Oteller TripAdvisor’dan Faydalanmakta Güçlük Çekiyor! 0

New York temelli bir marka danışmanlığı şirketi L2 son raporunda lüks otellerin ve otel zincirlerinin TripAdvisor’ı daha yakından takip etmeleri gerektiğini belirtiyor.

Markalaşmış otellerin online seyahat acentaları ve Google Hotel reklam uygulaması ile yarıştığı bu dönemde, otellerin hedef şehirlerde Google aramalarında ilk sıralarda yer alması gittikçe zorlaşıyor.

L2 yıllık raporunda:

TripAdvisor gibi sitelere yatırımda bulunan ve ortaklık öneren markaların, online seyahat acentalarına karşı olan savaşta daha başarılı olduğu

Markalaşmış otellerin arama motoru pazarlaması (SEM) ve arama motoru optimizasyonu (SEO) konularındaki yatırımlarını gelişme ve faaliyet gösterebilecekleri hedef bölgelerine taşımaları gerektiği

SEM ve SEO konularındaki çalışmaların yerel turistlerle kalmayıp uluslararası turistleri de hedef kitleye dönüştürmeyi amaçlamasının önemi belirtilmiştir.

tv

TripAdvisor oteller için neden ve nasıl bu kadar önemli?

L2’nin konuyla ilgili araştırma başkanı Grant Torres’e göre TripAdvisor otellere pek çok açıdan yardımcı oluyor. Torres’e göre TripAdvisor otel değerlendirmelerinin, bilgilerinin ve yorumlarının müşteriler tarafından yoğun olarak tartışıldığı bir platform.

Öncelikle TripAdvisor ücretli ve ücretsiz aramalarda sektörün lideri konumunda. L2 Mart ayında 452 marka içermeyen arama terimini incelemiş ve TripAdvisor’un %99 oranında ücretsiz aramalar arasında, %72 oranında ücretli aramalar arasında ilk sayfa sonuçlarında yer aldığını göstermiştir. Torres yukarıda bahsedilen oranların çok yüksek olduğunu ve başka endüstrilerde görülemeyeceğini de bir diğer konuşmasında dile getirmiştir.

Markalaşmış oteller arasında TripAdvisor üzerinde en çok görünürlüğe sahip olanlar şu şekilde: Jumeirah, Anantara, Hilton, Sofitel, Omni Hotels & Resorts.

Oteller TripAdvisor ile farklı şekillerde ortaklık kurabilir. Örneğin, Marriot stratejik anlık rezervasyon sistemi ile bu ortaklığı kurmuş durumda. TripAdvisor’a bu site aracılığı ile yapılan her rezervasyon için komisyon ödeyen Marriot, bu şekilde diğer online seyahat acentaları ile olan savaşta direnmeye devam ediyor.

Torres’e göre bir diğer ortaklık direk partnerlik ile sağlanabilir. Direk partnerlik ile markalar görünürlük oranlarını arttırırken, Google aramalarındaki kalabalık sonuçlardan da kaçınmış oluyorlar.

Yakın zaman önce skift.com’da açıklandığı üzere şu sıralar TripAdvisor ve diğer online seyahat acentaları Marriot gibi ünlü otellerin yalnızca özel müşterileri için sunduğu uygun fiyatlara erişmeye çalışıyor.

Tüm bunların yanı sıra oteller TripAdvisor görünürlüklerini arttırabilmek için otel tanımlamalarında anahtar kelimelere, spesifik tanımlara, içeriklere ve müşteri yorumlarına yer verebilirler.

San Francisco, Los Angeles, and Las Vegas marketlerinde L2’nin index markaları TripAdvisor ilk sayfa görünümünde 55%, 44%, and 33% gibi oranlar sergilerken, daha yoğun olan New York ve Miami’de bu oranlar 21% and 20%’ye gerilemekte.

Ortalama olarak oteller yalnızca müşterilerinin 50%’sinin TripAdvisor yorumlarını inceleyip 1 hafta içerisinde yanıtlıyor. Negatif yorumlara olan yanıtlar ortalama olarak 6.5 günde gelirken, negatif yorum bırakan müşterilerine en çok dönüş yapan şirket Marriot’un ortalaması 3.5 gün.

L2’nin raporuna göre oteller müşterilerine en kısa sürede en çok yanıtı vermeye çalışmalıysa da Cornell Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre oteller 40% oranında yorumlara cevap vermeli, ancak bunun yanında negatif yorumlara yapıcı çözüm önerileri de sunabilmeli.

Bölgesel SEM önem kazanıyor!

Otellerin arama listelerinde üst sıralara çıkabilmesinin bir diğer yolu ise pazarlama politikalarını spesifik bir bölgeye yönlendirmelerinden geçiyor.

Amerikan seyahatseverler belli bir bölgede otel ararken, Marriot, The Ritz-Carlton, ve Four Seasons aramaları bölge ve rapor ayırmaksızın domine etmekte. Ancak Asyalı, Avrupalı ya da Orta Doğulu bir seyahatsever arama yaptığında sonuçlar çok farklı.

Google.uk kullanan Asyalılar ‘Miami’de lüks spa’ araması yaptığında sonuçlarda Small Luxury Hotels of the World (SLH), Mandarin Oriental, and W Hotels öne çıkmakta. Avrupalılar aynı aramayı yaptıklarında ise en çok görülen sonuçlarda SLH, Four Seasons, ve The Ritz-Carlton var. Orta Doğulular için ise bu sonuç The Ritz-Carlton, Four Seasons, ve Jumeirah.

L2’ ye göre, oteller pazarlamalarında Amerika’ya giden uluslararası turistlere daha çok önem vermeli. Çünkü şu an İngiltere, Fransa, Almanya üzerinden yapılan aramalarda yalnızca 5 Amerikan oteli ilk sayfada yer almakta.

Standart SEM ve SEO’nun çok yoğun olduğunu belirten Torres, bu durumda TripAdvisor gibi online seyahat üzerine yoğunlaşan şirketlerin bu yoğunluğu aşmada büyük katkı sağlayabileceğini de sözlerine ekliyor. Ayrıca Torres Asya ve Avrupa marketlerine yönelik optimizasyonların da aramalarda üst sıralarda şirketlere yer açabileceğini söyleyerek sözlerini tamamlıyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.