Paylaşım Ekonomisi 2020’de 3’e Katlanacak 0

Juniper Research’ e göre 2020 yılında paylaşım ekonomisi 20 milyar dolardan fazla bir değere sahip olacak.

Juniper Research, 2015 yılında sektörün değerinin 6.4 milyar dolara ulaştığını ve 2020 yılında bu değerin üçe katlanarak tahmini olarak 20.4 milyar dolara ulaşacağını düşünüyor.

Juniper, sektör içerisinde 6 çekirdek faaliyet alanı ve paylaşımlı ekonomide gelirlerin yükselmesini sürdürecek olan yeni alt sektörler saptadı. Buna göre; ulaşım, mal ve hizmetler, mekan ve paraya dayalı olarak öğrenme, kentsel hizmetler, sağlık, lojistik ve gıda alanında yeni alt sektörler oluşturulabilir.

Juniper paylaşımlı yolculukta 2020’ye kadar çoktan 6.4 milyar dolarlık bir değere ulaşılacağını, ayrıca “işbirlikçi ulaşım” olarak adlandırılan paylaşımlı yolculuğun dağıtım platformlarındaki birleşmelere, yeni teknolojiyle birlikte özerk taksi hizmetlerine ve araç üreticileri için değişikliklere sebep olduğunu da belirtti.

Uber’in de bu koşullar altında paylaşımlı ekonomide araç paylaşımının ötesinde bir ayak izine sahip olduğu görülüyor. Juniper, UberRUSH ve UberEATS’i örnek vererek Uber’in geleneksel lojistik sektörünü nasıl etkileyeceğinden de bahsetti.

AirBnb ise seyahat sektöründe paylaşımlı ekonomi içerisinde bayrağı taşıyan başka bir şirket ve görülüyor ki bu koşullar altında PivotDesk ve Wework gibi başka şirketlerde “mekan kiralama” alanında sektörde yer almaya devam edecek. 2019’a kadar da “mekan kiralama” değerini 3 katına çıkararak paylaşımlı yolculuktan çok daha değerli bir hale gelecek.

Ebay ve Netflix gibi bazı muhalifler karşı çıksalar bile, grafikler 2020’ye kadar sektörün orta vadede ne kadar büyük bir hale geleceğini ve 20.4 milyar dolarlık bir değere sahip olacağını gösteriyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.