New York’tan Amsterdam’a Paranızdan Tasarruf Edin 0

Ucuz ya da indirimli uçak biletleri bulabilirsiniz, hatta ücretsiz kalacak yer bile; fakat kısa süreli seyahatlerinizde bile birçok maliyet üst üste eklenebilir. Biraz dikkatli bir planlama ile müzelerden dışarıda yemek yemeye kadar birçok şeyden pek çok şekilde paranızdan tasarruf edebilirsiniz.

Ücretsiz Turlar

Her büyük şehirde yapılan ücretsiz turlar varken, neden bir tura para ödemek zorunda kalasınız ki? Bağış ya da bahşiş beklenebilir; ama genelde pazarlık yapabilirsiniz. Özellikle yalnız başına güvende hissetmediğiniz bölgelerde. Hostelimden bir broşür seçtikten sonra eski Jerusalem’de birkaç Şekel’e listemdeki birkaç şeyin üzerini çizdim. Ayrıca Reyjavik’te bir komedyeni de keşfedebilirsiniz (freewalkingtour.is), eğer sokak sanatına ya da 2. Dünya Savaşı’na ilgi duyuyorsanız Krakow çevresinde birçok temaya sahip yürüyüş turlarına da katılabilirsiniz (freewalkingtour.com).

Alternatif olarak, yeni bir websitesi olan OrderTrip, (ordertrip.com) tarihlerinizi, bütçenizi ve ilgilendiklerinizi gönderdiğinizde yerel sakinlerin size cevap vererek rehberlik etmesine izin veriyor. Siz fiyat aralığınızı ayarladığınızda, siteye sizin rehberiniz olmak için giriş yapılabiliyor. Bunun anlamı; kalite garantisi yok, kullanıcılar yorum bırakabilir ya da rehberi değerlendirebilirler. Onlar için teşvik oluşturulması size iyi bir tur sağlayabiliyor.

Şehir Geçişleri

Eğer önemli turistik yerler için planınıza sadık kalırsanız, birleştirilmiş geçişler için size önemli miktarda indirim sağlayabilir. City Pass (citypass.com) 12 Kuzey Amerika destinasyonu için uygun. Örneğin; San Francisco için maliyeti 94 Dolar ve 7 günlük teleferik ve otobüs ulaşımı da dahil. Turistik kruvaziyer gezisi, De Young müzesi, aileler için Güney Kaliforniya’yı kapsayan temalı parklar da dahil 3 çekim merkezinin de dahil olduğu geçişler mevcut.

Yerel Biri Gibi Yaşayın

Turist muamelesi görmekten bıktıysanız ve daha fazla yerel deneyimler yaşamak istiyorsanız Couchsurfing.com sadece kalacak yer bulmak isteyenler için değil, birçok kullanıcı sadece ev sahipliği yapmanın yanında etrafı da gösteriyor. Bu, görünenin ötesine geçmenin muhteşem bir yolu. Sidney’de, brunchda tanıştığım bir couchsurfer bana akılda kalan sevimli Paddington mahallesini göstermişti. Atlanta’da iken online olarak tanıştığım diğer bir yerel sakin ise beni gece alarak restoran ve barlara götürdü.

Müzede Ücretsiz Bir Gece

Birleşik Krallık’ta dünya çapında çok sayıda ücretsiz müze bulunuyor; ama diğer birçok ülkede böyle değil. Girişler fahiş fiyatlara olabiliyor. Ancak bugünlerde birçok müze ücretsiz ya da indirimli giriş sağlamaya başladı, yani araştırmanız gerek. Örneğin New York’ta MoMA (moma.org) Cuma günleri öğleden sonra ücretsiz, Guggenheim (guggenheim.org) ve Whitney (whitney.org) ise Cuma ve Cumartesi günleri için ne kadar istersen o kadar ödeme yap kampanyası yapıyor. Paris’te Orsay müzesi (musee-orsay.fr) dahil düzinelerce müze her ayın ilk Pazar günü ücretsiz. Bu uygulama Louvre için ise yılın belli zamanlarında yapılıyor. (Örneğin; 1 Ekim-31 Mart)

Dışarıda Yemek Yemek

VizEat (vizeat.com) ve EatWith (eatwith.com) gibi bazı websiteleri yerel dükkanlarda uygun fiyatlı yemek yemek için araştırma yapılacak muhteşem siteler. Örneğin Amsterdam’da 10 Euro’ya Hollanda’ya özgü olmayan ama lezzetli olan yiyecekler yiyebilirsiniz. İsmi Marlon olan yerden Kore usulü tavuk ve waffle alabilirsiniz. Rio’d a Cicah’da küçük hamur parçaları, şarap ve geleneksel Brezilya kokteyliyle marine edilmiş biftekle yapılan Brezilya’ya özgü Carioca yemeği yiyebilirsiniz.

Son bir İpucu

Her yere yürüyerek gidin, tabiki bir nedenle; çünkü ücretsiz ve yeni bir yerde yönünüzü tayin etmenize yardımcı da olur. Otelden ayrılmadan önce her zaman birçok haritanın görüntüsünü alırım böylece kaybolduğumda internet kullanmama da gerek kalmıyor.

Kaynak ve Görsel: Independent

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe