Marmaray Dünyada Manşetlere Çıktı. 0

Asya ve Avrupa`yı deniz altından bağlayan Marmaray projesine Alman ve İngiliz basını önemli yer ayırdı.Tünelden, İstanbul ile Bakü arasında sefer yapacak hızlı trenlerin geçeceği kaydedilen haberde,proje tamamlandığında Avrupa`yı Çin`e bağlayan Trans Sibirya Demiryolu hattına alternatif bir rotanın ortaya çıkacağı belirtildi.

Marmaray

Gazete , Ulaştırma Bakanı  Binali  Yıldırım`ın, maliyetinin  yaklaşık 3  milyar   doları  bulduğu söylenen 1400 metrelik tünelin, İstanbul`da 30 yıl   içinde  olması  beklenen   büyük  depreme dayanıklı  inşa edildiği şeklindeki sözlerine yer verdi.

Times, Osmanlı  Sultanı  I. Abdülmecid`in iktidarda  olduğu  1860   yılında  bir Fransız mimarın benzer bir  proje   hazırladığını  ancak bu  projenin  imkansız bulunduğunu da hatırlattı.

Gazetenin  haberinde  ayrıca , Boğaziçi`nde üçüncü asmalı köprü, Marmara Denizi ve Karadeniz`i birleştirecek  kanal  ve dev  havalimanı   projeleriyle  birlikte, İstanbul`un bölgesel bir bağlantı  noktası olacağına dikkati çekildi.

Almanya`nın Der Tagesspiegel  gazetesi  ise, “Asrın  projesi  salı  günü  devletin zirvesi tarafından açılacak ” başlığıyla verdiği haberinde, Marmaray  projesini  detaylı  şekilde  tanıttı.

13,6  kilometre   uzunluğundaki  Marmaray`ın 9  yıllık   inşaat  süresinin ardından yarın açılacağı belirtilen  haberde 18.  yüzyılda  Osmanlı padişahlarının İstanbul`dan  geçen  ve Avrupa ile Asya`yı birbiriyle bağlayan bir tünelin inşa edilmesi hakkında  projeleri  olduğu hatırlatıldı.

Haberde 5  milyar   dolarlık   projenin   sadece  İstanbul`un  trafik   sorununu  hafifletmek için yapılmadığı  ayrıca   uluslararası   turizm  ve  eşya   taşımasına   yeni  soluk vermesinin hedeflendiği belirtildi .

Kaynak: Haber Turizm

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe