İstanbul, World Cities Expo İstanbul 2017’ye Ev Sahipliği Yapıyor 0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen World Cities Expo İstanbul 2017, 15-18 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. 21. yüzyılda şehirler  “akıllı şehirler”e dönüşürken World Cities Expo İstanbul, fikirleri ve bu değişimin en ön sıralarında yer alan uzmanları İstanbul’da bir araya getirecek.

Ancak Mayıs ayının hemen başında İBB, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) 29 Nisan 2017 tarihinde Wikipedia’ya erişim yasağı getirmesinin hemen ardından, Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales’a iletilen davetin geri çekildiğini duyurdu.

Söz konusu etkinlik Akıllı Şehirler ile ilgili, dünyanın dört bir yanından öncü kuruluşların, organizasyonların ve ülkelerin katılımıyla; iş geliştirme, teknoloji aktarımı, akıllı şehir uygulamalarını esas olarak şehirlere ve vatandaşlara genişletme yönündeki yeni yaygın ihtiyaç ile ilgili olarak kamu bilinci yaratılması yoluyla bilgi birikimi ve deneyim alışverişi gerçekleştirme amaçlarıyla düzenlenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Wikipedia’nın kurucusu Jimmy Wales’un gerçekleşecek olan etkinliğin davetli listesinden çıkarıldığını duyurdu. Belediye adına yapılan açıklamada kendisinin “alınan bu karar konusunda bilgilendirildiği” belirtildi. Söz konusu duyuru, Türkiye’deki internet kullanıcılarının Wikipedia.org’a erişiminin yasaklanmasından sadece günler sonra geldi.

Devlete bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Anadolu Ajansı’na göre bu kararın arkasındaki gerekçe, Wikipedia’nın Ankara’dan gelen ve Türkiye’nin terörizmi desteklediğini ve Türkiye’yi “terörist gruplar” ile bağlantılı olarak gösteren makalelerin silinmesi yönündeki taleplerine cevap vermemesi oldu.

Wikimedia Vakfı, Türk mahkemelerinin Wikipedia’ya yönelik erişim yasağı getiren kararını temyize götürdü ve kararı, tüm platforma erişimi engellemesi dolayısıyla “orantısız” olarak niteleyerek erişim yasağının ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu belirtti.

Güçlü içerikleriyle Dijital Girişimcilik, Kentsel Dönüşüm, Nesnelerin İnterneti (IoT), Akıllı Araçlar, Bilgi Teknolojileri ve İnovasyon, Enerji, Çevre, Sosyal Katılım, Kültürel Yaşam, Sağlık Çözümleri, Genç Girişimler, Güvenlik, Büyük Veri ve Mantıksal Veri Analizleri gibi farklı başlıklara odaklanan World Cities Expo İstanbul 2017, 10,000’in üzerinde ticari ziyaretçinin yanı sıra şirketlerden baş yöneticileri ve geleceğe dair fikirleri olan isimleri, sektörlerin kanaat önderlerini; etkileyici bir fuar ortamını, teknoloji tabanlı deneyim alanlarını, konferanslardaki tanınmış konuşmacıları ve ilk elden deneyimlenen sinerji tabanlı sosyal ağ oluşturma deneyimini keşfetmeleri için ağırlayacak.

Etkinlik ile ilgili daha fazla bilgi için http://www.worldcitiesexpo.istanbul adresini ziyaret edebilirsiniz.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe