Online Uçak Bileti Arama Hacmi Artışından Kaynaklanan Probleme Amadeus’un Çözümü 0

Bir seyahate çıkmadan önce uçak biletlerini kaç defa kontrol ediyorsunuz? Sadece birkaç kere kontrol edenler vurdum duymaz kişilerden değilseniz çok fazla zaman ayırdığınızı düşünebiliriz çünkü istatistiklere göre internetten uçak bileti alan kişiler ortalama 22 kere arama yapıyor.

Dijital mecralardan havayolu ürünleri görüntüleme ve satın alma sürekli büyüme halinde. Daha önceleri 10’da 1 oranında olan “bakma-satın alma” döngüsü artık kolaylıklara 100’lere ve 1000’lere çıkabiliyor. Ayrıca talebinde stabil olmaması ve satın almaların yoğun olduğu ya da kampanya olan dönemlerdeki ani değişkenliklere maruz kalan talebi karşılayabilmek için çalışmalar başladı.

Daha önceleri online alışveriş yoğunluğundan kaynaklanan bu problemi gidermek için cache-tabanlı çözümler geliştirilmişti. Fakat bu sistem havayolu şirketlerinin gelir modellemelerini anlık olarak yansıtamadıkları,ayrıca “doğru müşteriye doğru zamanda-doğru ürünü doğru fiyata”  ulaştırma gayelerine ters düşen limitli bir çalışma prensibine sahip olduğu için yeni arayışlara girilmesi beklenen bir durumdu.

Amadeus bu problemi güçlerini Google Cloud Platform ile birleştirerek aşmayı hedeflemekte. Amadeus Airline Cloud Availability adını verdikleri proje ile ortaya çıkardıkları dinamik uygunluk çözümü havayolu şirketlerinin arama yoğunluğundaki ve satın almalardaki artışları kullanıcı deneyimi ve anlık gelir modellemeleriyle daha iyi stratejilerle aşabilmesini sağlayacak.

Amadeus Airline Cloud Availability ilk pilot çalışmasını Lufthansa ile başarılı bir şekilde tamamladı. Firmanın datalarını ve gelir modelleme mantığını bulut içerisinde barındırıp bütün kıtalardaki lokal çalışmaların ulaşmasını sağladı. Bu senkronizasyon ile uygunlukların gerçek zamanlı olarak sisteme yansıdığı, yapılan aramaların satın almaya daha fazla dönüştüğü , müşteri odaklı ürün ve hizmetlerin daha iyi sunulabildiği ve %100 doğru aramaların yapıldığı bir istatistik ortaya çıktı.

amadeus

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.