İnternet ve Mobil Cihaz Dalgası Latin Amerika’yı Sarıyor 0

Büyüme, fırsat, ihtimal: bu kelimeler her şirketin duymayı sevdiği kelimeler. Bizler de bu kelimeleri Latin Amerika’yla bağlamında giderek daha fazla duyuyoruz.

Yeni bölgelere genişlemeye devam ettikçe Latin Amerika da gittikçe önemini artırıyor. İnternet kullanımında dünyanın ikinci en hızlı artışıyla Latin Amerika online reklamcılık ve ticaret için önemli bir bölge haline geldi. Bu yeni ve gelişen kullanıcı topluluğu pazarlamacılar için yeni fırsatlar ve mücadeleler sunuyor.

2014’te Latin Amerika’daki internet kullanımı %9.4 arttı-ki bu artış eMarketer‘a göre dünyadaki en büyük ikinci artış olarak değerlendirildi. Latin Amerika ve Karayipler İnternet Kayıt Bürosuna(LACNIC) göre 2015 sonu itibariyle bölge nüfusunun yarıdan fazlası( Nüfusun tamamı yaklaşık 580 milyon olarak tahmin ediliyor.) internet erişimine sahip olacak. Bu yaklaşık 300 milyon insanın internette dolaşıp e-postalarını kontrol edebileceği ya da alışveriş yapabileceğini gösteriyor.- Reklamcıların ve pazarlamacılara daha fazla imkan sağlıyor.

Ancak, internete yeni erişen bu yeni tüketici kitlenin davranışlarının dünya genelindekinden farklı olabileceğini akılda tutmakta yarar var. Cisco’ya göre, Latin Amerikalı kullanıcılar için en moda aktivite sosyal medya. En azından Orta Amerika’da kullanıcıların Facebook ve Twitter hesaplarını e-postalarından daha sık kontrol ettiklerini biliyoruz.

Mobil cihaz kullanımı da yükselişte: Kuzey Amerika’yla karşılaştırmak yersiz olsa da eMarketer’a göre akıllı telefonda internet kullanımının 2018’e kadar çift haneli sayılarda artacağı öngörüsü hakim.

Bu hızlı artış oranlarının yanında kafalarda “Neden şimdi?” sorusu mevcut. LACNIC’in yöneticisi Oscar Robles bu artışın geliştirilmiş düzenlemelerin ve eğitim girişimlerinin sonucu olduğuna inanıyor. Bu artış aynı zamanda Latin Amerika’daki genç nüfus patlamasının bir sonucu da olabilir ki sosyal medyaya olan yoğun talep bunu mantıklı kılıyor.

Mobil cihazlardaki internet kullanımındaki artışa katkı sağlayan diğer bir faktör ise Kuzey Amerika gibi gelişmekte olan ülkelerin bulunduğu bir coğrafyada cep telefonlarının bilgisayarlardan daha fazla ulaşılabilir olması ve daha uygun fiyata alınabilmesi.

Latin Amerika’da internet kullanımı arttıkça bizler de seyahat sektörünü işin içine daha çok dahil etme fırsatı buluyoruz. Sojern şu anda ünlü seyahat markalarıyla daha fazla Latin Amerikalı ortak bulmak için çalışıyor. Latin Amerika yakın geçmişteki internet kullanımındaki yavaş artışı, şimdiki etkileyici performansıyla ve gelecek tahminleriyle ikiye katlamış ve bölgeyi heyecan verici kılmış durumda.

Bağlantılarla birlikte gelen olanaklar, turizm sektörü için imkanları sınırsız kılıyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.