Hyperloop Global Metro Haritası ile İstanbul’dan Miami Aktarmalı San Francisco 1

Hayli uzun zamandır ulaşımın geleceği hakkında hayaller kuruyoruz. Ancak uçan otomobiller ve ses hızını aşabilen uçaklar, önceleri sadece kurmacadan ibaret iken, teknolojideki muazzam atılımlar, akıl almaz şeyleri gerçeğe dönüştürüyor.

Örneğin; Elon Musk’ın Hyperloop projesine göz atalım. Silikon Vadisi’nin ileri gelen iş adamlarından Elon Musk, 2013 yılından bu yana bizleri, saatte 1200 km gibi akıl almaz hızlara ulaşma becerisine sahip, düşük basınçlı bir tren/metro sisteminin ipuçlarıyla dürtüyor.

Görsel: Penguin Books

Hyperloop’un ne kadar hızlı olduğu konusunda fikir vermek için örnek vermek gerekirse; Hyperloop görünüşe göre İstanbul’dan Miami’de aktarma yaparak San Francisco’ya yolculuğu 4 saat 30 dakikada tamamlayabiliyor. Mevcut koşullarda, uçakla yaklaşık on altı saat süren bir yolculuk için hiç fena değil.

Bu teknoloji dikkate alındığında, 2007 yılında çıkan Transit Maps of the World (Dünya Transit Haritaları) isimli kitapta yayınlanan bu harita yepyeni bir anlam kazanıyor. Şangay’dan New York’a giden trenlere atlayıp kıtadan kıtaya geçtiğimizi; yol üstünde Bükreş’e, Bologna’ya, Madrid’e veya Buenos Aires’e uğradığımızı hayal edebiliriz.

Söz konusu haritanın Afrika’yı fark edilir derecede göz ardı ettiği gerçeğini bir kenara bırakırsak, bu illüstrasyon, bizlere, Elon Musk’ın dört bir yanı birbirine bağlanan gezegeninin nasıl olabileceğine dair küçük bir kare sunuyor. Ve söylemek gerekir ki, bu dünya tam da kendisiyle bir yolculuğa çıkabileceğimiz bir dünya.

Önceki MakaleSonraki Makale

1 Yorum

  1. Eş zamanlı olarak yapılırsa 20-30 seneye tamamlanabilir gibi geliyor. Fakat böyle büyük bir projeyi kim fonlayacak? Ama kesinlikle görmek isterdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe