsiniz.

Kamp Yapmanın Dayanılmaz Çekiciliği

Kamp yaşamı genç işi gibi mi geldi? Gelmesin çünkü son 15 yılda kamp bölgeleri, doğayla bir arada geçen günler, doğa sporları büyük yükselişte. Odun ateşiyle ısındığınız sobalar, ormanın tam ortasında kurulan çadırlar, yıldızların aydınlattığı geceler çoğu seyahat sever için çok daha doğal, eğlenceli ve dinlendirici geliyor.

Lüks Her Yerde

Lüks tatillerin moda olması tabi ki yeni bir mevzu değil. 17. Yüzyılda başlayan ve Avrupa’da bir kuğu gibi süzülmeye başlayan zenginlerin seyahat alışkanlıkları özellikle 1900’lü yıllarda lüks seyahatin tanımını belirledi. 5 yıldızlı oteller, penthouselar, son derece şık döşenmiş, ada villaları derken lüks seyahat git gide pahalılaştı ve geriye bugün yüksek standartlarından vazgeçmeyen zengin hayat seven seyahat severler kaldı!

Bağımsız Seyahatlerin Hafifliği

Her ne kadar turist kalabalıkları ve tur yoğunluğu devam ediyor olsa da artık bir tura veya gruba bağlı seyahat etmek, sadece programda yer alan yerleri görmek, programda belirtilen mekanlarda yemek yemek çekiciliğini kaybetmekle kalmadı birçok seyahat severe itici gelmeye başladı. Özellikle biraz da olsa yabancı dil biliyorsanız, kendi başınıza çıktığınız seyahatler, kendi hazırladığınız program çok ama çok daha keyifli olmaya başladı. Kendi otelinizi veya evinizi seçip, rezervasyon yaptırmak, gittiği şehirde planında olmayan bir yere yolculuk yapmak büyük önem kazandı.

Eko- Turizm

Ekoturizm, yeşilturizm ya da kısaca doğa dostu seyahatler belki de bizim çağımızda geçmişte önemsemediğimiz doğanın gücüne bizi geri döndürüyor. Doğayı keşfetmek, onu bozmamak ve saygı göstermek sanırım eko-turizmin temel inancı! Doğanın deneyimi üzerine inşa edilmiş, sürdürülebilir ekolojik değerlere sahip olan oteller, özel evler kocaman resort otellerin etkisini gölgede bırakıyor. Ağaç evlerde konaklayıp, yemyeşil yamaçlarda, dere kenarında yürüyüş yapmak sınırsız yeme – içmenin dahil olduğu tatillerin çok adım ötesine geçti!

Egzotik Yolculuklar

Yeni bir kültür, merak edilen ama bugüne kadar cesaret edilemeyen yaşamlar, yepyeni mutfak kültürleri… Dünyanın her noktasına uçabiliyor olmak özelllikle gurmeler için bir hediye gibi geldi! Yeni lezzetler, tatlar için yolculuğa çıkmak, yemek üzerine seyahat planlamak en az doğa tatilleri kadar çekici bir durum aldı. Mesela İtalya’nın şarapları ve yerli üreticileriyle ünlü Toskana Bölgesi’ne seyahat etmek ya da Fransa’nın lavanta tarlaları ve şaraplarıyla ünlü Provence Bölgesi’nin provensal lezzetlerini tatmak için binlerce kilometre uçmak artık bir hayal değil!

Kaynak: Jabiroo

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe