KLM’nin Sesle Etkinleştirme Teknolojisi, Yolculara Çantalarını Hazırlarken Yardımcı Oluyor 0

Hollandalı öncü hava yolu şirketi KLM’nin yapay zekâdan güç alan botu, Google Home’daki sesle etkinleştirme teknolojisinden yararlanarak yolculara çantalarını hazırlarken yardımcı olması için eğitildi.

BB ismi verilen bot, kendilerine sorulan soruları Web’de arama yaparak cevaplayan akıllı hoparlörler için geliştirilmiş bir çanta hazırlama yardımcısı olma niteliğini taşıyor. BB, kullanıcıların seyahat edecekleri noktaya, seyahatlerinin süresine ve hava durumuna göre, tatil veya iş amaçlı seyahatlere çıktıklarında yanlarına almaları gereken eşyalarla ilgili tavsiyeler sunuyor.

Kendi kendine öğrenme becerisine sahip olan bot, ayrıca Google Assistant desteğine sahip tüm cihazlarda da erişime açık bulunuyor. Yakın zamanda yayınlanması planlanan bir güncelleme ile müşterilere daha sonra yararlanmak üzere kaydetmek için Google Home aracılığıyla sosyal medya hesaplarına hatırlatma listeleri gönderme imkânı sunulacak.

BB, geçtiğimiz Eylül ayında KLM müşterilerinin Facebook Messenger aracılığıyla yapılan yazışmalarla bilet rezervasyonu yapmalarını sağlayabilmek için faaliyete geçirilmişti.

Air FranceKLM’nin dijital faaliyetlerinden sorumlu başkan yardımcısı Pieter Groeneveld, bu konuya dair yaptığı açıklamalarda KLM’nin kişisel yaklaşımıyla biliniyor olduğuna değindi. Groeneveld ayrıca, Google Home üzerinden BB ile ve yapay zekâ teknolojilerinin yardımıyla sunulan bu kişiselleştirilmiş hizmetin, KLM’nin yenilikçi dijital stratejisindeki bir sonraki, sesle etkinleştirme teknolojilerindeki ilk adımı olduğuna dikkat çekti ve KLM’nin interaktif çanta hazırlama asistanının, şirketin müşteri yolculuğunun tamamı boyunca sunduğu katma değeri gösterdiğini belirtti.

Uzmanlar, Noel döneminin öncesinde geniş bir çapta tanıtılmakta olan sesle etkinleştirme teknolojilerinin, bu yıl içerisinde büyük bir ilerleme kaydettiğini dile getiriyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe