Okyanusta 438 Gün Balık ve Kuş Yiyerek Hayatta Kaldı 1

Salvador Alvarenga, Meksika kıyılarında arkadaşı Cordoba ile birlikte avlanmak için 2012 yılının Kasım ayın teknesiyle açıldı yalnız bu av tamı tamına 438 gün sürdü ve 14 ay yaşam mücadelesi verdikten sonra nihayet karaya çıkabildi, açık sularda en uzun süre yaşamda kalabilen insan olarak tarihe adını yazdırdı.

Salvador Alvarenga, karaya ulaştığında yetkililere yaşadıklarını anlattığı kadarıyla: Güçlü rüzgarlar teknenin motoruna zarar verdi önce, bütün iletişim araçlarını kullanılamaz hale getirdi. Ardından Salvador ve arkadaşı Cordoba aylarca çiğ balık ve kuş yedi sadece. Çıplak elleriyle yakaladıkları o balık ve kuşların dışında su kaplumbağası kanı da içtiler kendi idrarlarını da yağmur suyunu da… Hatta Salvador bir ara kendi tırnaklarını yediğini anlattı soranlara.

Cordoba ikinci ayın sonunda fiziksel ve ruhsal olarak zorlu bir döneme girdi. Salvador’un ifadelerine göre Cordoba çiğ et yemekte zorlanıyordu.

Jose-Salvador-Alvarenga
Görsel: @Mashable

Cordoba daha fazla dayanamadı. Salvador, Cordoba öldükten sonra bir hafta boyunca cesedi teknede tuttuğunu, onunla konuşmaya devam ettiğini ve ardından denize bıraktığını anlattı yetkililere.

Salvador’un karaya çıkmasından yaklaşık iki yıl sonra bugünlerde tam da Salvador’un hikayelerinin bir kitap haline getirileceği zaman gündeme başka bir konu geldi. Cordoba’nın ailesi Salvador’a bir dava açtı. İddiaları çocukları Cordoba’nın Salvador tarafından yenildiği yönünde.

Tüyler ürperten suçlama her ne kadar o açık sularda yaşanan şartları düşününce olağan görünse de Salvador’un avukatı suçlamanın zamanlamasını “manidar” buluyor. 1 milyon dolar tazminat talep eden aileye avukatın cevabı ise “Kitabı çıkıyor diye Alvarenga zengin olmuyor.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.