Instagram ile Marka Tanıtımı Çok Etkili! 1

Markanızı tanıtmak, Instagram‘da daha görünür ve popüler kılmak için neler yapmalısınız? Bu yazıda, OneOcean’ın instagramda ünlü olmasının ve iş başarısının sırlarını bulacaksınız.

Çoğu kişi köpekbalıklarıyla yüzen ve bundan hiç korku duymayan Ocean Ramsey’i duymuştur ya da deniz yaşamı ve köpek balıklarıyla ilgili büyüleyici instagram paylaşımlarına denk gelmiştir. Okyanus hayatı koruyucusu ve One Ocean Diving’in ortağı olan Ocean Ramsey, 30’un üzerinde farklı köpekbalığıyla yüzdü ve bu karşılaşmaların çoğunu kendi instagram hesabında ve One Ocean Diving Instagram hesabında da yayınladı.

One Ocean, kafessiz köpek balığı şnorkeli ile müşterilerin köpek balığıyla etkileşime geçmesine ve köpekbalıklarının karmaşık davranışlarını bir deniz biyoloğundan öğrenmesine imkân tanıyan sayılı şirketlerden biri. One Ocean Diving’in instagram hesabı 2014 Nisan ayında açıldı. Ortak kurucusu olan Juan Oliphant ve OneOcean çalışanlarının yardımı ile belirli bir görev tanımı ve tutarlı bir içerik paylaşım programı sayesinde OneOcean’ın instagram hesabı bugüne kadar 139.000’den fazla takipçiye ulaştı.

Instagram Yayın Stratejinizi, Sıklığını ve Tarzını Tanımlar mısınız?

“Ana instagram hesabımız olan @OneOCeanDiving’ten günde 4 gönderi paylaşıyoruz. Genelde son müşterilerimizden bir gönderi ve ya repost yapıyoruz. Bunu katılımcılarımızı sosyal medya kullanmaya ve köpekbalıklarının kendi toplulukları içinde gerçekten nasıl olduğunu paylaşmaya teşvik etmek için yapıyoruz.

“Araştırma stajyerlerimiz, köpek balığı biyolojisi, psikolojisi ve davranışının çeşitli yönlerini günlük olarak paylaşıyorlar ve bu bilgiler kapsamlı olarak araştırılmış oluyor ve çeşitli akademik dergi ve çalışamadan alıntı da içeriyor. Araştırma stajyerlerimiz aynı zamanda araştırmamız için günlük olarak kaydettiğimiz video kayıtlarından köpekbalığı kimliği ve davranış klibi çıkarmakla da sorumlular”.

“Ayrıca 12 ekibimizeki instagram hesaplarının tamamında benzersiz ve özel medya paylaşımları, özel kampanyalar, imza kampanyaları, haberler ve fikirler paylaşıyoruz. Böylelikle insanların koruma çabalarına katılmalarını da kolaylaştırıyoruz. Mesela şu örnekte @OneOceanConservation görebileceğiniz gibi; plaj temizleme, kampanya ve etkinliklerle ilgili her şeyi teşvik ediyoruz.

Satışlarınızın Yüzde Kaçı Sosyal Medyadan Geliyor?

“Instagram daha geniş bir kitleye ulaşma ve işletmemizi tanıtma becerimiz konusunda çok büyük bir etkiye sahip. Sosyal medyadan sağlanan satışların kesin yüzdesini belirtmem zor ancak satışlarımızın en azından %50’sinin sosyal medya, %20’sinin SEO ve %30’unun ağızdan ağıza yayılması sayesinde geldiğini tahmin ediyoruz.

Hangi tür paylaşımlar en iyi performansı veriyor?

“Suda insanların deniz yaşamıyla etkileşime geçtiği fotoğraflardan en iyi tepkiyi alıyoruz. Bir fotoğraf 1000 kelimeye bedel ve dil engellerini aşıyor. İnsanların barışçıl bir şekilde köpek balıkları ve okyanus ile etkileşime geçtiğini göstermek her çevreden insanı etkiliyormuş gibi gözüküyor. Köpekbalıklarıyla ilgili birçok efsane ve yanlış bilgiyle beraber, birçok insan köpekbalıklarının ve insanların birlikte var olmasına şaşırıyor ve bunun nasıl mümkün olduğunu merak ediyor.”

Beğeni, Takip ve Yorum Al-a-mayan İşletmeler İçin Önerileriniz Nelerdir?

Müşterileriyle iletişime geçmekte zorlanan işletmeler için, ilgili hashtaglerle beraber düzenli paylaşım yapmaları ve mesajlarını hedef kitleye ulaştırmaya çalışmaları tavsiyesinde bulunuyoruz”.

Şunu yaptığınızdan emin olun;

  • İnsanların ilgisini çekecek güzel fotoğraflar kullanın ve bir bağlantı ve ya eylemi görselleştirmelerine yardımcı olun.
  • Anlamlı içerik ve fotoğraflar sunun
  • Tutkunuzun çalışmanızı yönlendirmesine ve aslına uygun şovlar üzerinden parlamasına izin verin. İnsanlar buna daha iyi tepki verecektir.

“Başarıyı arzulayan şirketlere, kar-zararın ötesine bakmalarını ve onların, işletmelerinin ve amaçlarının nasıl daha büyük etki yaratabileceği ile ilgili büyük resme bakmalarını öneriyoruz. Gerçek başarı için rehberiniz bu olsun.”

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.