Mersin Lübnan Arası Feribot Seferleri 0

Mersin Turizm İşletmecileri Derneği (MERTİD) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Demir, ulaşımın turizmin en önemli unsurlarından biri olduğunu belirterek; “Mersin den Lübnan a yapılacak feribot seferleri, Doğu Akdeniz deki yolcu trafiğini, kentimize çekerken turist sirkülasyonunda sağlayacağı artışla kent ve bölge turizminin bütün bir yıla yayılmasına yardımcı olacaktır ” dedi.

Dört Mevsim turizm sezonu

Başkan Murat Demir, otel işletmecileri olarak Mersin de turizm sezonunun 12 ay boyunca devam etmesini hedeflediklerini, feribot seferlerinin yerel turizme sağladığı katkı düşünüldüğünde, Lübnan Tripoli ile Mersin arasında başlayan seferlerin otel işletmelerini olumlu etkileyeceğini söyledi.

“Mersinli otelciler olarak, turizm sezonunu yıl boyunca devam ettirmek için çalışıyorduk.”şeklinde konuşan Başkan Murat Demir, şu açıklamalarda bulundu:

“Mersin, tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri bakımından büyük bir potansiyel taşıyor. Bu potansiyeli harekete geçirmek için bir yandan tanıtım ayağını güçlendirirken diğer yandan da, turizm sektöründe kritik rol oynayan ulaşım konusunda neler yapılabileceğini araştırıyoruz. Ulaşım çok ciddi altyapı ve yatırım gerektiren bir unsur. Ayrıca tanıtım ve imaj açısından da stratejik öneme sahip. Böylesi önemli bir konuda, Mersin Turizm Platformu nun öncülüğünde, hükümet ve kentteki otoritelerin desteği ile başlayacak seferler otel işletmecilerine önemli bir avantajlar sağlayacak ” diye konuştu.

Ulaşım kolaylığı yeni destinasyonların oluşmasını sağlar 

Feribot seferleri sayesinde, Doğu Akdeniz in iki önemli merkezi olan Mersin ve Lübnan arasında ulaşım kolaylığı sağlanacağını dile getiren MERTİD Yönetim Kurulu Başkanı Murat Demir; “Feribot seferlerinin ekonomik olması, ulaşım kolaylığı sağlaması açısından, turistlere farklı alternatifler sunulmasını sağlayacak. Mersin e gelen bir turist, Lübnan ı ziyaret ederken, Lübnan a gelen turistte kolayca Mersin i ziyaret edebilecek. Seferler, Suriye deki gerilim yüzünden Mersin i ziyaret edemeyen Arap turistlere alternatif kapı oluşturacak ” dedi.

Mersin farklı alternatifler sunabilecek bir kent 

Akdeniz deki destinasyonlarda özellikle ekonomik krizin pençesindeki İspanya ve Yunanistan ın fiyatlarda yaptığı aşırı indirimler yüzünden rekabette zorluklar yaşandığına dikkat çeken Başkan Murat Demir; “Arap Baharı nın getirdiği olumsuz etkiler yüzünden kent ve bölge ekonomisinin yaşadığı sıkıntılara bir de, Yunanistan ın aşırı fiyat indirimleri eklenince turizmcileri oldukça zorlu bir sezon bekliyor. Bu noktada, feribot seferleriyle başlayan işbirliğinin, Doğu Akdeniz deki turizme yeni alternatifler sunacağını düşünüyorum. Mersin in geçtiğimiz yıllarda Arap Dünyası için cazibe merkezi olduğu düşünüldüğünde, iki ülke arasında yapılan işbirliği, Doğu Akdeniz turizminde İspanya ve Yunanistan rekabetine karşı önemli bir adım ” dedi.

MERTID Üyeleri ile Lübnanlı turizmcilerin bir araya geleceğini belirten Demir şu açıklamalarda bulundu:

“Üyesi bulunduğumuz ve çalışmalarına katkı koyduğumuz Mersin Turizm Platformu, Mersin-Lübnan feribotu seferlerinin başlatılmasınına yönelik çalışmasını başarı ile tamamlamıştır, bundan sonra ise Otelciler, Acentalar, olarak bu seferlerin devam etmesi yönünde 2 ülke arasında karşılıklı sektörel işbirliğini geliştirmek zorundayız. Suriye ile sıkıntıların artmış olması, başta otellerimiz olmak üzere, tüm sektör ü ve ticaret hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu anlamda; öncelikle bu işbirliğine değer katmak adına MERTID olarak süratle Lübnan a sektörel amaçlı bir inceleme gezisi düzenlemek ve oradaki meslektaşlarımızla yüz yüze tanışmak ve ve işibirliğini geliştirmek arzusundayız.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Turizm Haberleri

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe