InterNations.org, Yurtdışında Yaşamak İçin En İyi Ülkeleri Sıraladı 0

InterNations.org tarafından oluşturulan Expat Insider Survey 2017 raporu yayınlandı. Yayınlanan raporda yurtdışında yaşamak için en iyi 10 ülke sıralandı.

Expat Insider, yurtdışında yaşamak isteyenlerin mutluluğu ve yaşam durumlarını öğrenmek adına 2016 yılında olduğu gibi bu yılda geniş kapsamlı bir anket çalışması yaptı. InterNations anketi tamamlamak için 188 ülkede yurt ışı deneyimleriyle ilgili olarak toplamda 12 bin kişiye bir dizi soru sordu. Anketin tamamlamasından sonra yapılan analizlerde verilen cevaplarda iş fırsatları, maaşlar, yaşam kalitesi ve güvenlik daha çok ön plana çıktı.

65 ülkenin sıralandığı ve Türkiye‘nin listede 56. olduğu sonuçlara göre geçtiğimiz yıl listenin 19. sırasında olan Bahreyn büyük bir sıçrama yaparak 1. olduğu listede, Kosta Rika 2. ve Meksika ise 3. olarak ilk üçte yer alırken onları Taiwan, Portekiz ve Yeni Zelanda takip etti. Listenin son 5 sırasında ise Suudi Arabistan, Brezilya, Nijerya, Kuveyt ve Yunanistan yer aldı.

Bahreyn’in endekste ilk sırada yer alabilmesinin en büyük nedeni yerel dili öğrenmeden hayatını idame ettirebilmek geliyor; Ankete katılan bir Kırgız vatandaşı, “Bahreyn, çok cana yakın ve misafirperver. Herkes İngilizce biliyor. Aslında, Bahreyn’deki bir gurbetçilerin (% 25) dörtte biri evde neredeyse kendilerini hissetmeye başladıklarını söylüyor. Bahreyn’deki katılımcıların üçte birinin (% 33) daha önce hiç yurtdışında yaşamadıkları göz önüne alındığında bu durum oldukça etkileyici.

 

Ülke sıralaması için ankete katılanlar sağlık, yaşam, fiyatlar, ekonomi, eşitlik, yerel halk dostluğu 43 farklı yönde oylarını kullanmış ve 188 ülke içerisinden 65 tanesini listeye dahil etmişler.

 

Katılımcılara yerel kültüre en hızlı şekilde alıştığın ve evinde gibi hissettiğin ülkeler soruldu ve ilk üç sırayı Portekiz, Kosta Rika ve Bahreyn aldı.

Huzur açısından ilk üç ülke Finlandiya, Portekiz ve Norveç olurken Türkiye güvenlik sıralamasında 65 ülke arasında kendine ancak 62. sırada ve Politik stabilitede ise 63. sırada yer bulabildi.

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe