Ölmeden Önce Görmeniz Gereken En Ünlü 10 Heykel 0

İnsanoğlu, var olduğundan beri hayatta kalma mücadelesi verirken, kültürlerini, inançlarını, tecrübelerini sanatla aktararak bize geçmişle ilgili önemli ipuçları vermiştir. 2000 yıllık tarihe sahip olan heykeller, binlerce yıl önceden günümüze kadar ayakta kalmayı başarabilen antik kentler, yüzlerce yıl öncesine ışık tutan eserlerle dünya tarihini sanatla okumak, geçmişi anlamanın en güzel yollarından biridir hele bir de bu eserleri görmek için dünyanın çeşitli destinasyonlarına gitmek, bir seyahati unutulmaz kılar.

Dünyanın en ünlü heykelleri arasından bize göre en önemli on heykeli sizin için yazdık:

1 – Davut Heykeli – Michelangelo

Asıl adı Michelangelo Buonarroti olsa da tarihe Michelangelo olarak ismini yazdıran ünlü sanatçının en iyi iki heykelinden biri olarak kabul edilen Davut Heykeli, Davut’un Golyat’a saldırma kararı verdiği anı simgeliyor. Floransa’da Galleria dell’Accademia’da sergilenen ve Rönesans sanatının başyapıtı olarak mermer heykel, Michelangelo’nun en ünlü eserlerinden biri.

2 –  Venus de Milo – Alexandros of Antioch 

Alexandros of Antioch tarafından M.Ö. 130 – 100 seneleri arasında yaratılan eser, Antik Yunan heykel sanatının en önemli örneklerinden biri olarak anılmakta. 1820 senesinde Yunanistan’ın Milo Adası’nda bulunan heykel 19.yüzyılda XVIII. Louis tarafından Fransa’ya getirilerek Louvre Müzesi’nde sergilenmeye başlamıştır.

3 – Düşünen Adam – Rodin

19.yüzyılın sıradışı heykeltraşı Augustine Rodin’in bronz ve mermer karşımından ürettiği Düşünen Adam heykeli’nin ilk alçı dökümünün 1880 yılında yapıldığı biliniyor. Daha sonra bronz dökümüne 1902 yılında başlayan Rodin eserini 1906 yılında tamamladı. Felsefi düşünceyi anlatan simge halini alan heykel, bugün Paris’teki Rodin Müzesi’nde sergileniyor.

4 – Discobolus – Myron

M.Ö. 460 – 450 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen ve heykeltraş Myron tarafından üretilen Disk Atan Atlet (Discobolus), Antik Dönem’in en önemli eserlerinden biridir. Sert üsluptan zengin üsluba geçişin simgesi olan heykel aynı zamanda natüralist bir eser olması ve hareketin simgesi olmasıyla önem kazanmıştır. 1791 yılında, İmparator Hadrian’ın İtalya, Tivoli’deki villasında bulunan heykel ve İngiliz koleksiyoner Charles Townley tarafından satın alınmış ve bir süre sonra The British Museum koleksiyonları arasındaki yerini alarak, bugünkü şöhretine kavuşmuştur.

5 – Pietà – Michalangelo 

Fransız Piskopos Jean Bilheres’in Michalangelo’dan özel olarak istediği, San Pietro’daki mezarı için sipariş edilen Pietà heykeli kucağında ölü İsa Mesih’i tutan Meryem Ana’yı anlatıyor. Mermerden yapılan bu heykel Michelangelo’nun imzasını taşıyan tek eser olma özelliğine sahip. Cam bir muhafazayla korunan heykel Roma’daki San Pietro Katedrali’nde bulunuyor.

6 – Capitoline Wolf 

İtalyancası Lupa Capitolina olan Capitoline Wolf, M.Ö. 500 – 450 yılları arasında yapılan bronz bir eser. Roma’nın kuruluş efsanesinden esinlenerek yaratılan bronz heykel, dişi bir kurtun ikiz bebeklerini emzirmesini anlatıyor. Eser, bugün Roma’daki Musei Capitolini’de sergileniyor.

7 – Hermes ve Bebek Dionysos – Praxiteles

M.Ö. 4.yüzyılın en ünlü heykeltraşı olan Atina’lı Praksiteles’in eseri, 1877′de Olimpiya’daki Hera tapınağının yıkıntıları arasında bulunduktan sonra Praksiteles’e atfedilir. Eser, Olimpiya Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

8 – Lincoln Anıtı – Daniel Chester French

Hoşgörü, doğruluk ve kararlılığı simgeler. Henry Bacon tarafından Atina Akropolisi’indeki Parthenon’u anımsatacak biçimde tasarlanmıştır; 13,4 m yüksekliğinde 36 sütunu vardır. Colorado mermerinden yapılmış bu sütunların sayısı, ABD’nin Lincoln dönemindeki eyaletleri kadardır.Lincoln’ın 5,80 m yüksekliğindeki heykeli beyaz Georgia mermerindendir ve Tennesse mermerinden yapılmış bir kaide üstündedir. Daniel Chester French’in tasarladığı heykel, mermere New Yorklu Piccirilli kardeşler tarafından işlenmiştir.

9 – Apollo ve Dafni – Bernini

17.yüzyılın önemli heykeltrasş, ressam ve mimarı olan Bernini, Barok tarzını yansıtan bir stile hakimdir. Roma’da yer alan eserlerin yüzde yetmişini yaratan Bernini’nin 1622 -1625 yılları arasında yaptığı Apollo ve Dafni heykeli ise Antik Yunan mitolojisinde yer alan bir eser. Destanı simgeleyen heykelde, Apollo, Yunan Deniz Tanrısı Peneus’un kızı Dafni’ye aşık olur ve bu umutsuz aşkın sebebi de aşk tanrısı Eros’un oklarından birine hedef olmasıdır. Eser Roma’da Galleria Borghese’de bulunuyor.

10 – Apollo Belvedere

Apollo Belvedere veya diğer deyişle Pythian Apollo Klasik Antik Yunan’ın önemli heykellerinden biridir.  Rönesans Dönemi’nde 15.yüzyılda, İtalya’da ortaya çıkan heykel neoklasik dönemini yansıtan en başarılı heykellerden biri olarak kabul edilir. Eser bugün, Vatikan, Vatikan Müzesi’nde sergileniyor.

Kaynak: Jabiroo

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe