Kullanıcı Deneyimi ve Tasarımı Ön Plana Çıkaran Turizm Ofisi Siteleri 0

2017’de turizm ofisi web siteleri, gezginler tarafından seyahat planlama kaynağı olarak kullanılan gittikçe çeşitlenen platformlar olarak karşımıza çıkıyor.

Yıllar boyunca turizm ofislerinin online varlığı en iyi ihtimalle internet siteleri aracılığıylaydı ve bu internet sitelerinin ziyaretçilerin o destinasyonları ziyaret etmesinde ne kadar etkili olduğunu bilmek imkansızdı.

2017 yılına baktığımızda ise turizm ofisi websiteleri destinasyon pazarlayanların müşterilerle etkileşime geçtiği birçok tipik kanaldan sadece biri. Peki, turizm ofisi siteleri var olmaya devam edecek mi?

Dünyanın en iyi 25 turizm ofisi web sitesine baktığımızda, sitelerin etkili olmasını sağlamak için bazı destinasyonların video, gezinme, modüler düzen, medyayı kullandığını görüyoruz. Turizm ofisi web siteleri birçok durumda yolcuların belli mesajlaşma, hizmet ya da teknolojiye nasıl cevap vereceğini anlamak adına destinasyonlar için deneme alanı haline geliyor.

İşte en iyi turizm web siteleri listemizden derlediğimiz bilmeniz gereken dört eğilim;

  • Kuzey Amerika Hâlâ Websitesi Kullanıcı Deneyimini ve Tasarımını Domine Ediyor

İki yıl önce sitesini yenileyen Visit California çıtayı belirledi ve hâlâ turizm web siteleri için endüstri standartlarından biri. En iyi kullanıcı deneyimiyle Amerika ve Kanada görsel açıdan en çekici web sitelerine sahip ve bu çoğunlukla finansman ve Kuzey Amerika’daki köklü turizm endüstrisi ile ilgili.

Demek istediğimiz şeyi görmek için Visit Detroit, Visit New Hampshire, ya da Destination Canada websitelerine bakmanız yeterli olacaktır. Bu web sitelerinde belirtilen destinasyonlarda neler bulabileceğinizi açık ve etkili bir biçimde ortaya koyan ilgi çekici yaratıcılık ve hikayeler sunulmaktadır.  Bir yanda klişeler devam ederken destinasyonlara yeni bir renk katmak kolay değildir. Örneğin kaç insan Detroit’i hala resesyon sonrası hayalet bir kasaba olarak düşünür? Ancak Detroit, geçmişe bakmak ve yol almak konusunda dengeyi buluyor ve bu durum diğer birçok Kuzey Amerika destinasyonu için geçerli.

  • Videolar sadece 2 Boyutlu Değil, Aynı Zamanda İnteraktif

Önemli olan bu en iyi web sitelerinin videoya sahip olup olmadığı değil, önemli olan bu videoların kaç tane ve hangi formda olduğudur.

Turizm ofisleri, web sitelerini partnerleri için rezervasyon portalı ve promosyon kanalı olarak kullanıyorlar ve de ziyaretçilerin ilham almalarını ve karar vermelerini sağlamaya yetecek kadar gezginlerin ilgisini çekmek zorundalar. Cape Town Turizm Ofisi kenar köşedeki mahallelerde yaşamın nasıl olduğuyla ilgili hikâyeler anlatmak için daha geleneksel videolar kullanırken, Visit Idaho ormanlarda zip-line yapmanın ya da coşkun ırmaklarda kano yapmanın nasıl olduğunu göstermek için 360 derece videolarını kullanmaktadır.

Ancak daha fazla destinasyon pazarlamacısı videoları hikaye anlatıcısı olarak kullanmanın yanısıra, 360 derece video veya sanal gerçeklik gibi araçları gezginlerin kendi keşiflerini yapmalarına izin vermek için kullanmaları gerektiğini de biliyorlar. Bu sitelerde, zaman kısıtlı olduğunda gezginlerin hızlıca izleyebilmesi için birçok kanala kolayca adapte edilebilen kısa videoları da görebiliyoruz.

  • Platformların Sevileni Instagram

Birçok destinasyon kullanıcılar tarafından hazırlanan içeriğe bağlı olmasa bile, birçoğu herhangi bir meraklı gezginin deyimiyle insta’ya uygun fotoğrafları taramak için Instagram’ı kullanıyor.

Visit Greenland’in Websitesi neredeyse tamamen instagram ve diğer kullanıcı tarafından oluşturulan içeriklerden oluşuyor. Discover the Palm Beaches ve Visit Panama farklı temaları vurgulamak için instagram gönderilerinden seçkileri sergiliyor. Destinasyonlar Instagram’ı incelemese ve hangi mekanların ve cazibe merkezlerinin gezginlerde yankı bulduğunu gözlemlemeselerdi dezavantajlı konumda olurlardı.

Ancak birçok turizm ofisi bu tür platformların bir gün çok popülerken diğer gün popülaritesini kaybedeceğini de biliyor, bu nedenle tek bir kanala yatırım yapmamaya da dikkat ediyorlar.

  • Akıllı Destinasyonlar Oldukları Gibiler

Birçok destinasyon sınırları zorlamayı deniyor ve turizmin her zaman yaygın olamadığı ya da kabul görmediği semtleri ve bölgeleri teşvik ediyor. Bunlardan bazılarını en iyi turizm web siteleri listemizde görürken, bazı destinasyonların kendini olduğu gibi kabul ettiğini ve herkes için her şey olmaya çalışmadığını görüyoruz.

Örneğin Visit Panama kendi web sitesinde gezginlere doğrudan ülkelerinin “turistler için olmadığını”, bunun yerine Disneyland benzeri bir deneyim arayan belli kişiler için uygun olduğunu söyler. Tourism New Zealand da bisiklet, yürüyüş ve de doğa yürüyüşü yollarını açıkça ön plana çıkarır, çünkü birçok gezginin Yeni Zelanda’nın doğal güzellikleri ve manzarasının hayaliyle oraya geldiğini bilir. Muhtemelen o yer hakkında otantik olmayan türlü hikayeleri anlatmaya çalışmak yerine birçok yer, temel cazibe merkezlerinin farklı yönlerini gösterirken, tarihsel olarak bilinen şeylerini tanıtmaya odaklanır.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe