MakeMyTrip 330 Milyon Dolar Yatırım Sağladığını Duyurdu 0

Hindistan’ın en büyük online seyahat acentesi MakeMyTrip, Ctrip‘e, Naspers’in kolu olan MIH Internet‘e ve diğer gizli yatırımcılara yapılan hisse satışıyla, şirketin 330 milyon dolar yatırım aldığını duyurdu. Şirket adi hisse senedi yatırımları için nihai hisse alım anlaşmalarına başladı. Bundan, 165 milyon dolar gayri safi hâsılat elde etmesi bekleniyor. Şirket, hisse başına 3 dolar olacak şekilde, yatırımcılar için toplamda 4.583.334 adi hisse senedi işleyecek.

Bunun yanısıra, MakeMyTrip, adi hisse senetlerinin Ctrip’e verilmesi için Ctrip’le ve şirketin B sınıfı dönüştürülebilir adi hisse senetlerinin MIH’e verilmesi için MIH Internet‘le hisse alım sözleşmesi imzaladı. MakeMyTrip bu işlemlerden ekstra 165 milyon dolar gayrisafi hâsılat elde edecek. Ctrip’e hisse başına 36 dolardan 916,666 adi hisse verirken, MIH’e hisse başına 36 dolardan 3,666,667 B Sınıfı hisse verilecek.  MIH’e verilen B sınıfı hisse senetleri bire bir bazda adi hisse senedine dönüştürülebilecektir.

Ctrip ve MIH Internet’le yapılan işlemler ve yatırım ile 330 milyon dolar yatırım alınması ve 5 mayıs Cuma günü kapanması bekleniyordu. MakeMyTrip bu fonları şirketin büyümesi, stratejik yatırımlar, teknoloji ve ürün geliştirme, pazarlama ve tanıtım, işletme sermayesi ve genel şirket amaçları için kullanmayı planlıyor.

Geçen yılın başlarında CtripMakeMyTrip’e 180 milyon dolar yatırım yapmıştı ve Ibibo Grup’la birleşmesinin ardından şirketin %10’unu elinde tuttu. Geçen yılki birleşmenin ardından Naspers ve Tencet şirketin %40’nı almıştı. Son söylenenlere göre, MakeMyTrip FabHotels’e yapılan yatırım da dahil olmak üzere Hindistan’a yapılan yatırımları yakından takip ediyor. Ayrıca, MakeMyTrip online otel rezervasyonunda yükselme niyetinde olduğunu belirtti. Hindistan seyahat piyasasında daha büyük bir paya sahip olmaya çalışan MakeMyTrip bu tür başka aktiviteler de yapacak gibi duruyor.

Kapak Görseli: Cargo Collective

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe