Pasaportlar Yeniden Değişiyor. 0

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Davutoğlu ve AB Hükümeti arasında gerçekleşen toplantının detayları yavaş yavaş basınla paylaşılmaya başladı. 

AB Hükümeti tarafından öne sürülen 72 maddeden biri de Parmak İzli Pasaportlar

Türk tarafının bu 72 maddenin 19’unu açtığı 17’sinin ise tamamlanma aşamasında olduğuydu. Kısa bir süre içerisinde kalan maddelerin de tamamlanıp yıllardır Türk vatandaşlarının hayalini kurduğu “Vizesiz Avrupa” hayalinin gerçekleşmesi amaçlanmaktadır.

Pasaportlar Parmak İzli Olacak

Dışişleri Bakan Yardımcısı Naci Koru, Yeni pasaportu, “Çipi kendi içinde olan, içinde parmak izi ve diğer bilgilerin yer aldığı pasaport” olarak ifade etti. Koru, pasaportların kısa süre önce değiştiğinin hatırlatılması üzerine de “O pasaportlar 5 sene önceki güvenlik sistemine göre hazırlanmıştı. Güvenlikle ilgili, sadece Avrupa’da değil, tüm dünyada çok daha üst standartlar geldi. Yeni pasaportlarımız ile bazı Avrupa Birliği üyelerinden ile daha yüksek güvenlik standartlı pasaportlara sahip olacağız” diye konuştu.

Rapora göre Türkiye’de vatandaşların yaklaşık yüzde 10’unun pasaport sahibi olduğu, fakat sadece %8’inin  yurtdışına seyahat ettikleri dikkat çekiyor.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.