Momondo, Priceline Grup’un Yeni CEO’sunun İlk Başarısıydı, Peki Şimdi? 0

Bizler de, Grup’un daha önceki yıllarda OpenTable ve Kayak anlaşmalarını ve bunu takip eden son edinimini değerlendiriyoruz.

Glenn Fogel – Gelecekteki Büyümeyi Sürdürecek Olan Doğru Adam

Şirket, Faiz, Vergi ve Amortisman Öncesi Kâr’ını (FAVÖK) 2010 yılından 2015 yılına kadar bileşik kâr büyüme oranını %33’e kadar yükselterek, 2010 yılının başından bu yana piyasa değerini 10 milyar dolardan 81 milyar dolara yükseltti. Fogel’in atandığı dönem seyahat devi için alışılmadık derecede zorlu bir dönemdi.

Priceline’ın temel faaliyetlerinin başarısı ki geçen yılın aynı dönemine göre %26’lık (KPI anahtar ölçümü: gecelik odalar bazında) bir büyüme söz konusuydu, geçtiğimiz 9 ayda yaşanan Fogel’in selefinin ani istifası ve dahası OpenTable’da yaşanan 941 milyon dolarlık zarar ile gölgelendi.

Bu nedenle de yeni bir tam zamanlı CEO’nun atamasının güçlü ve açık bir şekilde yapılması zorunlu hale geldi.
8 aylık uzun bir araştırma sürecine rağmen, Fogel’in ataması pek de sürpriz olmadı.

Priceline liderlik ekibi tarafından kendisine duyulan güven ve itibarı, 17 yıllık görev süresi boyunca dönüşümlü işlemlere öncülük ederek oynadığı rol ile ve ihtişamlı stratejik öngörüsünü kanıtlayarak kazandı.

Kendisinin stratejik öngörüleri arasında:

Birleşik Krallık merkezli araba kiralama komisyoncusu Traveljigsaw’ın (şu anda CarRentals) 2010 yılında satın alınması ki; FAVÖK 2015 yılında grup için 69 milyon pound olarak gerçekleşti.

2005 yılında Hollandalı otel sitesi booking.com 133 milyon dolara satın alındı ve şu anda Priceline’nın 10 milyar dolarlık gelirlerinin 80’inden fazlasını oluşturuyor. Ve şu ana kadar Grup’un tartışmasız olarak yaptığı en iyi anlaşma.

Momondo- Başlanılan Yere Geri Dönmenin Etkili Bir Yatırım Tezi Sağlaması

Büyük bir fiyat etiketi olmasına rağmen, OpenTable çoğu yatırımcı için zekice bir yatırım gibi görünüyordu, yine de böyle olduğu ortaya çıkabilir.

Priceline, geleneksel seyahat hizmetlerinin ötesine geçerek tatil boyunca kendilerini tüketicilere kullandırarak nasıl para kazanabileceklerini araştırıyordu ve bu anlamda restoran seçimleri belirgin mekanlar olarak öne çıktı.

Ancak, ödenen nakit 3/1’in üzerine çıktı, bununla birlikte Priceline’ın bir sonraki ediniminin temel seyahat hizmetlerinin kalbinde yer alması hiç de şaşırtıcı değildi.

Momondo ve Cheapflights markalarının satın alımı doğal olarak Grup’un mevcut meta arama motoru olan Kayak’ın altına yerleştirildi. Sağlam olanın lider olduğu rekabetçi ve son derece aktif olan pazarda, Momondo’nun satın alınması onu Priceline’ın en büyük rakiplerinin erişiminden de uzaklaştırıyor.

Dahası:

Avrupa için, Kayak’ın aynı başarıya sahip olmadığı Batı ve Güney Avrupa ve özellikle Birleşik Krallık ve İskandinavya için önemli bir ağırlık sağlıyor.

Priceline’nın küresel arz avantajlarını kullanan ve Grup’un coğrafi ayak izini genişleten bir araç olarak, anında ölçekli bir fayda sağlıyor.

Tüm masaüstü ve mobil platformlar arasında entegre bir arka plan teknoloji platformu geliştirmeye odaklanarak paylaşılan hizmetler arasında sinerjik faydalar yaratıyor.

Rekabetçi Manzara- Olağan Şüpheliler ve Bozulma

Priceline (Kayak 1.8 milyar dolar, 2013: OpenTable ve Momondo) ve Expedia (Trivago 632 milyon dolar, 2013, Wotif 658 milyon dolar 2014, Orbitz: 1.6 milyar dolar 2015, HomeAway, 3.6 milyar dolar 2015) satın alma halkasında birkaç yıldır belirgin darbelerle ticaret yapıyorlar.

Gelecek vadeden rekabetçi seyahat dağıtıcısı Airbnb’in ise dünyanın dördüncü en büyük online seyahat aracı haline gelmesi bekleniyor, birebir iletişimli konaklama hem tatil hem de iş için yapılan seyahatlerde hızla yükselmeye devam ediyor.

Hem Priceline hem de Expedia sürpriz olmayan bir şekilde Airbnb tehdidini görmezden geldi, bunun yerine Airbnb’nin yarattığı etkinin bir sonucu olarak büyük bir fırsat olan ve genişlemekte olan tatil mülkü kiralama ve kentsel paylaşımın da dahil olduğu yeni seyahat pazarına odaklandılar.

Gelecek- Organik Büyüme ve Gelecekteki Edinimler

Üstünlük mücadelesinde açıkça kazanan olmasa bile kimin önde olacağını tahmin etmek imkansız, Bildiğimiz ise online rezervasyona geçişin; değeri hali hazırda 1.2 trilyona ulaşmış olan online küresel seyahat pazarında artışlar yaratacağıdır ki bu pazar birden fazla pazarda başarılı olabilmek için mükemmel bir zemin sağlıyor.

Şüphesiz ki, büyük oyuncular küresel hakimiyet arayışı içinde gelecekteki satın almalarla organik büyümeyi tamamlayacaklar ve tartışmasız bir şampiyonu taçlandıran ana itici güç, dönüşüm fırsatlarını başarılı bir şekilde hedefleyen ve birleştiren bir savaşçı olabilir.

OpenTable’ı takip eden süreçte, Priceline’ın cesur olması ve daha geniş seyahat hizmetleriyle turlar ve aktivitelerle birlikte çekici bir sonraki hedefe kadar yolculuğuna devam etmesi gerekiyor.

TripAdvisor, Viator’u 2014 yılında 200 milyon dolara satın almasına rağmen GetYourGuide da 2015 yılı sonundaki 50 milyon dolarlık fon toplamasına istinaden çok iyi olabilir.

Alternatif olarak belki eski söylentiler meyvelerini verecektir; Priceline Tripadvisor’ın kapısını cüretkar bir teklifle çalarak nakavt etmek üzere bir darbe arayışı içerisinde olabilir.

Not: Bu analiz, Livingstone ortağı, seyahat sektöründe birleşme ve devralma uzmanı olan, Priceline Grup’a satılan özel sermayeli RentalCars’a (TravelJigsaw) danışmanlık veren Jamie Hutton tarafından yapılmıştır.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe