MNG Turizm Genel Müdürü Oğuz Terzi, “2016 Yılında Yüzde 25 Büyüme Hedefledik” 0

MNG Turizm Genel Müdürü Oğuz Terzi ile keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Bize biraz MNG Turizm hakkında bilgi verebilir misiniz?

MNG Holding bünyesinde kurulmuş olan MNG Turizm, turizm sektöründe 2005 yılından beri tur operatörü olarak faaliyet gösteren A Grubu seyahat acentesi olup, ayrıca IATA (Uluslararası Havayolları Taşıyıcılar Birliği) üyesidir. Türkiye’nin en gelişmiş teknolojik altyapısına sahip 444 2000 no’lu çağrı merkezi yanında, tümü kurum kimliğine göre dekore edilmiş ve en ileri teknolojiyle donatılmış İstanbul’da Harbiye, Ataköy-Atrium, Şaşkınbakkal-Bağdat Caddesi, Tepebaşı-Eskişehir, Ankara-Gaziosmanpaşa’daki satış ofislerimizin yanında yetkili satış acenteleri ve 300’e yakın sistem acenteleri ile hizmet ağını genişletmiştir.

WOW Hotelleri’nin tek yetkili satış acentesi olmasının yanında, yurtiçi tatil programları, yurtdışı paket turları, cruise gezileri, Kıbrıs turları, kültür turları, şehir otel seçenekleri, incentive, toplantı grupları, bayii teşvik gezileri, ulaşım, transfer hizmeti ve alt yapı olarak çok esnek bir tasarımın kullanıldığı MNG Turizm web sitesi ile kullanıcılarına on-line rezervasyon olanağı sunmaktadır. Ayrıca Türk Hava Yolları online bilet sistemi, tren bilet satışları ile birlikte hizmet portföyümüze çeşitlilikler katmaya devam etmekteyiz.

MNG Turizm olarak sektördeki hedefiniz ve konumunuz hakkında bilgi alabilir miyiz?

2016 yılında genel olarak yüzde 25 büyüme hedefledik. İncentive ve toplantı turizmindeki büyümemiz ile birlikte iddiamız da devam etmekte. Özellikle bu yıl çalıştığımız firma sayısının gün geçtikçe arttığını da belirtebilirim. Bilet departmanımız uçak bileti yanında hızlı tren bileti satışlarında da oldukça ivme kazandı. Bu konuda on-line bilet satışlarımızda da yeni bir kapıyı açmış bulunmaktayız.  Gemi ve yurtdışı turlarında nitelik ve nicelik olarak büyümemizin daha da devam edeceğini söyleyebiliriz. Yeni destinasyonlarla, özellikle uygun bütçeli turlar organize ederek, yurtdışına seyahat edenlerin daha da çoğalmasını hedefledik. Bununla beraber her geçen yıl sürekli gelişim içinde olan yurtdışı, gemi, incentive ve bilet departmanlarımızda artış gösterdiğimizi, nitelik ve nicelik olarak büyümemizin devam edeceğini de söyleyebiliriz.

Aynı zamanda Türkiye’nin önemli noktalarına yetkili acentelikler vermeye devam ettiğimizi, 2015 yılında Eskişehir’de açmış olduğumuz satış ofisimizin yanında farklı bölgelerde yeni ofisler kurmak istediğimizi de söyleyebiliriz. Günümüz teknolojisine de büyük yatırımlarda bulunarak, sosyal medyada da hızımız devam etmektedir.

Geleneksel turizm, deneyim turizmine doğru evrildiğini gözlemliyoruz. MNG Turizm bu gelişme karşısında nasıl konum alıyor?

Daha önceki yıllarda ülkenin sahip olduğu seyahat olanakları şimdiki kadar zengin değildi. Örneğin; bu kadar çok hava yolları, bu kadar çok ülkeye seyahat planlamaları, bu kadar çok seçenekli tatil bölgeleri bilinmiyordu. Artık günümüzde sosyal medyanın da hayatımıza girmesiyle her şey, her deneyim paylaşılır olmakta. Bunlarda turizm acentelerine yeni yollar açmaktadır.

İçinde bulunduğumuz yıl özellikle dövizin artmasıyla Türkiye’den yurtdışına giden kişi sayısı %10 azaldı. Siz de bundan etkilendiniz mi?

Dövizdeki zaman zaman dalgalanma yurtdışına çıkan tatilcilerde bir tedirginlik yaratmıyor değil tabi… En azından bu tip kur dalgalanmaları tatil planlamasını geciktirici bir faktör olarak önümüze çıkmaktadır. Dolayısıyla bizim için dövizdeki dalgalanmanın etkisi tüketicilerde yarattığı tereddütlük ve kararsızlıktır.

MNG Turizm’i rakiplerinden ayıran en büyük özellik nedir?

Turizm sektöründe güven çok önemli bir unsurdur. Turizm acentelerinin kontrolü dışında gelişen, tüketiciyi etkileyen olumsuz koşullarda dahi tüketicinin acentesine mutlak suretle güven duyması çok önemli bir unsurdur. MNG Turizm’i de farklı kılan bu tip kendi inisiyatifi dışında gelişen olumsuz koşullarda daima tüketicinin yanında olması ve çözümler üretmesidir. Ayrıca turizm sektöründe fiyatlardan taviz verilerek oluşan dengesiz ve kafa karıştıran pazarlama faaliyetlerinden daima kendisini dışında utarak, sektörde farklılığını da göstermiştir.

MNG Turizm’in sektördeki iddiası; sunmuş olduğu kaliteli hizmeti devam ettirmek ve hizmet verdiği her branşta öncelikli müşteri memnuniyetini maliyetleri azaltarak, kar amaçlı sürdürebilmektir.

Yakın zamanda gerçekleştirmeyi planladığınız yenilikleriniz olacak mı?

Bilişim ve sosyal platformda gelişen tüm teknolojik gelişmelere ayak uydurarak, sektör olarak yeni yatırımlar planlamaktayız. Online rezervasyon sistemi bu konuda öne çıkmaktadır. Bir de ülkemizde klasikleşen yurtdışı destinasyonlarının dışında farklı alternatifli tur destinasyonları sunmayı, kış turizminden sağlık turizmine, incentiveden doğa turizmine kadar her alanda iddiamızı sürdürerek, her yıl yeni hedefler belirleyip, sağlam ve emin adımlarla ilerlemeyi tercih ediyoruz. İç turizmde uzun vadeli ve sağlıklı bir şekilde büyümeyi sağlayarak, istihdam gelişimine de destek vermeyi amaçlıyoruz.

MNG turizm olarak en çok hangi ülke ve bölgelere turist götürüyorsunuz? 

2016 yılında yurt dışı seyahatlerinde öne çıkan turlarda Uzaklar başta gelmektedir. Özellikle Vietnam, Kamboçya, Küba, Arjantin ve Brezilya’nın yanı sıra Uzakdoğu rotalarında Bangkok, Tayland, Pataya’ya olan talepler oldukça fazla. Bunun yanı sıra Amerika turları da her zamanki gibi rağbet görmektedir. Çin’e yapılan turlar da seçenekler arasında bulunmakta. Yaz mevsiminde deniz ve güneşin tadını yurtdışında çıkarmak isteyenlerin de Montenegro (Budva) turunu tercih ettiğini görmekteyiz.

Bunun yanı sıra Avrupa başkentleri olan Amsterdam, Paris ve Roma gibi önemli Avrupa şehirleri de her zamanki gibi tercih edilen destinasyonların olmazsa olmazlarıdır.  Yurt içi destinasyonlarda ise yerli turistler sırasıyla en çok Antalya-Kundu bölgesi, Bodrum, Kemer, Marmaris öncelikle tercih edilen bölgelerdir.

Önümüzdeki 19 Mayıs tatil dönemi için takipçilerimize önerileriniz olacak mı?

Bu sene 19 Mayıs tüketicilere en güzel 3 gece 4 günlük tatil paketi sunuyor. Özellikle 19 Mayıs döneminde yurtdışına çıkacaklar için tek şehirli Paris, Roma, Barcelona, Prag, Budapeşte, Amsterdam, yurtiçinde Kapadokya, Kültür Turları tercih edilebilecek en güzel bölgelerdir. Tabii bu kısa tatili 6 veya 7 geceye tamamlayacak olanlarda Akdeniz ve Ege Bölgelerindeki seçkin tesislerde tatillerini yapabilirler.

Ayrıca Antalya Bölgesinin 19 Mayıs tarihinde artık yaz sıcağına kavuşacağını varsayarsak, WOW Kremlin Palace’da gerçekleşecek olan ‘Dünya Latin Dans Festivali’ni kaçırmamalarını özellikle tavsiye ederiz.

7’den 70’e dansın büyüsüne kapılan herkes, WOW Kremlin Palace’da gerçekleşecek olan bu festivalde hem tatil, hem dansın tadına varacaklardır.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?

Herkesin tatil anlayışı, beklentisi farklıdır. Dolayısıyla da tatile çıkacakların önce kendilerinin ne tür bir tatil istediklerine, hangi bölgeyi tercih ettiklerine karar vermelerini öneriyoruz. İnternette gitmek istedikleri yerlerin önceden fotoğrafları ve bilgilerini incelemeleri sağlıklı karar vermelerini sağlayacaktır.

Konaklama yapılacak otel tatilin en önemli noktası olup, konfor anlayışlarına göre, memnun olacakları konaklama şeklini seçmelerinde fayda var. Konaklama tercihine göre hizmette sunulan ücretli ve ücretsiz hizmetleri iyi araştırmaları gerekmektedir. Konaklama yerinin konumu (havaalanına, plajlara, eğlence merkezlerine, şehir merkezine uzaklığı ) hakkında detaylı bilgi edinmelerini de söylemek isterim.

Yurtdışında tatil yapmayı planlayanlar için, gidecekleri ülkede bazı sağlık koşullarının yerine getirilmeleri isteniyorsa bunu atlamamaları önemlidir. Zorunlu seyahat sağlık sigortası mutlaka yaptırılmalıdır. Tatil için seçilen yerin hava durumu mutlaka kontrol edilmeli ve hazırlıkların ona göre yapılmasını tavsiye ediyoruz.

Huzurlu bir tatil için seyahat ve konaklama hizmeti alacağı firmaları çok iyi seçmelidirler. Özellikle acentelerin TÜRSAB üyesi olup, olmadığı konusunda araştırma yapmaları gerekmektedir. Seyahat sigortası sunup sunmadığının kontrol edilmesi gerektiğine dikkat edilmelidir.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.