Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kuala Lumpur’un sıcak, bol köri sosu kokulu, nemli, karmaşık, kirli, zıtlıkları içinde barındıran sokaklarından, Penang’ın sanat dolu, rengarenk, tarih ve hayat dolu ortamlarına; Melaka’nın bütün misafirperverliği ile sahiplenen insanlarından, Tioman Adası’nın ıssız, sessiz, sakin ve huzurlu kumsallarına; Semporna’nın dünyanın en iyi dalış noktalarını barındıran adalarından, Sukau’nun vahşi yaşam ile iç içe nehir ve ormanlarına; Kota Kinabalu’nun leziz yemeklerinden Sandakan’ın karmaşık pazarlarına…

Sizler için Malezya Turizm Ofisi desteği ile “Malezya’da Her Gezginin Mutlaka Görmesi Gereken Yerler” listeni oluşturduk.

Kuala Lumpur

KualaLumpurWeather

Malezya’nın başkenti ve aynı zamanda en kalabalık şehridir. Şehrin nüfusu 1.809.000 kişiden oluşmaktadır. Son derece modern olan mimarisi ile dikkat çeken şehirde birçok gökdelen bulunmaktadır. Petronas Kuleleri dünyanın en uzun gökdelenlerinden biridir ve bu şehirde bulunmaktadır.

Kota Kinabalu

Floating-village_Gaya-island

Kota Kinabalu, Malezya’nın Borneo adasındaki Sabah bölgesinin başkenti. Tam bir sahil şehri. Çok geniş bir alana yayılmış deniz kıyısındaki sokak lokantaları adanın en ilgi çekici yeri. Yan yana dizilmiş açık hava tezgahlarında onlarca çeşit deniz ürününü hem satıyorlar hem de isterseniz pişiriyorlar.

Tioman Adası

pemanggil3

1970’lerde Time dergisi dünyanın en güzel adalarından biri diye ilan etmiş. Güney Çin Denizi’nin çevrelediği, hindistan cevizi ağaçlarını bolca görebileceğiniz ve yaban hayatına dair de ılıman iklim insanlarını çokça şaşırtacak türlerin olduğu bir ada. Türkiye’de tatil yapmak gibi bir takıntınız yoksa en minimuma en maksimumu burada alabilirsiniz.

Melaka

640px-Malacca_Dutch_Christ_Church
Görsel: @Wikimedia

Geçmişte Hollandalı valiler ve görevlileri tarafından resmi ikametgah olarak kullanılan Melaka’daki Stadhuys, günümüzde tarih müzesi olarak hizmet veriyor. Stadhuys’un yanında kocaman, kırmızı bir kilise, rengarenk çiçekler ve ufak ufak hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Bu şirin kasabaya göz attıktan sonra, yapabileceğiniz en keyif verici nehir turuna katılmayı sakın unutmayın. Nehir turunda dinlenerek keşif yapmak istemeyenler, uygun fiyatlara kiralayabilecekleri süslü bisikletlerle, Malayca ve Çince şarkılar çalarak şehre disko havası veren sokaklarda gezinebilirler.

Langkawi Adaları

malays langkawi cable car

Andaman denizinin Melaka boğazıyla buluştuğu, Malezya’nın enfes güzelliklerinin keşfedileceği cennet yerlerin başında geliyor. Malezya Yarım Adası’nın kuzeybatı ucunda, anakaranın 30 km uzağında yer alan Langkawi, Malezya‘nın en ünlü tatil yerlerinden birisi. Turkuaz sakin denizi, beyaz kumlu plajları, yağmur ormanları ile kaplı tepeleri, bozulmamış doğası, lüks resortları yanında ekonomik konaklama avantajıyla da görülmeye değer bir yer.

Cameron Highlands

Cameron Highlands

Cameron Highlands, zirvesinde dumanı eksik olmayan dağları, bu dağları kaplayan, tabanı yosun kaplı kadim yağmur ormanları, yeşil bir çarşaf gibi vadileri saran çay bahçeleri ile ünlü güzel bir tatil beldesi. Malezya’nın ortasında, başkent Kuala Lumpur’un 200 km kuzeyinde yer alan bu doğa harikası, tropikal iklime sahip ülke insanı için serin bir kaçamak yeri.

Putra Jaya

Görsel: @Wikimedia
Görsel: @Wikimedia

Ülkenin idari başkenti olarak bilinen Putra Jaya’ya gitmenizi ve farklı etkinlikler ile şehri deneyimlemenizi öneririz. Cruise Tasik adındaki göl üzerinde tekne turu yaparak, değişik bir bakış açısıyla tüm görülmesi gereken yerleri keşfedebilir ve sonra karaya inerek başbakanın resmi konutu, görkemli Seri Perdana’yı, devasa kongre merkezini, büyüleyici Putra Camii’ni ve size yaşadığınızı hissettirecek Taman Botanik Parkı’nı gezerek, enteresan fotoğraflar yakalayabilirsiniz.

Sakau

Görsel: @Arctracer
Görsel: @Arctracer

Semporna

Görsel: @Journeycursor
Görsel: @Journeycursor

LogoTourism

Yorumları GösterYorumları Gizle

Yorum Yaz