Liberland’ın Lideri Gözaltına Alındı 0

Geçtiğimiz haftalarda haberini yaptığımız, Macaristan sınırına çok yakın bir noktada Hırvatistan ve Sırbistan arasındaki kime ait olduğu tartışmalı bir bölgede bağımsız Liberland ülkesini kuran Vít Jedlička Hırvat güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de Cumartesi günü düzenlenen ve II. Dünya Savaşı’nın sona ermesinin yıldönümü nedeniyle Avrupa günü olarak ilan kutlamalara katılan Vít Jedlička, bu törenlerde birçok ülkenin temsilcisiyle buluşmuş ve onları önümüzdeki hafta Liberland’da düzenlenecek olan bir pikniğe davet etmişti.

Daha sonra, Liberland olarak ilan edilen bölgeye giden Jedlička bir sandal satın alarak, Tuna nehri yatağı üzerindeki tampon bölgeye geçmek isterken kendisini bekleyen Hırvat polisleri tarafından uyarıldı.

Liberland-2

Liberland’ın kurucusu ise, o bölgede Hırvat polisinin yetkisinin olmadığını, tarafsız ve devletlerarası bir toprağa geçeceğini söyledi. Bu tartışmanın ardından Liberland olarak ilan ettiği 7 kilometrekarelik alana geçen Vít Jedlička Hırvat polisi tarafından gözaltına alındı.

Hırvatistan ve Sırbistan arasında Tuna nehri sınır oluşturuyor.

Tuna nehrinin yatağının yıllar boyunca zamanla yer değiştirmesi sonucu oluşan bazı alanlar ise iki ülke arasında tartışmalı alan olarak kabul edildiğinden, bu topraklarda kimse hak iddia etmiyor.

Ama buna rağmen her iki ülke de kimseye ait olmayan bu topraklarda “bağımsız bir ülke” kurulması fikrine sıcak bakmıyor.

Şimdilik “sanal ülke” olan Liberland’ın kurucusunun gözaltına alındığı Liberland sitesinde ve Twitter hesabında da doğrulandı.

Liberland-Gruender_in_Kroatien_festgenommen-Ministaat_ausgerufen

Çek Cumhuriyeti dışişleri bakanlığı sözcüsü David Frous, Vít Jedlička’nın Çek vatandaşı olduğunu, dolayısıyla eğer isterse kendisine konsolosluk yardımıyla hukuksal yardım verebileceklerini, ancak Jedlička’nın böyle bir talepte bulunmadığını açıkladı.

Kurucusunun gözaltına alınmasının ardından önümüzdeki hafta düzenlenmesi beklenen ve uluslararası medyanın büyük ilgi gösterdiği “Liberland Pikniğinin” gerçekleşip gerçekleşmeyeceği de merak ediliyor.

Kaynak: BBC

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.