Oteller ve Gazeteler: Bunca Yıldan Sonra Hâlâ Beraberler 0

1927 yılında Boston’daki Hotel Statler konuklarına ilk defa ücretsiz gazete sunanlardan biriydi. O zamandan beri lüks seyahat endüstrisi, otellerden havayollarına ve yolcu gemilerine, bunu takip etti.

Forbes Seyahat Rehberi ve Pressreader’ın yeni bir araştırmasına göre bunun nedenleri değişiyor.

Bazı otelciler farklılaşmak ve markalarını kuvvetlendirmek isterken, bazıları ise müşteri deneyimini zenginleştirmeyi amaçlıyor ve diğerleri de iş dünyasındaki müşterilerinin önemli iş haberleriyle bağlantıda kalmalarına yardımcı olmak istiyor.

Söz konusu haberleri ve diğer bilgileri nasıl tükettiğimiz olunca son doksan yılda çok şey değişti.

Ancak, belki de şaşırtıcı bir şekilde, Forbes, otelcilerin amaçlarında ve bu amaçlara ulaşmada medyanın oynadığı rolde bazı değişmezler buldu.

Moda sözcükler değişti, teknoloji kesinlikle metamorfoza uğradı fakat önümüzdeki üç yıl boyunca otelcilerin öncelikleri, iyileştirilmiş konuk kişiselleştirmeleri (%70) ve iyileştirilmiş hizmet kalitesi (%65) oluyor.

Anket uygulanan otelcilerin %67’si ise konuklarına sağladıkları dergi ve gazetelerin kalitesinin farklılaştıran bir faktör olduğunu söylüyor.

Aynı zamanda, birçok bilginin yazılı basın aracılığıyla yayıldığı zamanlardan günümüz dijital dünyasına olan dönüşüm alışılmadık tutum değişimleri üretiyor.

Mesela misafir odası teknoloji geliştirmeleri bağlılık programlarını iyileştirmekten daha önemli (%52 vs  %40), wifi kapasitesini arttırmak odaların kendisini iyileştirmekten daha önemli (%49 vs %38).

Peki otelciler konuklarına gazete ve dergi sağlamaya devam etmeliler mi?

Forbes’un yaptığı çalışma devam etmeliler diyor, fakat uyarıyor: Yazılı ve dijital ayrımına rağmen araç, seçeneklerden daha az önemli.

Otel müşterileri, en az iki adet ücretsiz gazete seçeneğine sahip olmayı tercih ediyor; yazılı basın veya dijital fark etmez.

Yapılan araştırmada “Reklam gelirleri ve basılı dolaşımındaki düşüşlerle günümüz medya dünyasındaki vahim durumu hepimiz duyuyoruz. Ancak gerçek şu ki; tüm demografilerdeki insanlar yüksek kaliteli içeriğe değer veriyor ve haber uygulamalarını kullananlar haberlere daha çok vakit harcıyorlar –günde yaklaşık 50 dakika” diye belirtiliyor.

“Sadece bunun için ödeme yapmak istemiyorlar”

Raporun tamamını buradan indirebilirsiniz.

Kapak Görseli: PressReader

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe