Selin Çıldır’ın Doha Gezi Yazısı 0

Türkiye biletinden çıkan şehir Doha.. Evet Doha için en güzel tanımlama bu benim için. Nedeni ilerleyen cümlelerde. Katar ya da Katar Emirliği olarak bilinen ve kişibaşına düşen gelir oranı açısından dünyanın bu en zengin ülkesine başkentlik yapar Doha. Katar bağımsızlığını 1971′de ilan etmiş olsa da, Doha’nın geçmişi 1825 yılına dayanıyor. Toplamda 1.7 milyon nüfusa sahip olan Katar’ın 1.3 milyonu başkent Doha’da yaşar.

QR621 sefer sayılı Kuala Lumpur – Doha uçağı için son çağrı.. Dünya petrolüne hükmeden bu zengin ülkenin başkentine yolculuğumuz başlıyor..

Katar Havayolları

Katar Havayolları

Tarihler 15 Eylül 2013′ü gösteriyor. Nemli, sıcak ve güneşli bir Kuala Lumpur sabahında Doha aktarmalı Türkiye yolculuğu için Malezya’nın başkentinde, havalimanında bekliyoruz. 2 günlük Kuala Lumpur gezisi beni bir hayli yormuş; belim, bacaklarım gezmekten ağrıyor. Yine de gücüm kuvvetim yerinde. Gezmek güzel ne de olsa.. Sabahları ayılmak için en iyi yol nedir? Tabi ki bir fincan kahve içmek. Elimde Malezya’nın lokal kahvesi ve eşimle beraber hoş muhabbetler derken vakit gelip çatıyor. Bavulları check-in yaptıktan sonra uçağa binmek üzere yola koyuluyoruz. Araya biraz reklam almış olacağım ama bu yazıma damgasını vuran ve bugün burada Doha yazısı yazmamı sağlayan “Katar Havayolları”ndan bahsetmemek olmaz. Katar Havayolları‘na ait uçağımız oldukça geniş, uçağın host ve hostesleri bir hayli nazik ve ikramları da tatmin eder derecede iyiydi. Yaklaşık 7.5 saat sürecek olan Kuala Lumpur – Doha seyahati için kaptan pilot İngilizce ve Arapça konuşmasının ardından, sesli olarak duasını da ediyor. “Hayırlı yolculuk” temennisiyle gökyüzünde ağır ağır yükselişe geçiyoruz.

Gökyüzünden Manzara

Gökyüzünden Manzara

Katar'ın Başkenti

Katar’ın Başkenti

Beklenenden biraz uzun ama keyifli bir uçak yolculuğunun ardından aktarma noktamız olan Doha şehrine iniş yapıyoruz. Çölün kuru sıcağı daha dışarı çıkmadan kendini belli ediyor. Etraf bir hayli değişik gözükse de detaya çok dalmadan Katar Havayolları’na ait bir sonraki uçağımıza yetişmek için aceleyle havalimanına giriyoruz. Her iki uçağın arasında yaklaşık 1.5 saatlik bekleme olmasına rağmen uzun süren yolculuk sonucu Doha’dan bineceğimiz İstanbul uçağını maalesef kaçırıyoruz. Havalimanındaki görevliye yaklaşır yaklaşmaz ise kendisi bize yeni biletlerimizi veriyor. Yorgun, telaşlı ve Türkiye’ye (dolayısıyla ailelerimize) daha geç varacağımızın haberiyle biraz da üzgün olarak bir köşeye oturuyoruz. Yeni bilet detaylarımızı inceler incelemez de bir sonraki uçağın ertesi gün olduğunu anlıyoruz. İşte tam da bu anda Türkiye biletinden Doha turu çıkıyor, Madem vaktimiz bol o halde Doha’yı gezmenin tam zamanı diyoruz.  Katar Havayolları tarafından bizler için bir otel rezervasyonunun yapıldığı bilgisini alıyoruz. Havayolu şirketinden kaynaklanan gecikme dolayısıyla böyle bir hizmet mağdur durumdaki tüm yolculara sunuluyor ve gerekli yolculara 1 günlük Katar vizesi veriliyor. Bir hatırlatma: Katar Umuma Mahsus Pasaport sahibi Türk vatandaşlarından vize istiyor.

Çöl Manzarası

Çöl Manzarası

Gideceğimiz otel Crowne Plaza Doha The Business Park. Yaklaşık 15 dakika süren havalimanı-otel yolculuğumuz süresince etrafta gördüklerimi fotoğraflıyorum. Tabi araç hareket halinde olduğundan fotoğrafların hepsi çok kaliteli çıkmadı. En güzellerini sizlerle paylaşıyorum.

Doha

Doha

Crowne Plaza The Business Park Hotel Doha

Crowne Plaza The Business Park Hotel Doha

Doha’daki Crowne Plaza The Business Park adından anlaşıldığı üzere daha çok iş ve toplantı amaçlı konaklamalara hitap eden bir otel. Aslına bakarsanız Doha çok turistik bir kent değil. Bu şehir gelişmiş inşaat sektörü, gökdelenleri, petrol ve gaz rezervleri, farklı etnik yapıdan insanları aynı çatı altında toplamasıyla öne çıkıyor. Sahip olduğu petrol ve gaz kaynakları açısından dünyada başrol oynayan bir diğer yer olan Dubai ile hep kıyaslanmıştır Doha. Dubai’yi henüz gezme şansım olmadıysa da bildiğim ve okuduğum kadarıyla Dubai Doha’ya göre daha turistik ve yabancılar tarafından gezi amacıyla daha çok tercih ediliyor.

Twin Room (İki Yataklı Oda) - Crowne Plaza Doha

Twin Room (İki Yataklı Oda) – Crowne Plaza Doha

Doha’yı daha iyi tanımak amacıyla eşyalarımızı otel odamıza bırakıyor ve güzel bir gezi öncesi vücudumuza gıda ve enerji takviyesi yapmak üzere otelin restoranına iniyoruz.
Enerji de depoladığımıza göre şimdi sıra şehri gezmede…

Katar Arap Yarımadası’nın doğusunda Basra Körfezi’ne uzanan bir Arap ülkesidir. Komşuları arasında Bahreyn, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri yer alır. Ancak Katar’ın kara sınırının olduğu tek komşusu Suudi Arabistan’dır. Diğer komşularıyla arasında Basra Körfezi’nin suları vardır. Katar’ın bayrağındaki beyaz kısım barışı, bordo kısım ise savaşlarda dökülen kanları temsil eder. Zigzaklı 9 çizgi ise körfezde yer alan ve bağımsızlığını ilan etmiş 9 Arap ülkesini simgeler.

Katar’ın Bayrağı

132 kilometrekarelik alan kaplayan Doha’da hemen her yerde inşaat faaliyetleri mevcut. 2022 Dünya Kupası‘nın gerçekleştirileceği Doha hazırlıklara şimdiden başlamış durumda. Katar’ın en büyük şehri olan bu yer eğitim, iş, ekonomi, sağlık açısından da ülkenin en önemli merkezidir. Katar’ın para birimiriyaldir ve kısaltılmış hali QAR şeklindedir. 1 Katar Riyali yaklaşık 0.55 TL’ye tekabül eder. Şehir gezmesi için tabi para lazım. Bunun için otelin yakınlarında yer alan bir alışveriş merkezinde bir döviz bürosu buluyoruz. Hayatımda ilk defa bir döviz bürosunda para bozmak için pasaport istendiğini gördüm. Nedenini sorduğumuzda ise ülkedeki terörist olaylarını ve teröristlerin çeşitli şekillerde para gönderimini engellemek amacıyla böyle bir uygulamanın varolduğunu öğrendik.

Doha'da Taksiler

Doha’da Taksiler

Doha’da ulaşım pahalı değil. Petrol ve doğalgaz zengini bir ülke için aksi de düşünülemezdi. Ucuz petrol fiyatları ülke içinde hemen herkesin araç sahibi olmasını teşvik ediyor. Otomobil fiyatları da çok yüksek değil. Tıpkı Dubai’de olduğu gibi burada da bir yerden bir yere yürüyerek gitmek tuhaf karşılanıyor. Bunların hepsi benzinin sudan ucuz şeklinde tabir edilmesinden kaynaklanıyor. Doha’da 1 litre benzinin fiyatı TL cinsinden yaklaşık 40 kuruş kadar. Eğer kendi aracınız yoksa şehir içinde ulaşımınızı en rahat “Mowasalat Transport Company” tarafından işletilen “Karwa” isimli yeşil taksilerle sağlayabilirsiniz. Bu taksilerde taksimetre sistemi mevcut ve özellikle turistler tarafından Karwa taksiler sıkça tercih ediliyor.

Tabi her zaman Karwa taksilerine binemiyorsunuz. İş çıkış saatleri, haftasonları Karwa taksileri yolda çevirmek neredeyse imkansız. Bu saatlerde bulunduğunuz yere taksi çağırmak isterseniz yaklaşık 1 saat kadar bekleme durumu olabiliyormuş. Tüm bu sebeplerden ötürü Doha’da özel taksi kavramı oluşmuş. Nedir bu özel taksi derseniz, şöyle açıklayayım: Doha’da herhangi bir kişi kendi aracıyla sizi istediğiniz yere belli bir ücret karşılığında götürebiliyor. Bu hizmete özel taksi hizmeti deniliyor. Ücret tamamen sizinle karşınızdaki kişi arasında kalmış. Eğer Doha’ya yabancıysanız size fahiş fiyatlar da söylenebilir. Nitekim şehir turu için eşimle ben akşamüstü saatlerine denk geldiğimiz için boş bir Karwa taksi bulamadık ve özel taksileri kullanmak zorunda kaldık. Vaktin kısıtlı olması dolayısıyla otelin yakınından Corniche (Korniş) isimli Doha’nın en gözde mekanlarından birine gitmek için taksiciyle 20 riyale anlaştık.

Doha Corniche (Korniş)

Doha Corniche (Korniş)

Corniche (Korniş) İzmir’de Kordon-Alsancak ne derece önemli ise Doha’da da aynı derecede önemli. Zaten Korniş’i görür görmez İzmir aklınıza geliyor. Palmiye ağaçları, deniz kenarında yürüyen insanlar, liman manzarası, gecenin ışıltısı sanki İzmir Kordon’un bir kopyası. Tabi bir tek farkla.. Korniş’in etrafı renkli ışıklarla aydınlatılmış sayısız gökdelenle çevrili. Burası Doha limanını ve muhteşem manzarayı görmek isteyenler için en uygun yer.

Corniche ve Gökdelenler

Corniche ve Gökdelenler

Palmiye ağaçları demişken, Doha isminin nereden geldiğini belirtmekte fayda var. Tarihi 1825 yılına kadar dayanan Doha tarihte ilk olarak Al-Bidda ismiyle kayıtlara geçmiş. Ancak “Doha” kelimesinin orijinali Arapça “ad-dawa” kelimesinden gelmektedir. “Ad-dawa” Arapça “büyük ağaç” demektir. Bazı kaynaklarda Doha’nın ayrıca Arapça “Dohat = Körfez” kelimesinden geldiği de söylenmektedir. Adında ağaç kelimesi geçse de Doha aslında bir çöl şehri. Gelişen ekonomi, çok katlı iş merkezleri burayı New York görünümlü çöle çevirmiş. Araplar’ın ve Doha’da yaşayan yabancı halkın haftasonları yaptığı faaliyetler arasında Korniş’te yürüyüş ilk sıralarda bulunuyor.

Korniş'te Tekne Turu

Korniş’te Tekne Turu

Katar’da hava oldukça sıcak. Yazları sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve zaman zaman yağışlı bir hava hakim. Sıcaklık yıl boyunca 20-40 derece arasında oynuyor. Doha’nın yollarında biraz ilerleyince karşımıza çeşitli billboardlar çıkıyor. Bunlardan biri bize bir hayli ilginç geliyor. İşte yolda gördüklerimiz , Doha’nın meşhur alışveriş merkezi City Center ve Doha’nın merkezinden yansımalar…

Doha'da Billboardlar

Doha’da Billboardlar

Arapça Starbucks

Arapça Starbucks

Doha'da Alışveriş

Doha’da Alışveriş

Doha’nın yollarında kısa bir gezinti yapıp, meşhur City Center Alışveriş Merkezi‘ni gördükten sonra sırada Doha’nın “Kültür Kasabası” olarak nitelendirilen “Katara“yı gezmek var. Katara 2010 yılında açılmış, sanatsal pek çok aktivitenin gerçekleştirildiği, dünyanın farklı mutfaklarından lezzetli yemekler sunan değişik restorantların yer aldığı (Türk mutfağı da dahil), otantik görünümlü ama aynı zamanda modern ekipmanlarla donatılmış, Doha’nın doğu kıyısında yer alan deniz kenarındaki sanat ve eğlence merkezi. Yaklaşık 1.000.000 metrekarelik bir alana sahip.

Katara Doha

Katar Doha

Katara’ya varır varmaz görevli bizi taksi durağından merkezin iç alanına doğru götürmek üzere alıyor. Mini aracın sürücüsüyle Katara hakkında yaptığımız kısa muhabbetin ardından ricamız üzerine bizi bu araçla Katara etrafında gezdiriyor. Kendisine şükranlarımızı iletiyoruz. Gecenin güzel ışıltısı ve deniz kokusu eşliğinde Katara’yı geziyoruz.. Gelin hep birlikte bu hoş gezintiyi seyredelim..

Katara gezisi aynı zamanda Doha’daki son durağımız oluyor. Malum ertesi sabah erken saatlerde İstanbul uçağımız var, geç kalmamak (ya da kalmak mı) lazım. Türkiye biletimizden hiç hesapta yokken çıkan Katar ve başkent Doha turu gerçekten kısa süre içinde hafızalarımızda hoş anılar bıraktı. İstanbul uçağını kaçırdığımıza başta üzülsek de güzel bir gezi yapıp, konforlu bir otel konaklaması ve en önemlisi yeni bir şehri, kültürü tanımış olma hali bizi fazlasıyla tatmin ve havayolu şirketinden kaynaklanan gecikmeyi de en iyi şekilde telafi etti.

Kaynak: Geziseli

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe