HotelTonight, Sunduğu Rezervasyon Zaman Aralığını 100 Güne Çıkardı 0

2010 yılının sonlarında faaliyete geçtiği dönemde HotelTonight, sadece mobil platformlarda hizmet veren ilk seyahat rezervasyon şirketi olmanın yanı sıra, piyasadaki en hızlı otel rezervasyon mobil uygulaması oluşuyla övünmekteydi.

Şirket hızlı bir biçimde medyanın ve aralarında, kendi son dakika otel rezervasyon servisi olan Tonight Only’yi faaliyete geçiren Priceline’ın bulunduğu rakiplerin dikkatini çekmişti.

Otel rezervasyonları devi, söz konusu dönemde portfolyosundaki mobil müşterilerin %70’inin aynı gün içerisinde rezervasyon yaptırdıklarını belirtti.

Şirket ardından mobil uygulama üzerinden, Booking.com için ‘Booking.com Tonight’ ismini taşıyan bir son dakika rezervasyon servisini kullanıma sundu.

Bu iki gelişmenin arasında geçen sürede Expedia, kendi web sitesi üzerinden bir son dakika fırsatları servisini faaliyete geçirdi ve sektördeki pek çok şirket, aynı günde otel rezervasyonu fikrinin gerçek bir iş kolu mu, yoksa daha ziyade bir işlevsellik mi olduğunu merak etmeye başladı.

2014 yılına geldiğimizde ise HotelTonight, gezginlere konaklamadan yedi gün öncesinden otel odası rezervasyonu yaptırma olanağı sunan, daha geniş bir rezervasyon aralığı uygulamasının beta testi sürecine başladı.

2017 yılında, pek çok fonlama fırsatı ve yol üzerindeki çok az sayıda engel ile birlikte HotelTonight, 100 gün önceden rezervasyon yapma olanağı sağlayan servisini görücüye çıkardı ve servisi diğer çevrimiçi otel şirketleriyle aynı doğrultuya getirdi. Peki durum gerçekten öyle mi?

Tnooz, şirketin CEO’su Sam Shank’e bu hamleye dair sorular yöneltti ve Shank’ten, bu hamlenin şirket açısından ne gibi bir anlam taşıdığına dair görüşünü aldı.

 

Neden 100 gün öncesinden rezervasyon? Bu servis, markanın aynı gece otel rezervasyonu sunma yönündeki taahhüdünü değiştirmiş olmuyor mu?

2011 yılında faaliyete geçtiğimizde, mobil platformlardan otel rezervasyonu yaptırma işleminin esas kullanım durumu, insanların bilgisayarlarının başlarında olmadığı zamanlardı; ancak tüketiciler artık, mobil uygulamaların basit ve kullanımı kolay olduğu durumlarda, her şeyi mobil platformlar üzerinden satın almayı tercih ediyor.

Müşterilerimiz, tüm otel rezervasyonları için HotelTonight’ı daha sık kullanmak istediklerini bizlere iletmeye başladılar.

Benzer bir şekilde, otel ortaklarımız kendilerine artış gösteren gelir sunan, kullanmakta olduğumuz mobil teknolojiyi seviyor ve bir süredir, daha geniş bir rezervasyon süre aralığı talebinde bulunuyor. Onların ilgisi, müşterilerimizin ilgisinden çok daha güçlü. Otel odaları sunan bağımsız bir satıcı olarak, ortaklarımızı ve müşterilerimizi dinlemek ve değişen pazar koşullarına uyum sağlamak, bizim sorumluluğumuz olma özelliğini taşıyor.

Genişleme hamlemiz, HotelTonight’ı, konaklama öncesinde rezervasyon için daha geniş bir zaman aralığı talep eden daha geniş bir kitleye sunacak ve mevcut müşterilerimize, mobil uygulamayı yedi günlük zaman aralığından daha geniş bir zaman aralığı için kullanma olanağı sağlayacak.

 

Bu rezervasyon aralığını genişletme hamlesi, HotelTonight’ı geleneksel çevrimiçi seyahat acenteleriyle doğrudan rekabet içerisine sokuyor. HotelTonight, ilerlemeyi sürdürürken kendisini nasıl görüyor?

Otel rezervasyonlarının geleceği mobilde yatıyor ve biz de bunu yapıyoruz.

Bunu pek çok yönde görebilirsiniz: müşteri deneyimimizin kusursuz tasarımı, otel ortaklarımıza birbirinden ayrı müşteri gruplarını seçme ve bu gruplara öze indirimler sunma olanağı sağlayan mobil teknolojimiz ve son olarak, HotelTonight’ı ne kadar çok kullanırsanız o denli iyi hale gelen, müşterilerin tercihleriyle fazlasıyla örtüşen otellerden oluşan kısa listenin daha iyi bir biçimde sunumu (buna yapay zeka destekli sergileme diyoruz).

İşlem gerçekleştirme hızımız, yenilikçi ürünlerimiz ve mobil platformlara özel olarak odaklanışımız, faaliyetlerimizi ileri taşıyan güç olmayı sürdürecektir.

 

HotelTonight müşterilerinin, şirketin gerçekleştirmesi için hizmetlerini kiraladığı işler bakımından, geleneksel çevrimiçi seyahat acentelerinde iyi bir biçimde işlev göstermeyen şey nedir?

Faaliyetlerine çevrimiçi olarak başlayan ve kendilerine ait masaüstü platform deneyimlerini mobilde yeniden oluşturan eski çevrimiçi seyahat acentelerinden farklı olarak bizler, en başından beri mobil platformlarda yer aldık, ve bunun bir sonucu olarak en kusursuz mobil deneyimi sunuyoruz. Sunduğumuz rezervasyon süreci türünün en hızlısı, App Store’daki en yüksek hizmet ömrü derecelendirmesine ve en küçük mobil uygulama indirme boyutuna sahibiz.

Ve doğrudan belirtmek gerekirse, müşterilerimize zamandan ve paradan tasarruf sağlıyoruz.

Otel ortaklarımıza gelince, sadece mobile özgü olmak, ayrıca bu ortaklarımıza, ulaşmak istedikleri ve büyük arzulara sahip artan sayıdaki müşterileri segmentlere ayırmaları ve aralarında seçim yapmaları için; sözgelimi, coğrafi konuma göre indirimler sunan GeoRates aracımız veya otel ortaklarımıza, en yüksek değere sahip müşterilerimize erişme olanağı sağlayan ödül programımız olan HT Perks aracımız gibi daha iyi araçlar sağlamamıza olanak sağlıyor.

 

HotelTonight bir çevrimiçi seyahat acentesi mi, ya da şirketi siz nasıl kategorize ederdiniz?

Bizler kendimizi bir mobil seyahat acentesi olarak tarif ediyoruz.

Şirketin bu fazlasıyla rekabete açık segmentte gelişme becerisi, hem tüketicilere hem de otel ortaklarına teknolojiyi kullanarak en iyi deneyimi sunmayı sürdürmesine bağlı olmayı sürdürecek. Ayrıca, 2014 yılının verileri, mobil platformlarda hem son dakika rezervasyonları segmentinde, hem de daha geniş rezervasyon aralığı sunan segmentte fırsatların bulunduğuna işaret ediyor.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe