KLM, Sanal Gerçekliği Kullanarak Yolcuları Tiye Alan Bir Tanıtım Kampanyası Gerçekleştirdi 0

KLM’nin en son pazarlama hamlesi, ekonomik uçuşlar sunan havayolları ile uçuş yapan yolcuları, onlara KLM’yi birkaç dolar daha fazla ödeyerek KLM’yi seçmeleri halinde seyahat deneyimlerinin nasıl olabileceğine dair bir görünüm sunarak tiye alıyor.

‘KLM Flight Upgrader’ ismini taşıyan tanıtım kampanyası, yeni bir tasarıma sahip oturma düzeniyle türünün en gelişmiş örneği olan uçuş içi eğlence sisteminin yanı sıra KLM’nin yiyecek-içecek hizmetlerini sunan, uzun menzil uçuşlar yapan bir KLM uçağının kabinindeki sanal gerçeklik turunu kapsıyor.

Şirket bu deneyimi, görece ekonomik fiyatlar sunan rakip firmalarla uçuş yapacak olan yolculara New York JFK Havalimanında sundu ve yolcuların tepkilerine yer veren bir video yayınladı.

KLM, bu sanal turu ayrıca, potansiyel müşterilerin cihazlarına indirebilmeleri için bir mobil uygulama olarak da sunacak. Böylece yolcular, rezervasyonlarına dair son kararlarını vermeden önce KLM uçaklarındaki deneyimi test edebilecekler.

KLM, bu tanıtım kampanyasının duyurusunda şu açıklamalara yer verdi:

“Yolcular, sanal KLM uçuşunda istedikleri kadar vakit geçirebilir, böylece ekonomik bir uçuşun acı gerçekleriyle asla yüzleşmek zorunda kalmayacaklar.

“Upgrader, yolculara, yakın zamanda vizyona giren ve gişe rekorları kıran bir filmden on dakikalık bir bölüm izleyebilecekleri uçuş içi eğlence sistemini, ekonomik bir uçuşta olduğu gibi ilave hiçbir ücret ödemeden deneme olanağı sunuyor.

“Yolcular, pek çok gazeteden ve dergiden içerikler sunan KLM Media Mobil Uygulamasına erişebilirler. Ayrıca, sanal olarak ayaklarını uzatabilmek için ihtiyaç duydukları koltuk aralığından yararlanıyorlar.

“Ve tıpkı tüm KLM yolcuları gibi, sanal açlıklarını hiçbir ilave ücret ödemeden gidermek için, KLM ekibinin birinci sınıf hizmetini ve uçuş sırasında yemek servisini deneyimliyorlar (Koku veya tat almayı sağlayan sanal gerçeklik bileşenleri dahil değildir).”

Diğer pek çok havayolu şirketi de pazarlama faaliyetlerinin bir parçası olarak sanal gerçeklik teknolojisini kullandıkları denemeler gerçekleştiriyor. Örneğin 2015 yılında Qantas, Sydney ve Melbourne havalimanlarında, filosundaki A380 model uçakların birinci sınıf kabinlerinde bir Gear VR turu sunmak için Samsung ile ortaklığa gitmişti.

Virgin Atlantic, yine 2015 yılında Microsoft tarafından geliştirilen ve sunduğu Üst Sınıf deneyimini Windows 10 Tabletlerde ve telefonlarda görüntülenebilir hale getiren bir sanal gerçeklik turuyla, benzer bir kampanya ortaya koymuştu.

Lufthansa Grubu, 2015 yılında ITB’de görücüye çıkarılan ve filosundaki uçakların kabinlerinin 360° videolarını içeren çeşitli tanıtım kampanyaları için sanal gerçeklik teknolojilerine yönelmişti. Şirketin ayrıca, ortağı olan Swiss için; İsviçre Hava Kuvvetleri akrobasi takımı Patroille Suisse’in bir gösteri uçuşunun 360° görüntülerini içeren heyecan verici bir yolculuğu, Avusturya Havayolları’nın yeni Embraer 195 kabinine bir bakışı ve bünyesindeki ekonomik havayolu Eurowings’in kendi uçuş içi deneyiminin bir 360° videosunu kapsayan, bu içeriklerle potansiyel gezginlere popüler destinasyonları keşfetmeleri konusunda yardımcı olan bir mobil uygulaması bulunuyor.

Lufthansa ayrıca, geçtiğimiz Şubat ayında, Frankfurt Havalimanındaki birinci terminaldeki Business Class Bekleme Salonunda, Avegant Glyph video gözlüklerini kullanıma sunmuştu. Bu gözlükler, uçuş öncesi rahatlamadan şirketin yeni A350 model uçaklarının kabininde bir gezintiye çeşitlilik gösteren altı farklı videodan oluşan bir seçkiyi izleme olanağı sunmaktaydı.

Sanal gerçeklik, sadece tanıtım kampanyaları için kullanışlı bir araç olmakla kalmıyor. APEX EXPO’da SkyLights şirketi, Air France/KLM’nin, kendi üretimleri olan AlloSky VR başlıklarını, grubun Y jenerasyonuna yönelen yeni havayolu markası Joon’un sunacağı uçuş içi eğlence deneyiminin bir parçası olarak kullanacağını duyurdu.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.