Lyft, Uber İle Mücadele Etmek İçin Alphabet’in Girişimleriyle 1 Milyar $ Yatırım Aldı 0

Alphabet Inc.’nin yatırım kolu CapitalG, Lyft’e 1 milyar $’lık yatırım sağladı. Araç paylaşım platformu Lyft’ten geçtiğimiz Perşembe günü yapılan açıklamada, bu yatırım ile şirketin değerinin 11 milyar $’a yükseldiği belirtildi.

Bu fonlama, Alphabet’in Uber’den uzaklaşarak kurduğu ortaklıklar bakımından önemli bir kaymaya işaret ediyor ve kendisine ait Waymo isimli otonom araç teknolojisiyle Lyft’in ulaştırma ağı arasında daha sıkı bir bağın ortaya çıkabileceği fikrini canlandırıyor.

Bu yeni fonlama, Lyft’e, 2017 yılında bir dizi skandal ile ve CEO değişikliğiyle sallanan Uber ile rekabet edebilmesi için gerekli para katkısını sağlıyor. Bloomberg, daha önce Alphabet’in Lyft’e yönelik 1 milyar $’lık bir yatırımı değerlendirmekte olduğuna dair haberler hazırlamıştı. İnternet devi Alphabet, önceleri Uber’in önde gelen destekçilerinden birisiydi, ancak bu iki şirket geçtiğimiz yıl, otonom araç teknolojisi konusunda mahkemelerde karşı karşıya gelmişti.

Bir blogda CapitalG tarafından yapılan açıklamada, şirketin partnerlerinden David Lawee’nin, yatırım anlaşmasının bir parçası olarak Lyft’in yönetim kuruluna katılacağı belirtildi.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.