Katar, 80 Ülkeye Vize Serbestisi Getiriyor 0

Dört Arap ülkesinin boykotuyla mücadele etmekte olan ve 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapmak için hazırlanan Katar, geçtiğimiz haftanın ortasında, 80 ülkeden ziyaretçilere yönelik vize yükümlülüklerini rafa kaldırdığını duyurdu.

Qatar Airways ve yetkili Katar mercileri tarafından duyurulan yeni uygulama kapsamında, çoğunluğu Avrupa kıtasında yer alan 33 ülkenin vatandaşları Katar’a 180 günlük bir süre içerisinde vize olmaksızın, bir veya birkaç seyahat dahilinde 90 günlük giriş yapabiliyor. Amerikalılar, İngilizler, Kanadalılar ve diğer 44 ülkenin vatandaşları, bir veya birkaç seyahat dahilinde ilk aşamada 30 günlük bir süre için vizesiz giriş yapabilirken bu süreyi ilave 30 günlük süre boyunca uzatabiliyor.

Enerji zengini Katar’ın ekonomisi, iki ay önce Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’in, Katar’ın radikal grupları desteklediği iddiası üzerine ülkeye yönelik ambargo hamlesini gerçekleştirmesinden bu yana yara almış durumda bulunuyor. Bu dört Arap ülkesi, özellikle Katar’ın İran ile olan bağlarından ve İslamcı muhalif gruplara yönelik desteğinden rahatsız olduğunu belirtiyor. Katar, terörist grupları desteklediği iddiasını yalanlıyor ve Doha’ya yönelik suçlamaların altında politik gerekçelerin bulunduğunu belirtiyor. Bu dört ülke Hazıran ayında Katar ile olan diplomatik ilişkileri ve ulaşım bağlantılarını kesmiş ve Katar’ı kendilerine ait hava sahalarını ve karasularını kullanmaktan men etti.

Konuya bağlı bir gelişme olarak, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn, geçtiğimiz hafta Çarşamba günü, Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü tarafından bir gün önce yapılan ve her iki ülkenin Qatar Airways için, yeni “geçici veya koşullu” rotalar dahil olmak üzere, kendi hava sahalarının bir bölümünü açma konusunda anlaştıklarını belirten açıklamaya netlik kazandırmak adına harekete geçmişti. Bu iki ülke, devlet kontrolünde bulunan haber ajansları aracılığıyla iletilen açıklamalarda, kendi hava sahalarını Katarlı şirketin uçuşlarına tamamen açma konusunda değil, sadece kendilerine ait hava sahalarının uluslararası karasuları üzerinde kalan kısımlarını kullanmalarına izin verdikleri konusunda anlaşmaya vardıklarını belirtti.

Geçtiğimiz ay, bu dört Arap ülkesi, Doha’nın acil durumlarda Katar orijinli uçakların kullanabileceği yeni rotalar açmasına karşı birlik olmuştu.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe