Jetsetter’a Karşıt Akım, Gypsetter 0

Çağdaş sanat, moda, tasarım, lifestyle ve seyahat konularındaki yazılarıyla tanınan New York’lu gazeteci-yazar Julia Chaplin, “Gypset Style” adını verdiği kitabıyla dünya çapında büyük ilgi görüyor.

Gypset,  Gypsy+jet set kelimelerinin birleşiminden oluşuyor ve çingenelerin sıra dışı bohem alışkanlıkları ile jet set’in lüks, sofistike ve hızlı yaşamını sentezleyen yeni bir sosyal sınıfa işaret ediyor. Kitap gypset felsefesinin yanı sıra, akımın tarihsel izini sürerek İngiliz romantik şairlere, Viktoryen maceraperestlere, sürrealistlere, hippilere kadar uzanıyor.

“Tanıdık” Gypsetter’lar:

Geçmişten örnek vermek gerekirse Richard Burton, Jane Birkin ve bohem yaşamıyla “Das Wilde Leben” filmine ilham kaynağı olmuş Alman model Uschi Obermaer. Günümüzün önde gelen Gypsetter’ları ise uluslararası sanatçılar, tasarımcılar, sörfçüler, bon vivant tabir edilenlerin mensup olduğu, Paul Bowles’dan Ernest Hemingway ve John Lennon’a hatta Brigitte Bardot’a dek uzanan ünlü ve kimsenin tanımadığı ünsüz üyeleriyle bu sınıf, “yukarı” ile “aşağıyı” göz alıcı biçimde çarpıştırıyor. Ülkemizde de bu akımın öncü isimlerinden Lizard on the Road blogu yazarı Güneş Akdoğan olarak gözüküyor.

Nerelere Gidiyorlar?

Çoğu kişinin haritada bile gösteremeyeceği seyahat destinasyonları onların favorisi! Örneğin Montauk, Todos Santos, Italya’nın güneyindeki Aeolian Adaları ve tabii ki bohemlerin son yıllardaki mabedi, dillere destan plaj partilerinin adresi Hindistan’ın Goa Sahilleri. Türkiye’deki Gypsetter’ların ortak buluşma noktası ise Likya Bölgesi’nde yer alan Kabak Koyu.

Ne Yaparlar?

Chaplin’e göre para, doğru kıyafet ve aksesuarlar hatta lokasyon kişileri gypsetter yapmaya yeterli değil. Dünyanın en ünlü plajlarından birinde süper lüks bir ev satın almak ya da beş yıldızlı bir otelde tatil yapmak yerine, Meksika Sayulita’da bir çatı katının duvarlarını fuşya renge boyamak, mekanı adak mumları yakarak aydınlatmak çok daha gösterişli.

Ne Giyerler?

Bu akımın en dikkat çeken özelliği şüphesiz salaşlığı. Salaş ama stil sahibi kıyafetler ve bol bol takı kullanmak Gypset trendinin vazgeçilmezi. Ayrıca etnik kıyafetler ve kumaşları da kendi yorumlarını katarak sıklıkla kullanıyorlar.

Peki Gypsetter Nasıl Olunur?

Gypsetter olmanın birinci kuralı spontan ve “gelişine göre” yaşamaktır. Dolayısıyla bir Gypsetter, ajandalardan, Blackberry’lerden, plaza katlarından, abartılı spor ekipmanlarından, konuk listelerinden ve ihtişamlı yatlardan pek de hoşlanmaz!

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.