Rent A Car Firmasından Nasıl Araç Kiralanır? 1

Bir araç sahibi olun veya olmayın, araç kiralama işlemi bazen bir zorunluluk olarak ortaya çıkıyor. Kimileri sürekli olarak araç kiralama işlemini yerine getirirken, kimisi hayatında ilk defa araç kiralama işlemi gerçekleştirme yoluna gidecektir.

Bu yazımızda güvenilir bir şekilde ve aynı zamanda uygun fiyata araç nasıl kiralanır ondan bahsetmek istiyoruz. Araç kiralama işleminde izlenilecek yollar;

Güvenilir Firma Bulmak

Araç kiralama işlemine karar verdiniz ve öncelikli olarak kendinize araç kiralama firması bulmalısınız. Bunun için internet üzerinde biraz araştırma yapmakta fayda vardır. Türkiye’de ve dünyada markası bilinen kurumsal firmalar önceliğiniz olsun. Bunların içerisinde araç kiralama firmalarının fiyatlarını karşılaştıran siteler / firmalar da mutlaka bulunsun.  İstanbul havalimanı ve diğer tüm havalimanlarına hizmet veren rent a car firmaları tercih edebilirsiniz.

Kiralama Koşullarını İncelemek

Daha sonra kiralama koşullarına bakınız. Bu koşulları sizin kiralamak istediğiniz araç grubuna göre değişir, lütfen bunu unutmayınız. En basit şekliyle kiralama koşullarını belirleyen noktalar şunlardır;

  1. Ehliyet: Genelde en kaliteli firmalar ekonomik grup araç kiralama işlemi için en az 2 yıllık ehliyet isterler. Gerçekten en kurumsal olanları ise 1 gün bile eksik ehliyet yaşını kabul etmezler
  2. Yaş: Yine ekonomik bir araç için en az 21 veya 22 yaşını doldurmuş olmanızı isteyeceklerdir.
  3. Kredi kartı: Kredi kartınıza bloke işlemi yapılacaktır. Bunu kimi web sitesinde provizyon işlemi olarak görebilirsiniz. Örneğin 5000 TL’lik limiti olan bir kartınızla ekonomik araç kiraladınız ve provizyon konulacak. 500 TL provizyon konulsa, sizin kullanılabilir limitiniz 4500 TL olur.
  4. Rent A Car Kaskosu: Firmanın araçlarında rent a car kaskosu olup olmadığını sorgulayın. Rent a car kaskosu olmayan firmalardan uzak durun.

arac-secimi

Sizin İhtiyacınızı Karşılayacak Aracı Belirlemek

Kiralama amacınıza uygun olacak bir araç seçimi yapmanız gerekmektedir. Bununla birlikte yakıt ve vites seçimlerine dikkat ediniz. Büyük valiz sayınız 1, araç içinde yolculuk edecek kişi sayısı az ise, ekonomik sınıfta bir araç işinizi görecektir. Ancak yolculuğunuz uzun, bagaj sayınız fazla olacak ise, mümkünse orta segment ve geniş bir araç tercih etmeniz sizin avantajınıza olacaktır.

Yukarıda belirttiğimiz 3 ana başlık, güvenilir bir firmadan araç seçimi yapmak ile ilgiliydi. Şimdi işi biraz abartıp bu güvenilir firmalardan nasıl uygun fiyata araç kiralarız yöntemine bakalım. Bu konuda fiyat karşılaştırma sitelerine mutlaka yeniden göz atınız.

Fiyat Listesini İncelemek

Aracımızı ve kiralama tarihimizi belirledik, şimdi sıra geldi fiyat analizi yapmaya. Fiyatlandırma anlamında sizin kiralama talebinize en uygun olan firmaları sıralayınız. Size fiyat anlamında net olan firmaları seçin. Araç kiralama firmalarının fiyatları, sezonlara bağlı olarak değişir. Kolay bir şekilde fiyatlarına ulaşma imkânınız olan firmalara öncelik verin. Sezon fiyatlarının avantajlarını yakalayabiliyorsanız ona göre işlem yapma önceliğiniz olsun.

Bunlarla birlikte fiyatlara neler dahil, neler dahil değil öğrenmek gerekli. Kimi firmalar web sitelerine fiyatı düşük yazıp, daha sonra buna KDV ekleme, ekstra kilometre ekleme gibi seçimlere sizi zorluyorlar. İstanbul rent a car firmaları genellikle havalimanlarına en uygun fiyatı verirler.

firsatyakala

Fırsat ve Kampanyalardan Yararlanmak

Firmanın varsa kampanya ve fırsatlarını inceleyiniz, kimi firmalarda A bankasının kartına özel fırsatlar olurken, kimisi puan kazandırıyor. Kimi firmada her kiralamanız sonucu indirim hakkınız oluyor vb.

Erken rezervasyon yaptırmakta bir nevi fırsattır. Bu yüzden özellikle tatil tercihlerinizde erken rezervasyon yaparak uygun fiyatları kaçırmayınız.

Aracımızı seçtik, uygun fiyata da rezervasyonumuzu gerçekleştirdik. Şimdi aracımızı teslim almaya geldi. Bu konuda nelere dikkat etmeliyiz.

Aracı Kontrol Ederek Teslim Alınız

Aracınızı teslim alırken size bir adet araç teslim tutanağı vereceklerdir. Bu tutanağa aracın kasasında varsa bir kusur mutlaka belirtiniz. Aracı teslim almadan önce şoför koltuğuna bir kere oturup, iç göstergeleri, farları, diğer donanımlarını vs hızlıca kontrol ediniz. Ruhsatın araçta olup olmadığını, ruhsatla birlikte sigorta evraklarının olup olmadığını kontrol ediniz. Aracı aldığınız gibi teslim etmeniz gerektiği için bu konular büyük önem taşımaktadır.

Kiralama Sözleşmesini Mutlaka Okuyunuz

Aracı inceledik, sözleşmeleri mutlaka okuyunuz. İmza attığınız noktalara dikkat ediniz. Kimi rent a car firmaları attığınız imza ile sizden senet almış olabilirler. Senet vs ile çalışan firmalardan mümkün olduğunca uzak durun, hatta hiç araç kiralama işlemi bile yapmayınız.

Araç Sizdeyken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Aracı kullanırken ne olursa olsun, trafik kurallarına uygun hareket ediniz. Trafik kurallarının dışına çıktığınızda oluşabilecek her türlü maddi ve manevi hasardan sorumlu tutulacağınızı unutmayınız.
  • Ticari bir araç kiralamadıysanız, aracı yük taşımada kullanmamalısınız. Bu durum kasko şartlarını geçersiz kılan sebeplerden birisidir.
  • Alkollü araç kullanmayınız. Kasko şartları geçersiz olacaktır.
  • Aracı bir yere park ettiğinizde mutlaka ruhsatı ve anahtarı yanınıza alınız. Aracın herhangi bir çalınma ihtimalinde kiralama şirketi sizden bu ikisini isteyecektir.
  • Olası bir hasar durumunda; hasar tek taraflı ise mutlaka polis ile birlikte bir tutanak tutmanız, çift taraflı hasar ise kaza tutanağı düzenleyip karşı tarafın ruhsat, sigorta ve şoför bilgilerini mutlaka almalısınız. Tutanakları en kısa sürede kiralama işlemini yaptığınız firmaya iletmeniz gerekir.

Aracı Teslim Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Aracı nasıl teslim aldıysanız öyle teslim etmeniz gerektiğini yeniden hatırlatalım. Buna teknik ve temizlik detayları da dâhildir. Aracı aldığınız temizlikten çok daha kötü bir halde bırakırsanız, kiralama şirketi sizden temizlik ücreti talep edebilir.

Aracı teslim ediyorsanız, mutlaka teslim tutanağı isteyiniz. Bu tutanağa varsa ekstra bir durum mutlaka işletiniz. Aracı aldığınız gibi teslim ettiyseniz zaten bir sorun çıkmayacaktır.

Rent a car firmalarını seçimi konusunda vivi.com.tr web sitesinden yararlanabilirsiniz. İstanbul rent a car firmaları ve diğer tüm iller için rent a car firmalarını vivi’den inceleyebilirsiniz. Güvenli ve keyifli yolculuklar dileriz.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.