Lyft, Yaşlı İnsanları Anlayabilmek Üzere Ücretsiz Hizmet Sunuyor 0

Paylaşımlı araç kullanımı genç insanlar arasında daha yaygın olsa da Lyft, daha yaşlı nüfusa hizmet vermek için neler yapılabileceği konusunda sağlık ve dijital yenilikler üzerine araştırmalar yapan Güney Kaliforniya Üniversitesi’ne bağlı Centre for Body Computing ile birlikte bir araştırma gerçekleştiriyor.

AARP(American Association of Retired Persons) tarafından sağlanan 1 milyon dolarlık hibe sayesinde Lyft, Kaliforniya Üniversitesi’nin yaşlı hastalarına ve Los Angeles bölgesi içindeki diğer yaşlılara ücretsiz yolculuklar sunacak. Katılımcılar, yaşlı nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak yeni hizmetler üretmek amacıyla davranışlarını takip eden giyilebilir teknoloji ile donatılacak.

USC Centre for Body Computing Direktörü Dr. Leslie Saxon’a göre, yaşlılar için uygun fiyatlı ulaşım seçeneklerinin olmaması ve özellikle ulaşımın yetersizliği korkunç sonuçlar doğurabilir ve üstelik buna her yıl randevularını kaçıran birkaç milyon hasta da dahil. Erişim eksikliği, yaşlılar arasında artan depresyon ve izolasyon duyguları ile de bağlantılıdır.

Sakson, Fast Company’e; “Bu, sadece doktor randevularını kaçırmakla ilgili değil. Yaşlanmaya başlayan bir nüfus için hayatta kalmayı gerçekten belirleyen şey sosyalleşmedir. Bununla kastedilen ise evin dışına çıkılmasını gerektiren herhangi bir şey olması ve ne kadar aktif olduğunuz. Temel olarak ise kim yaşamaya devam ediyor ve kim ölüyor bir numaralı belirleyici bu” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, araba kullanmayan nüfusun yarısından çoğu 65 yaş ve üstü; yani 2015’te Ulaşım Politikaları Projesi için yapılan bir araştırmaya göre, doktorların daha az yolculuk yapmasını, yemek yemesini ya da alışveriş yapmasını tavsiye ettiği ya da arkadaşlarını ve ailelerini daha az gören kişiler.

Pilot program, bu sonbaharda hepsi son 12 ayda en az iki doktor randevusu kaçırmış olan ve USC Keck Tıp Merkezi hastası olan bir grup 60 yaş ve üstü hasta ile başlatılacak. Sınırsız Lyft hizmetinin yanı sıra, test grubunun günlük sağlığının takip edilmesini sağlamak için FitBits hizmeti de verilecek.

Lyft, şirketin bunu yalnızca müşteri tabanını genişletmek için değil, aynı zamanda dkkatleri paylaşımlı araç kullanımı üzerine çekmek ve toplum hizmetine katkıda bulunmak için bir fırsat olarak gördüğünü açıkladı. Şirket, bu amaçla 2018’de Chicago ve Atlanta gibi diğer şehirlere de bu çalışmayı genişletmeyi planladığını belirtti.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.