Kendi Avrupa Turunu Kendin Yap! 0

Öncelikle Avrupa turunu oluşturmadan önce seyahate hangi tarih aralığında gideceğimizi belirliyoruz. Kesinlikle sabit bir tarih aralığımız olmamalı en ucuz turu oluşturmak için.

Mesela Ağustos ayı için, 5-10 ağustos arası demek yerine ağustosun ilk haftaları bir tur şeklinde yapabiliriz. Turumuzu oluşturmaya başlayalım. Bu yazıyı okuduktan sonra sizlerde bir tur hazırama uzmanı olacaksınız. İlk olarak gideceğimiz spesifik bir yer yok ise Skyscanner’a giriyoruz. Kalkış uçağını istanbul gidilecek yeri ise “her yer” olarak seçiyoruz. Burdaki amacımız İstanbuldan en Ucuz nereye gidebiliriz onu görmek.

Çünkü göreceksiniz ki Avrupa içi uçuşları çok ucuza bulacağız. İlk aşamayı bitirmeden önce, bir iki gün öncesini ve sonrasını da kontrol etmekre fayda var. Tüm kontrollerimizi yaptıktan sonra ilk durağımızı yazıyoruz.(Örn ist-Ams.) Sonra bir sonraki seçtiğimimiz için tekrar Skyscannerı kullanıyoruz yine aynı şekilde ilk seçeneği Ama ikinci seçeneği en ucuz kombinasyonları bulmak istiyorsak  “her yer” gitmek istediğimiz yeri istiyorsak onu yazıyoruz.

Karşınıza Ryanair, Easyjet, Wizzair gibi (bir çoğunuz duymuşşsunuzdur bunları) firmalar gelecektir. Eğer valiz derdiniz yok ise çok uygun fiyatlar sunacaklardır.(yaklaşık 10 15 euro gibi).Yolculuğumuzu bu şekilde oluşturuyoruz. Bir diğer yol ise THY ile gidiş dönüş uçak biletlerimizi almak. Örneğin THY ile gidiş dönüş Öğrenci kulvarında bilet aldığımız zaman fiyatlar ortalama 190 euro ve 300 euro arasında oluyor.Aradaki geçişleri  yine aynı şekilde yapabilirsiniz.

Peki ya konaklama ?

Konaklama konusunda iki alternatifimiz var. İlk alternatifimiz Hosteller ikinci alternatifimiz ise Oteller. Her ikiside duruma göre avantajlı olabiliyor.Hostellerden bahsedelim öncelikle; Hostellerde,6,8,10,12 kişilik odalarda gecelik 5 eurodan 30 euroya kadar kalabilirsiniz.Gitmeden önce hostellerinize rezarvasyonalrınızı yaptırabilir ve parayı orda ödeyebilirsiniz.

Eğer yolculuğa tek çıkacaksanız benim sizlere önerim hosteller olacaktır. Oteller konusunda ise 2 veya daha fazla kişi iseniz oteller çok iyi bir seçenek olacaktır çünkü fiyat olarak 2 kişilik bir oda daha ucuza gelmekte ve daha kaliteli bir hizmet almaktasınız.Oteller için şöyle bir şey söyleyebilirim sizler için bir çok oteli internetteki fiyatından daha ucuza alabilirsiniz. Öncelikle internetten otelimizi ve ortalama fiyatlarını belirliyoruz sonra doğrudan otel ile iletişime geçiyoruz ve sizlere daha uygun fiyatlar sunuyorlar en azından o siteye verilen komisyonu direk düşebiliyorlar.

Şimdilik bu kadar bilgi sizlere ufaktan kendi Avrupa turunuzu nasıl yapacağınızı ve dilediğiniz gibi gezme özgürlüğünü sunacaktır.Tüm sorularınız için dilediğiniz zaman bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

***

Samet Oynamış

Interrailamerica Turkey Director

 

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe