Kendi Ülkemizde Artık Pasaportla Gezeceğiz 0

İzmir, Aydın, Muğla, Balıkesir ve Antalya’da turizm ticaret serbest bölgeleri kurulması karalaştırıldı. Tüm vergilerden muaf olunacak bu bölgelere gelen turist Türkiye’ye gelmiş sayılmayacak. Yerli turistler de pasaportla giriş yapacak. Bölgeyi kamu kuracak, özel sektör işteletecek.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin, 4 bakanla birlikte yaptıkları toplantıda İzmir, Aydın, Muğla ve Balıkesir’de turizm ticaret serbest bölgelerin kurulmaları konusunda fikir birliğine vardıklarını açıklaması sektörü harekete geçirdi. Ege’deki ekonomi ve turizm sektörünün önde gelen isimleri, konunun derinlemesine incelenmesi ve görüşleri alınarak hayata geçirilmesini istedi.

HANGİ İLÇELER?

İzmir, Aydın, Muğla ve Balıkesir’in ilk aşamada adını geçerken bu kentlerin simge ilçeleride serbest bölge kurulması için aday gösterildi. İzmir’de Çeşme, Foça ve Gümüldür’ün adı geçerken Aydın’da Kuşadası ve Didim ön plana çıktı. Muğla’nın turizm merkezleri Bodrum ve Marmamris, Balıkesir’de ise Ayvalık ilçelerinin isimleri Turizm Ticaret Serbest Bölgeleri için uygun yerler olarak geçmeye başladı.

İŞ DÜNYASI NE DÜŞÜNÜYOR?

Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar, “Bakan Zeybekci’nin Turizm Ticaret Serbest Bölgeleri ile ilgili açıklaması önemli. İzmir, Çeşme, Foça, Gümüldür gibi merkezleriyle bu projede yer alacak kapasiteye sahip. Ancak yatırımcının buralara gelmesi ve bu projenin hayata geçmesi için öncelikle siyasi ve ekonomik istikrar ile huzurun tesis edilmesi gerekir” dedi.

Ege Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Mustafa Güçlü, “Türkiye’ye, bölgemize katkı sağlayacak her türlü girişime bizler sempatiyle bakarız. Mutlaka ekonomiye katkısı olacaktır. Ancak bu söylemlerin lafta kalmamasını hemen uygulamaya geçmesini kaybedecek zamanımızın olmadığını belirtmek istiyorum. Tabi Turizm Ticaret Serbest Bölgelerinin kurulması sırasında sektöründe görüşünün alınarak bu projenin hayata geçirilmesi en önemli unsurlardan birisi olacak” diye konuştu.

İzmir Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Hasan Küçükkurt ise şunları söyledi: Kurulacak turizm serbest bölgesi, İzmir’in turizm potansiyeline katkıda bulunacak. Muğla, Aydın, Balıkesir’inde tamamlanmasıyla Ege ve Akdeniz yat-kurvaziyer turizmi açısından cazibe merkezi haline gelecek. İzmir’in dinamiğini ve potansiyelini kullanacak, geliştirecek farklı sektörlerde yeni serbest bölgelerin de kurulmasını istiyoruz. İzmir İş dünyası olarak mevcut Organize Sanayi Bölgeleri içinde en azından doluncaya kadar teşvik ve yatırım desteği verilmesi konusunda da Sayın Bakan Nihat Zeybekçi’den destek bekliyoruz.

Aydın Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Bosnalı, “Örnekleri dünyada var. Türkiye’de en güzel örneği Ege Bölgesi’nde yapılabilir. Böylesine büyük yatırımlar gerçekleşirse, bölgemizdeki illerin tamamına bir canlılık getirir. Ancak bu bölgelere yerli turistlerin pasaportla gireceği belirtiliyor. Bu konuya açıklık getirilmeli. Serbest Turizm Ticaret Bölgesi’ne Egeliler sahip çıkmalı” dedi. (Yeni Asır)

Serbest bölgeler neler getirecek?

– Alışverişte, konaklamada tüm vergiler sıfır olacak
– Çalışanlar da o avantaja sahip olacak
– Turizm serbest bölgesine giren turistler Türkiye’ye girmiş sayılmayacak
– Yeni yatırım ve istihdam fırsatları yaratılacak
– Belli bir konsept çerçevesinde çok düşük yapılaşma olacak
– Turizm sektörünün de görüşü alınarak turiste golf ve av turizmi imkanı da sunulacak.
– Turizm ticaret serbest bölgeleri kamu tarafından kurulacak
– İşletme ve yatırım özel sektör tarafından üstlenilecek
– Bir bölge yerine birçok yerde kurulacak.

Kaynak: Turizmde Bu Sabah

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.