Pılıyı Pırtıyı Toplayıp Lviv’e Taşınmak için 9 Neden 3

Ülkemizdeki hayat pahalılığı, düzensizlik ve aşırı stres ortamından dolayı yurtdışı her zaman çok daha güzel gelmiştir insana. Şehirleri yürüyerek dolaşmak, geniş parklarda zaman geçirmek, kafelerinde oturmak, sokaklarını arşınlamak her zaman zevk veriyor. 

Lviv’de işte bu yerlerin başında geliyor. Aslında Lviv ile tarihten de yakın bir ilişkimiz var. Sadrazam Köprülü Fazıl Ahmet Paşa komutasındaki 80.000 Osmanlı askeri 1672 yılında önce Ukrayna’ya oradan da Polonya sınırları içerisinde bulunan Kamaniçe’yi ele geçirdi ve Lviv kentini kuşattı. Lehler 18 Ekim 1672 tarihinde Bucaş Antlaşması’na razı oldular.

Lviv’de Lanzarote (1585), Madeira (1617), Lundy (1627-1632), Vestmann Adaları (1627-1628), Baltimore (1631) gibi Osmanlı’nın kısa süreli olarak kontrol ettiği ve buralarda üsler kurarak yıldırma hareketlerinde bulunduğu yerlerden biri olmuştur.

İşte tarihsel yakınlığımız olan Lviv’e taşınmak için 9 neden

Unesco Listesinde

life_in_lviv_

Tamam belki İstanbul ‘un eski şehir bölgesi de Unesco Dünya Kültür Mirası listesinde diyeceksiniz fakat Lviv’in eski şehir bölgesini bizce görmelisiniz. Kahve içeceğiniz bir sürü Avrupai kafede oturup meydanda dolaşan insanları izlemenin verdiği huzur ve keyif bambaşka.

Ucuz Şehir

Baczewski-Restoran
Görsel: Baczewski Restoran, Kumpel

Ukrayna’nın ekonomisi de şimdilerde çok çok iyi değil. Özellikle Rusya ile varolan sıkıntı sonrasında 1 dolar yaklaşık 10 grivna iken bir anda 20-22 ‘ler civarına gelmişti. Şimdilerde ise 1 dolar yaklaşık 26 grivna, yani en kaliteli mekanda yiyeceğiniz bir kahvaltının oluru 10 tl civarında. Hatta öneri de yapalım 1700’lerden kalma bir yer olan Baczewski Restoran’da sabah kahvaltısı yaklaşık 90 girivna olacaktır.

Lviv Opera Binası

Lviv-Opera

1897 yılında yapılan Opera Binası, Svobody Caddesi’ndeki binanın Aynalar Salonu olarak bilinen üst katı kesinlikle görülmeli. Özellikle bizim ülkemizde neden gerçek anlamda bir opera yok diyenlere, birçok dünya çağındaki opera Lviv’e de gelmekte üstelik günlük kur ile yaklaşık 10 dolar civarında.

Festivaller

International_Folklore_Festival_Etnovyr_in_Lviv_August
Görsel: Wikipedia

Kentte her yıl sayısı artan festivaller düzenleniyor. Virtuosi Müzik festivali ilkbahar, Zoloty Lev (Altın Aslan) sonbahar aylarında gerçekleşiyor. Kasım ayında düzenlenen Opera festivali Solomia Kryshelnytska’da şehirde olduğu kadar çevre bölgelerde de büyük ilgi uyandırıyor.

Doğal Yaşam Müzesi

Folk-Architecture-Museum

Öncelikle şunu söyleyeyim daha önce bildiğiniz hiç bir müzeye benzemiyor. Müze Shevchenko Ormanı içerisinde 59 hektarlık bir alan üzerine kurulu olup müzede 120 yapı ve 6 tahta klise bulunmaktadır. Müze, Ukrayna’nın Boykos, Lemkos, Hutsuls, Bukovyna ve Transcarpathian bölgelerinde yerel halkın yaşamına dair ışık tutuyor.

Düzenli Şehir Hayatı

Lviv

Her ne kadar Avrupai bir yapıda da olsa Sovyet Rusya’sının en önemli özelliği olan geniş yollar, düzenli trafik, stressiz yaşam, düzenli eğitim ve sağlık sistemi gibi özellikler halen daha geçerli. Kısa bir süre sonra Avrupa ile uyum müzakerelerine de başlayacak olan Ukrayna gelecek yıllarda çok daha gelişmiş bir ülke olacağı kesin.

Gece Hayatı

avalon-club-lviv

Lviv’e sadece gece hayatı hayali ile gitmemeniz gerekiyor. Şehirde gezecek ve görecek çok fazla şey var. Neredeyse 24 saat yaşayan bir şehir olan Lviv’de malesef gidilebilecek gece kulübü sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Önerilerimiz; yüzlerce mankeni bir arada görebileceğiniz Fashion Club ve Rafinad.

Kolay Oturum

Passport and Tickets on a World Map

Ukrayna’da oldukça kolay bir şekilde oturum almaktasınız. Her ülkede olduğu gibi evlilik yöntemiyle ya da şirket kurarak kısa bir süre içerisinde oturum alabilmektesiniz.

Kolay Ulaşım

Pegasus

Lviv’e İstanbul’dan Pegasus’un haftada 3 gün olarak yapılan direkt uçuşları ile gidebileceğiniz. Uçuş süresi yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

3 Yorum

  1. İşin aslı inanın gitmek gerekiyorsa ben bu ülkenin gidişatından memnun olmadığım için anında giderdim. Hele ki, yabancı dilim olsa hiç durmazdım.

  2. Sadece Pegasus degil, Atlas ve Turk Hava Yollarininda buraya seferleri var. Nerdeyse hergun ucus var. Ayrica muhtesem yesili olan bir acik hava muzesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.