Oteller için Sosyal Medya Kaydı Nasıl Oluşturulur? 0

Sosyal medya platformları kullanıcıların dikkatini çekmek için sürekli geliştiriliyor. Facebook sürekli olarak özelliklerini ve tekliflerini değiştirirken, Instagram son bir yıldır uygulamasını ateşli bir şekilde güncelliyor.

Otel pazarlamacıları için bu tür birçok platform, marka reklamı vermek ve müşterilerle bağlantıda kalmak üzere yeni yollar açtığı için bu güncellemelerle bağlantıda kalmak çok önemli. Aslına bakarsanız bu tür platformlarda hiç aktif olmamak markanız açısından bir taneye sahip olmaktan daha fazla zararlı olabilir.

2017 yılında da bu eğilime hiç yabancı olmayacağız ve zaten farklı platformlardan da birçok duyuru yapıldı.
Bu anlamda, önemli sosyal medya kanallarında otelcilerin aktif kalabilmeleri ve amaçlarına uygun davranabilmeleri açısından ne yapmaları gerektiğine dair hızlı ve kullanışlı bir çalışma hazırladık.

Facebook : Dinamik ve Canlı

Markalar, geniş ama hedef müşteri kitlesine ulaşmak için Facebook reklamlarından uzun süredir yararlanıyorlar. Bu büyük başarı düşünüldüğünde, Facebook özellikle otel ve seyahat markalarını hedef alan yeni dinamik reklam özelliği sayesinde markaların potansiyel müşterilere ulaşmak üzere daha çok tercih ettikleri bir yöntem haline geldi.

Dinamik reklamlar sayesinde Facebook doğru zamanda doğru müşteriyi bulmanızı daha kolay bir hale getiriyor özellikle de sunduğunuz teklifle ilgilenen insanlar için bunu yapıyor. Facebook’a göre; bir kişi otel sayfanızı ziyaret ettiyse; fakat rezervasyon yapmadıysa ya da bu kişi uçak bileti satın aldıysa; fakat otel rezervasyonu gerçekleştirmediyse, dinamik seyahat reklamları bu kişiyi belirli tarihler, destinasyon ve seyahatin diğer detaylarıyla hedeflemenize izin veriyor.”

Facebook’un bir diğer heyecan verici güncellemesi de geçen Nisan’da tanıtılan canlı video yayını’nın tamamlayıcısı olan canlı ses yayın özelliği. Bu özelliği kullanmanın birçok yaratıcı yolu var. Eğer otelinizin lobi ya da etkinlik salonunda sıklıkla yerel gruplar sahne alıyorsa, örneğin; sosyal medya ekibiniz, takipçileriniz ve hayranlarınıza yönelik olarak bu etkinlikleri canlı yayınlayabilir.

Otelcilerin ayrıca gözlerini “Öneriler” özelliği üzerinde tutmaları da önemli. Bu özellik, insanların seyahat ederken arkadaşlarına kalacakları ve ziyaret edecekleri yerler için öneri vermesini kolaylaştırıyor.

Instagram: Gönderileri Alışveriş Yapılabilir Hale Getirmek

Muhtemelen sıklıkla geliştirilen sosyal medya kanallarından biri de Instagram’dır. Geçen yıl içerisinde görünümlerinde ve özelliklerinde önemli değişiklikler gerçekleştirdiler.

Instagram sadece logosunda yeniden tasarıma gitmedi, uygulamanın resim içermeyen görünümünde de; etiket, açıklamalar harekete geçirici işlem düğmelerin de (CTA) değişikliğe gittiler. Bu da stratejik olarak tasarımı daha düzenli ve göze çarpan bir hale getirdi.

Otelciler için daha kritik olan güncelleme ise işletmeler için hikaye ve hikaye reklamları. Yakında Instagram’da işletme hesapları bulunan otelciler her bir hikaye ile ilgili izlenim ve yanıtların kritik verilerine ulaşabilecekler. Bu tür detaylar sayesinde göndermiş olduğunuz hikayede takipçilerin neleri görmekten hoşlandığını ve bu özelliği etkileşimi artırmak ve erişiminizi genişletmek için nasıl daha iyi kullanabileceğinizi daha iyi anlayacaksınız.

Son olarak ise Instagram’ın şimdiye kadar yapmış olduğu en devrimci güncellemelerden biri ise halen test aşamasında olan “alışveriş yapılabilir” gönderiler. Bu özellik sayesinde işletmeler anında satış için 5 ürüne kadar etiketleme gerçekleştirebilecek. Ürün görsellerinin yanında açılacak olan etiketlerde satın alma kararını hızlandırmak için ürünün adı ve fiyatı yazacak.

Bu büyük değişiklik halen test edilirken, Instagram’ın ortalığı kırıp geçireceğini söylemek biraz zor, yeni yaygınlaşan bir yöntem olarak alışveriş yapılabilir gönderilerin yaygınlaşması an meselesi, peki bu bir kez gerçekleştiğinde kullanıcıların yakın gelecekte Instagram üzerinden otel rezervasyonu gerçekleştiremeyeceklerini kim söyleyebilir? Daha önce sosyal medya üzerinden rezervasyon gerçekleştirilebilmesine şüpheyle yaklaşıyorduk; ancak Facebook ve Instagram tarafından sunulan yeni özellikler sayesinde yeni bir dağıtım kanalının da kapısı açılabilir.

Twitter: Anı Keşfetmek

Otellerin ortalama cevap süreleri ve proaktif stratejileriyle bireysel kullanıcıların üzerinde sağlam bir izlenim bırakabileceği Twitter’ın geçmişte yayın yerine bir dinleme aracı olarak kullanılmasını önermiştik. Bununla birlikte Twitter, Otellerin sosyal medya ekiplerinin Twitter’ın bütün özelliklerini ve “Anlarım” özelliğini kontrol etmek için zaman ayırmalarına kesinlikle değer. “Anlarım” özelliği kullanıcıların bazı olaylar hakkındaki tweetlerin koleksiyonunu yapmasına izin veriyor.

Örneğin; eğer şehrinizde özel bir etkinlik varsa, bu etkinliğin ipuçları ve tüyoları hakkında tweet atabilirsiniz, fotoğraf ve videolar paylaşabilirsiniz ve hatta reklam önerebilirsiniz ve bütün malzemeleri “anlarınız” da toplayabilirsiniz.

Şimdi yeni “Keşfet” segmesiyle, kullanıcılar arama yaparak anlarla ilgili içerikleri, trend hasthagleri ve ilgili videoları aynı yerde bulabilecekler. Bu özelliklerin hiçbiri yepyeni değil; fakat artık daha aerodinamik ve bulması daha kolay.

Snapchat

Söz konusu Snapchat olduğunda sosyal medya kanalları ile ilgili bütün kuralları unutmanız gerek. Peki neden? Çünkü Snapchat’te hiçbir şey kalıcı değil. Önemli olan, hızla düşünüp ve hayata geçirmek!

Ayrıca unutmamanız gereken diğer bir şey de, snapchat halen ikinci dünya savaşı ve soğuk savaş arasında doğan kuşağın (baby boomers) ve X kuşağının iyi entegre olmadıkları taktirde göremeyeceğiniz nadir platformlardan biri.
Bu platform, sosyal medya dünyasındaki en büyük oyunculardan biri ve hala özelikle de 80’lerin sonunda doğan genç insanları kendisine çekiyor. Bunlardan bazıları otel müşterileri ve diğerleri de geleceğin müşterileri. Bu nedenle Snapchat’te aktif bir varlık göstermeniz ve güncel kalmanız çok önemli.

2017 yılının başlamasıyla birlikte Snapchat büyük güncellemeler gerçekleştiren sosyal medya platformlarına katıldı ve görünüşünde de büyük değişikliklere gitti. Örneğin; yeni arama çubuğu ki bunu gözden kaçırmak çok zor çünkü her ekrandan erişilebiliyor, ortalama bir kullanıcı için gezinmeyi çok kolay bir hale getiriyor.

Ayrıca daha kullanıcı dostu, güncelleme kullanıcıların arama çubuğuna bir yayın adı ( sizin durumuzda otel markanızı) girerek belirli bir içeriği bulmalarını da sağlayacaktır. Örneğin oteliniz Snapchat’te aktifse, otel markanızı aratan potansiyel bir müşteri yalnızca sizin profilinizi bulmakla kalmayacak ayrıca en son aktif hikayenizi de bulacaktır. Bu da markaları eğer Snapchat’te düzenli gönderi paylaşmıyorlarsa daha aktif olmaya zorlayabilir.

Dikkat çeken bir diğer şey de en yeni güneş gözlüğü/ video kaydedici Spectacles lansmanı, bu ürünün pazarlamada gerçeklik haline gelmesi otellerin bu ürünü edinmelerini zorunlu kılabilir. Bütün bu yeni araçlar, seyahat markalarının keşfetmesi için sınırsız potansiyele sahip olan benzersiz bir hikaye anlatım platformu oluşturmak için bir araya geliyor.

Sonuç: Her zamankinden Daha Sosyal

2017 yılı kanallar için büyük güncellemelerin yaşanacağı bir yıla benziyor. Hemen hemen tüm sosyal medya kanalları tarafından sunulan gelişmiş arama araçları ve bilgileriyle, eşsiz marka mesajınızı çok özel bir grup potansiyel müşteriyle buluşturmanız ve otellerin en iyi bildiği şey olan mükemmel müşteri hizmeti ile onları sadık hale getirmek her zamankinden daha kolay.

Hangi kanallarda bulunmak istediğiniz konusunda spesifik olun, en iyi performansı gösteren kanalınızda güncel kalın ve tüm kanallarda marka kimliğinizi bütün tutun, otel websitenizle aynı görsel dili kullanın.

Son olarak, markanızın geleceğine genç müşterilerle ilgili yatırım yapın. 2017, Snapchat’i fethetmek ve yepyeni bir müşteri kitlesi elde etmek için sizin yılınız olabilir.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe