Norwegian Cruise CEO’su Küba Satışlarının Çok İyi Gittiğini Açıkladı 0

Kruvaziyer operatörü, Küba satışlarını Mart ayında başlatmıştı ve 30 Haziranda sona eren sürece kadar Havana dahil 3 ay içerisinde 11 sefer gerçekleştirdi.

Başkan ve CEO Frank Del Rio, Salı günü analistlerle yaptığı bir görüşmede; “bu çeyrekte elde ettiğimiz fayda açısından hiçbir yeni destinasyonun Küba kadar etkisi olmadı, Küba seferlerimiz hedefine ulaştı” dedi.

Şirket; Norwegian Cruise Line, Oceania Cruises, ve Regent Seven Seas Cruises olmak üzere 3 markaya sahip ve hepsinin de adaya seferleri oldu.

Del Rio, Mayıs ayında Küba’ya 4 gecelik seyahat gerçekleştiren Norwegian Sky isimli geminin getirisin, daha önce çıktığı Bahamalar seyahatinden çok daha yüksek olduğu belirtti.

Kendisi; “İlk başlarda yüksek fiyatlandırmanın bu şekilde devam edip etmeyeceğinden emin değildik; fakat sonraki seferlerin anlamlı bir getirisi oldu ve şu anda, Küba limanlarının sınırlı kapasitesine ve Havana’da kısa vadede altyapı iyileştirmelerinin düşük olasılığına rağmen bunun sürdürülebilir olduğuna inanıyoruz” dedi.

Norwegian, şimdiden Mayıs 2018’de Havana’ya ikinci bir gemi gönderme planının olduğunu, bu yıl ve önümüzdeki yıl için Oceania Cruises’a olan talebin olağanüstü bir şekilde güçlü olduğunu açıkladı. Del Rio ise bir zamanlar yasak olarak bilinen adaya her 3 markanın da sefer düzenleyeceğini belirti.

Şirket için bu yıl gelir artışı beklenin üzerinde gerçekleşti ve %13.3 oranında yükseliş ile geçen yıla göre 1.3 milyar dolar artış sağlandı. 2016 yılının ikinci çeyreğinde 145 milyon dolar olan kar ise bu yıl 198 milyon dolara fırladı.

Net Getiri ya da Kişi Başı Günlük Net Gelir %7.2 oranında arttı.

Şirket, yılın tamamına ilişkin düzeltilmiş kazançlardan görünümünü ise hisse başına 3.79-3.89 olan aralığı 3.93-4.03 dolar olan yeni bir aralığa yükseltti.

Del Rio; “Her şey doğru bir şekilde gitti. Rezervasyon ortamı, tanık olduğumuz üzere geçmişte olduğu gibi güçlü ve tatil deneyimlerini arttırmak için gemi aktivitelerine her zamankinden daha fazla harcama yapmaya istekli olan, kendine güvenen tüketiciler tarafından destekleniyor” diyerek, Royal Caribbean Cruises CEO’su Richard Fain’in görünümün daha iyi hale geldiğini belirttiği görüşlerini yineledi.

Güney Kore ile olan gerginlik sebebiyle kruvaziyer operatörlerini zorlayan Çin bile Norwegian için beklenenden daha iyi bir sonuç verdi. Şirket, Haziran ayı sonunda Şangay’a Norwegian Joy isimli ilk gemisini göndermişti.

Del Rio; Norwegian Joy’un ilk seferi Güney Kore’nin kısıtlamalar yaptığı döneme denk geldi. Rota dağıtımını çevreleyen belirsizlik, Çin’deki işletme geçmişimizin yetersizliği ile birleşince son kazanç toplantımızda belki de muhafazakar ve temkinli olmamıza sebep oldu” dedi.

Kendisi, gelecekteki seferler için fiyatlandırmanın dengelenmiş göründüğünü ve seferler için doluluk oranlarının son 6 haftada marka için en yüksek seviyeye ulaştığını belirterek:

“Yakın gelecekte Güney Kore’ye olan seferlerimizin başlamasıyla ivme kazanmak istiyoruz” dedi.

Yine de Çin’deki seyahat engelleri bilet fiyatlarını ve gemi harcamalarını etkiledi; fakat Del Rio, şirketin gemi harcamalarında artış sağlamak için girişimlerde bulunduğunu söyledi.

Del Rio’nun, Norwegian’ın Çin için ikinci gemi planından bahsetmesinin ardından bir analist tarafından, “2019 performansı için kendinden daha emin hissedip hissetmediğine” ilişkin sorusuna Del Rio spesifik bir cevap vermedi:

“2019 için konuşmak için henüz çok erken olduğunu düşünüyorum, son iki yılda bir takım sorunlar oldu. Gelecekte diğerlerinin neler yapacağını gördük, Çin pazarında var olmayı taahhüt ediyoruz ve bu süreç tıpkı herhangi bir pazarda olduğu gibi inişli çıkışlı olacaktır. Çin pazarı olgun olan diğer pazarlara göre biraz daha değişken; ancak uzun vadede Çin’de olmakta kararlıyız” dedi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.