Otellerin Daha Fazla Misafir Çekmeleri için 6 Yöntem 0

Tatil arayan binlerce insan için planlama yapmak zaman kaybettiren bir felakete dönüşebilir. Kalacak yer ve yapacak şeyler için binlerce seçenekle birlikte, çoğu insan aynı derece heyecan verici, göz alıcı egzotik seçimler arasında kararsız kalabiliyor. İşte tam da bu noktada sosyal medya stratejileriniz devreye girecek.

Tatil arayanların hayallerini erkenden yakalamak için hizmet ateşini günlük olarak yakmanız gerekiyor, eğlenmek için seyahat gerçekleştirenlerin %66’sı bir sonraki seyahatlerini planlarken arama motorlarına yöneliyorlar. İşte bu tam da bu yüzden her gün tonlarca potansiyel misafir sosyal medya hesaplarınızda gezinecek.

Peki, tatilcilerde merak uyandırarak yakın zamanda misafirleriniz olmalarını nasıl sağlarsınız?

İlgi Uyandıran Görsellerin Sihrinden Yararlanın

Geçtiğimiz 10 yılda uluslararası gezginlerin sayısı tavan yaptı. İnsanlar; uzak, egzotik yerlere daha öncesine göre seyahat etmeye her zamankinden daha hevesli ve eşsiz deneyimlere susamışlık onları konforlu evlerini bırakarak dışarı çıkmaya zorluyor.

Peki, bu kişiler seyahat destinasyonlarını nasıl seçiyorlar? Gezginlerin; dergiden, televizyondan ya da bir seyahat blogundan gördükleri özel bir yeri ziyaret etmek için dünyanın bir ucuna gitmesi nadiren duyulan bir şey değil. Zihin görsel bir araçtır, bundan dolayıdır ki eğer turistlerin dikkatini çekmenin bir yolu varsa o da muhteşem görüntü içerikleridir.

İşte size denemeniz için birkaç yöntem:

1) Kapak Fotoğrafıyla Oynamak

Bir kapak fotoğrafıyla yapabileceğiniz birçok şey var ( bütün sosyal medya hesaplarınız için). Kapak fotoğrafı insanların göreceği ilk şeydir ve sizin markanızla ilgili olarak onların marka algısını etkileyen en büyük ağırlığa sahiptirler. Otellerinizin üstünlüğünü vurgulayan bir kapak fotoğrafı seçin, bu sizin otellerinizin eşsiz iç ya da dış tasarımı, bulunduğu konum ya da etrafındaki güzellikler olabilir. Kapak fotoğrafını; sezon değişiklikleri, tasarım değişiklikleri, ruh hali ya da tekliflerinizle ilgili olarak sinyal vermek üzere istediğiniz sıklıkta değiştirebileceğinizi unutmayın.

2) Websitenizde Profesyonel Bir Fotoğraf Hizmeti Bulunsun

İnsanlar tatil görüntülerini heyecanla sosyal medya kanallarında paylaşma eğilimi içerisindeler. Profesyonel fotoğraf hizmetlerini bütün misafirler için ücretsiz olarak erişilebilir bir hale getirmek, şimdiye kadar ortaya çıkardığınız en zekice sosyal medya kampanyasına dönüşebilir. Misafirlerinizin profesyonel, yüksek kaliteli fotoğraflarını, seçilmiş olan sosyal medya hesaplarında otelinizi etiketleyerek paylaşım yapmaları için ödeme alabilirsiniz. Eğer misafirlerinizle, sadık, her yıl geri gelen birer müşteriye dönüşmelerini sağlamak üzere iletişimde kalmak isterseniz, e-mail adresleriyle değiş tokuş yaparak fotoğrafları indirmelerini sağlayabilirsiniz. (Dikkat! Fotoğraf hizmetini uygun hale getirin; fakat konukların izni olmadan fotoğraflarını çekmeye kalkışmayın!)

3) Yaratıcı Yarışmalara Yatırım Yapın

İnsanların ilgilerini çekmek ve yarışmalarınızın bir parçası olmalarını sağlamak için cazip fotoğraflar kullanın. Şanslarını arttırmaları için takipçileri bir ankete katılmaya ve retweet yapmaya davet edin ya da özel ödülü kazanma şanslarını arttırmaları için paylaşım ve yorum yapmalarını da sağlayabilirsiniz. Örneğin; Hyatt Otelleri dikkat çekmek için zekice bir Facebook anketi yaptı.

4) Milyonlarca Muhteşem Fotoğraf Paylaşın

Eğer yapabilirseniz, harfi harfine uygulayın. Sosyal medya rüya üreten bir kuluçka makinesi gibidir. İnsanlar saatlerce yiyecek görüntülerine, gizli seyahat lokasyonlarına, el işi projelerine, kıyafetlere, komşularının barbekü partisi resimlerine ve böyle sürüp giden birçok şeye bakarlar. Onlara, görsel düşünme ve gündüz düşleri alışkanlıklarına da dokunacak şekilde kanallarınıza abone olmaları için bir neden verin. Yakında misafiriniz olacak insanlara otelinizde kalma deneyiminin nasıl olacağını, günlük aktiviteleri ve lüks odalarınızı göstermek için sanal gerçeklik deneyimi sağlayın, yiyecek ve içecek menünüzü de görselleştirerek ve otel çevresindeki cazibe merkezlerini de göstererek onları baştan çıkarın!

5) Hashtag Felsefesini Anlamak

Trend hashtagleri kullanarak, otelinizin ya da resortünüzün bilinirliğini arttırma şansını kaçırmayın! Twitter ve Facebook, hashtag odaklı kampanyalar içine en uygun kanallar, yani resim ya da özel tekliflerinizi gönderirken popüler hashtagler kullanarak “#” işaretini koymayı unutmayın. Ayrıca hasthagler, eğer özel ve niş bir kitleye ulaşmak istiyorsanız çok kullanışlıdır. Örneğin; vegan ve vejeteryanlar, Parisliler ya da New Yorklular, dövme aşıkları, sokak sanatı hayranları gibi, bunun yanında otelinizin çevresinde bulunan popüler şehir simgeleri hakkında konuşmak için de hashtagleri kullanabilirsiniz, ayrıca kendi seyahatlerini ve güzargahlarını belirleyen seyahat gruplarına dahil olabilirsiniz. Hashtagler grup konuşmalarına katılmanın bir yoludur; fakat insanları taciz etmeyin yoksa gruptan atılırsınız!

6) Gerçekten İlginç İçerikler Sağlayarak Takipçilerinizi Şaşırtın ve Onlara İlham Verin

İnsanların sıradan olan şeylerden her zaman nefret ettiğini unutmayın, gezginlerin keşfetmeyi sevdikleri başlıkları ve fikirleri göz önünde bulundurun ve onları sizin sosyal medya stratejinizde bir araya getirin. Bu şekilde ilham kaynağı haline gelirsiniz ve sosyal haykırmanın negatif etkilerinden de kaçınmış olursunuz. Çarpıcı seyahat fotoğrafları ve tanıtım amaçlı teklifleriniz arasında denge sağlayın ve ayrıca kampanyalar kulağa aldatıcı gibi geliyor olabilir; fakat değildir, bu konuda takipçilerinizden yardım alın, herkesi ele geçiren başlıklara da el atmayı unutmayın.

Her ne yaparsanız yapın bunu mutlaka gösterin, söylemeyin!

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe