Müşterileriniz En Büyük Rakipleriniz Haline mi Geliyor? 0

Teknoloji dünyası jargonları seviyor, özellikle kelimenin ortasında “2” rakamı yer alıyorsa! Şu anda B2C, B2B’miz var ve buna bir de C2C’yi ekleyebiliriz.

C2C tüketiciden tüketiciye satış anlamına geliyor ve işletmeyi döngünün dışına taşıyor. C2C’nin incelikli bir versiyonuna yılladır sahiptik ve şimdi de TripAdvisor müşterilerin tatile nereye gideceğine dair diğer müşterilere tavsiye vermesine izin veriyor. O halde neden seyahat acentalarına ihtiyaç duyulsun ki değil mi?

C2C her gün daha fazla doğrudan bir rakip haline geliyor. Buna en büyük örnek ise müşterilerinin evlerinin odalarını tatilcilere kiraya verebildikleri Airbnb içerisinde seyahat etmek. Kim gerçekten bir yabancının evinde uyumak ister ki? Aslına bakarsanız Airbnb’in en son verilerine göre bu sayı 60 milyonun üzerinde!

C2C sadece tatil konaklamaları için de önem kazanmıyor. Artık havaalanı otoparklarını kullanmak yerine insanların otoparklarını da kullanabilirsiniz ya da otopark yeriniz siz yokken size para kazandırabilir, siz uzaktayken park yerinizi kiraya verebilirsiniz! Yani havaalanı otopark yerine para ödemek yerine park yeriniz size para kazandırabilir!

Ayrıca artık kullanmadığınız dövizleri diğer tatilcilere satabileceğiniz döviz hizmetleri de mevcut. İnsanların seyahatleri için altına imza atarak edinebilecekleri kitle kaynaklı sigorta fonların da kurulması çok zaman alır mı acaba?

Her ne olursa olsun C2C’ye olan bu yönelim kolayca kestirip atılarak geçici bir aşama olarak görülebilir.

Fakat insanlar bir zamanlar eBay’i de kestirip atmışlardı. Elinizdeki parayı tanımadığınız birinden sadece resimde gördüğünüz bir şeyi satın almak için harcar mıydınız? Ama şimdi eBay’in (ve Amazon’un) perakende sektöründe tüketicilerin birbirleriyle iş yapmalarına olanak sağlayarak nasıl birer dev haline geldiklerine bakın!

Bazı insanlar C2C’yi işletmelerine bir tehdit olarak görebiliyorken, aslında bu büyüme için bir fırsata da dönüşebilir.

Birçok websitesi varolan müşterilerin yorumlarını başka insanları satışa çekmeye yardımcı olması için listeleyecektir; fakat bunun bir adım daha ötesine geçmek istemez miydiniz? Müşteriler arasında online web seminerleri oluşturarak ve tatilleri hakkında konuşmalarını sağlayarak birbirlerine ilham vermelerini istemez miydiniz? Böyle bir şey geri dönüş oranlarını arttırırken mevcut satış personelinizin satış süresini de kısalabilir.

Yani, müşteriler kazanç sağlanan varlıklardan rakiplere dönüşüyor gibi görünürken, aslında hayal gücünüze başvurduğunuzda onları kazanç sağlanan varlıklar konumuna tekrar taşımanın da birçok yolu mevcut!

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe