Mary Meeker’ın 2016 İnternet Trendlerine Yönelik Raporu 0

Bu hafta, risk sermayesi şirketi Kleiner Perkins Caufield & Byers’ın ortaklarından Mary Meeker, yıllık bir geleneğin son parçası olma özelliğini taşıyan, 2016 yılının internet trendlerine dair raporunu açıkladı.

Meeker, seyahat pazarlamacılarının faydalanabileceği pek çok bilgiyi sundu. Ancak, bir slayt dikkatimizi çekti. Slayt, Google ve Facebook’un birlikte geçtiğimiz yıl ABD’deki internet reklamcılığındaki büyümenin dörtte üçünde payının olduğuna işaret ediyor.

Sadece iki şirket, büyümenin çoğunu sağlıyor!

Facebook, daha küçük bir tabanda, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %59 büyürken, Google bu dönemde %18’lik bir büyüme kaydetti.

Buna kıyasla, online reklamcılık faaliyetlerinde bulunan diğer bütün şirketler, toplam reklamcılık gelirinin küçük parçasını elde etti ve tüm bu şirketlerin tamamının büyümesi, geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %13’lük bir oranla daha yavaş gerçekleşti.

Konuya dair bir başka slayt, ABD’de, mobil platformlardaki reklam harcamalarının, geçtiğimiz yıl %66 arttığını gösteriyor. Meeker, çalışmasına dayanarak kullanıcıların mobil cihazlarda, kendilerine ulaşmaya çalışan reklamcıların harcadığına kıyasla daha fazla vakit harcadığını ileri sürüyor. Meeker ayrıca, bunun, değeri geçtiğimiz yıl 22 milyar $ olan ve elden kaçan bir fırsat olduğunu belirtiyor.

Ancak Meeker, reklamcıların, bu boşluğu doldururken karşılaştıkları belki de en büyük probleme değinmemiş bulunuyor. Tüketiciler hala, en çok kullanılan mobil uygulamalardan ikisi olan Facebook ve Messenger üzerinden ürün satın almaya alışabilmiş değil.

Yine de Meeker, diğer büyük güçlüğe dikkat çekiyor: Mobil cihazlardaki versiyonları da hesaba katılan reklam engelleyici yazılımlar, katlanarak büyüyor. Bu durum, pazarlamacılar için birtakım sorunlar yaratıyor.

Bu değişimlerden dolayı, seyahat pazarlamacıları; sosyal medya gibi yeni formlar ile birlikte televizyon ve billboard’lar gibi geleneksel yöntemleri kullanan karma kampanyaların denemelerini yapma yoluna gidiyor.

Meeker’ın raporunda sözü edilmeyen ancak bir örnek olarak konuyla ilgisi bulunan bir konu ise Yelp’in, daha çok insanın, sunduğu servisleri, sadece restoran bulmak için kullanmakla kalmayıp otel seçeneklerini, dişçileri ve yoga kurslarını da araştırmak amacıyla kullanmasını sağlamak için başlattığı 13 milyon $’lık kampanya. Ulusal çaptaki televizyon kampanyası, Snapchat ve Instagram’da yayınlanacak video reklamları içerecek. Bu da yeni ve eski yöntemlerin birbirlerini desteklediği bir karma yapı olma özelliğini taşıyor.

Önümüzdeki sonbaharda oyuna girmesi muhtemel yeni oyuncu ise IBM. Şirket, tüketicilerin IBM Watson’un süper bilgisayarına, sesli ya da yazılı olarak sorular sorabileceği ve reklamcılık yöntemleri aracılığıyla ürüne ya da çözüme dair cevaplar alabileceği Watson Ads’i faaliyete geçirmeyi planlıyor.

Son sözü Meeker’a bırakalım. Meeker’ın en çok umut vaat ettiğini düşündüğü reklamcılık trendi, Snapchat’in, format olarak taşıdığı özgün özelliklerin sonucu olarak sergilediği gibi, video reklamlar idi.

Raporun tamamına ulaşmak için tıklayın. 

Kapak Görseli: Mary Meeker

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe