Oteller, Konuk Değerlendirmelerine Büyük Önem Veriyor 0

Seyahat araştırmalarının doğası, zaman içinde çok değişti. Önceleri, Frommer’in rehberleri vardı. Çok daha önceleri ise o güzel, kırmızı Baedekers rehberleri vardı. Bugün ise, İnternet sayesinde mümkün (ve erişilebilir) kılınan bilgilerin zenginliği sayesinde; TripAdvisor, Yelp, Google ve benzeri sitelerde online değerlendirmeler ve derecelendirmeler bulabiliyoruz.

Müşterilerin online değerlendirmelere yönelik artan güvenini yeniden doğrulayan yeni bir çalışmada, işletme analizleri firması SAS ve Pensilvanya Devlet Üniversitesi, gezginlerin, bir tesisin ya da yerel işletmenin değerini değerlendirmek adına, sağlam bilgiler içeren değerlendirmeleri eskisinden daha fazla aradığı sonucuna varmış bulunuyor. Araştırma özellikle iş amacıyla seyahate çıkan gezginlere odaklanıyor ve bu gezginlerin otel değerlendirmeleri, fiyatlandırma, marka değeri ve benzeri faktörlere nasıl tepki verdiklerini belirlemek amacıyla verilen yanıtları analiz ediyor. Ortaya çıkan sonuçlar, %80’lik bir kesimin değerlendirmeleri okuduğunu ve %88’lik bir kesimin değerlendirmelerin etkisi altında kaldığını gösteriyor.

Eğer bir otel, restoran ya da turizm bağlantılı yerel bir işletme yönetiyorsanız, araştırmadan elde edilen aşağıdaki ilginç bulgulara dair notlar almak isteyebilirsiniz:

  • İş amacıyla seyahat eden gezginler, dinlenme amacıyla tatile çıkan gezginler kadar hassas değil ve ilgili otel, iyi bir marka değerine, fiyatlandırmalara ve derecelendirmelere sahip ise, olumsuz değerlendirmelere sahip bir oteli yine de tercih etme eğilimindeler.
  • İş amacıyla seyahat eden gezginler, yakınlık duydukları otellere ve tesislere sadık kalıyorlar ve katılımcıların çoğu, seyahatlerinin %25’i ile %75 arasındaki bir bölümünde, tercih ettikleri markaları (“yeterince iyi” olsa dahi) kullanabileceklerini söylüyorlar.
  • İş amacıyla seyahat eden gezginler, avantajlı teklifleri tercih etmeye devam ediyor ve bu durum, satın alma davranışını önemli ölçüde etkiliyor. Fiyatlarını rakiplerine göre düşüren oteller, pazarın iş amacıyla seyahat eden gezginlerin oluşturduğu segmentinde büyük bir talep yaratabiliyor.
  • İş amacıyla seyahat eden gezginler, doğru bilgiler içeren, açıklayıcı ve hislere dayanmayan online değerlendirmelerden etkileniyorlar. Diğer bir deyişle, bu gezginler hislere değil, doğru bilgilere bakıyor ve bir otelin olumlu ya da olumsuz bir değerlendirmeye konu olmasına yol açan sebepleri araştırmak için çaba gösteriyor. Dinlenme amacıyla seyahat eden gezginlerin aksine, iş amacıyla seyahat eden gezginler, işletmelerin TripAdvisor sıralamasını, alacakları kararı etkileyecek önemli bir faktör olarak değerlendirmiyor.

Eğer bir otel ya da konaklama tesisi yöneticisi iseniz, işte sizin için, iş amacıyla seyahat eden gezginlerin ve potansiyel müşterilerin ilgisini çekmenizi sağlayacak altın formül: olumlu değerlendirmeler + tercih edilen bir marka + iyi derecelendirme notu + düşük fiyat + açıklayıcı değerlendirmeler.

SAS’ın Konaklama ve Seyahat Global Aktiviteleri biriminin yöneticisi Kelly McGuire: “Kendi müşteri segment yelpazenizi anlamanız büyük önem taşıyor. Sıra dinlenme amacıyla tatil yapan gezginlere gelince yapacağınız şey çok basit: olumsuz değerlendirmeler sizi seçimler listesinin dışında bırakır, ama diğer tarafta, daha düşük bir fiyat ödemeyi tercih ederler. İş amacıyla seyahat eden gezginler, satın alma kararlarını çok daha farklı bir biçimde alıyorlar.”

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.