Hong Kong, Dünyanın En Büyük Saat Fuarına Ev Sahipliği Yapacak 0

Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi’nin (HKTDC) 36. kez düzenleyeceği Hong Kong Saat Fuarı, 5-9 Eylül tarihleri arasında Hong Kong Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Türünün dünyadaki en büyüğü olan fuarda 24 ülke ve bölgeden 820’nin üzerinde sergi sahibi yer alacak. Salon de TE ismiyle bilinen fuar salonuna girişler, fuarın son gününde (9 Eylül), 12 yaş ve üzeri ziyaretçiler için ücretsiz olacak.

HKTDC’nin genel müdür yardımcısı Benjamin Chau, 2017 yılının ilk yedi ayında 36.4 milyar HKD (Hong Kong Doları) seviyesine ulaşan ihracat hacmiyle Hong Kong’un dünyanın en büyük ikinci saat ihracatçısı olduğunı belirtti. Honh Kong’un ihracat yaptığı başlıca pazarlar Çin anakarası (6.6 milyar HKD), ABD (5.6 milyar HKD) ve İsviçre (5 milyar HKD) olarak göze çarpıyor ve bu üç pazar, Hong Kong’un toplam saat ihracat hacminin neredeyse yarısını oluşturuyor. Hong Konglu saat şirketleri esas olarak OEM (orijinal ürün üreticisi) alanında faaliyet gösteriyor, ancak bu firmaların pek çoğu değer zincirinde üst basamaklara tırmanmak adına ODM (orijinal tasarım üreticisi) ve hatta OBM (orijinal marka üreticisi) faaliyetleri becerilerini geliştirmeye başlamış bulunuyor. Giyilebilir teknolojilerin daha yaygın hale gelmesiyle birlikte Hong Konglu şirketler, akıllı saatler geliştirme faaliyetlerine yatırım yapmaya da ilgi duyar hale geldi.

150 uluslararası seçkin saat markasını ve tasarımcı koleksiyonunu vitrine çıkaran Salon de TE, beş tematik alandan oluşuyor: Dünya Markaları Meydanı, Rönesans Anı, Şık & Son Moda, Zanaat Hazinesi ve Giyilebilir Teknoloji.

Prince Jewellery & Watch’ın sponsoru olduğu Dünya Markaları Meydanı, fuara yeni katılan dört marka olan Jacob & Co, Jaquet Droz, Juvenia ve Montblanc’ın aralarında bulunduğu 13 tanınmış uluslararası markanın yanı sıra fuara daha önce de katılmış olan Blancpain, Breguet, Chopard, CORUM, DeWitt, FRANCK MULLER, Glashutte Original, Piaget and Zenith markalarını sunacak.

Jacob & Co, fuara son derece prestijli, sınırlı sayıda üretilen iki saat getirecek. Eşi benzeri bulunmayan Billionaire Tourbillon Kol Saati’ne 160 milyon HKD değer biçiliyor. Bu lüks kol saati, 3 karatlık yekpâre bir mücevher taşının da aralarında bulunduğu, toplam 260 karat ağırlığındaki 239 parça zümrüt kesimi elmastan yapılma bir kasaya ve kayışa sahip olarak geliyor. Saatin gösterişli kasası, 18 ayar platinden üretilmiş bulunuyor. 2.8 milyon HKD değerindeki Astronomia Solar Tourbillon Kol Saati ise kadranında, Ay’ın Dünya’nın etrafında dönüşünü simüle eden 3 boyutlu bir modele yer veriyor. Kadranın kenarının hangi ayda olunduğunu görüntülediği bu 3 boyutlu yıldız haritası manzarasıyla, bu girift kadran tasarımı, markanın zarif zanaâtkârlığını gözler önüne seriyor.

Zanaat Hazinesi alanı, üst seviye işlevsel mekanik kol saatlerini ve mücevher niteliği taşıyan kol saatlerini ziyaretçilere sunacak. Bunların arasında Hong Konglu H.I.D. markasının ürettiği, antik tasarımı modern yaratıcı fikirlerle kaynaştıran ve 1960’ların klasik araçlarının nostaljik tasarımından ilham alan bir mekanik kol saati de bulunuyor.

Şık & Son Moda alanı, modaya uyan ve şık, çeşitli kol saatlerini bir araya getirecek. Hong Konglu bir diğer marka olan odm, Mars’ın yörüngesinde dönen çifte aylardan ilham alan ve alışılageldik akrep ve yelkovanın yerine, bu ayların dönüşünü simüle etmek için iki gümüş topun bulunduğu, eşsiz tasarıma sahip bir kol saatini görücüye çıkaracak.

Rönesans Anı alanı, çeşitli tarzlardaki Avrupa üretimi saatleri ziyaretçilere sunacak. Swiss Eminence ve Swiss Independent Watchmaking Pavilion (SIWP), İsviçre’nin seçkin kol saatlerini vitrine çıkarmak için fuarda bir kez daha yer alacak. Giyilebilir Teknoloji alanında ise son teknolojiyle ve işlevsellikle donatılan çok geniş bir akıllı saat koleksiyonuna yer verilecek.

‘OEM Akıllı Saatler’ Alanı Geri Dönüyor

Akıllı saatlerin son birkaç yıllık süreçte moda haline gelmesiyle birlikte HKTDC, bir önceki yıl düzenlenen fuarda, OEM akıllı saatleri ve parçalarını görücüye çıkarmak için bir “OEM Akıllı Saatler” alanı oluşturmuştu. Fuara katılacak olan Singapurlu KaHa Pte Ltd firması, bu yıl PRiSM Slim Smart Series saat serisini fuar ziyaretçilerine sunacak. Bu serideki saatler, akrep ve yelkovanı üstünde bulunduran analog kadran tasarımını korurken akıllı teknolojiyi ve sportif işlevselliği dahil ederek eski ile yeniyi kaynaştırıyor. PRiSM serisi, en son akıllı teknolojilerin, analog bir arayüzün çekiciliğine inovatif bir şekilde entegre edilişi olarak göze çarpıyor. Fuar aynı zamanda, üst düzey kol saatlerinin görücüye çıkarıldığı Sonsuzluk Töreni alanının yanı sıra Tam Takım Kol Saatleri, Masa ve Duvar Saatleri, Makine & Ekipman, Paketleme, Parça & Bileşenler ve Ticari Hizmetler alanlarına ev sahipliği yaparak alıcılara tek bir noktada tüm kaynaklara erişme olanağı sunuyor.

Fuar dahilinde, sektörde yer alan firmaların bağlantılar kurmalarına ve piyasalara dair bilgi paylaşmalarına yardımcı olmak amacıyla 30’dan fazla etkinlik organize edilecek. 5 Eylül tarihinde düzenlenecek olan Hong Kong Uluslararası Saat Forumu, sektördeki seçkin firmaları, gelecekteki zorlukları ve fırsatları incelemeleri için bir araya getirecek iken, Asya Saat Konferansı (6 Eylül)’nda markalazın ürettiği şık akıllı saatlerin gelecekteki trendleri tartışılacak. İsviçre’de Üretilmiştir Etiketine Dair Bir Kılavuz etkinliği ise söz konusu kuralı ve bunun uygulamasını tartışacak olan çok sayıda sektör temsilcisini ağırlayacak. Saat geçit törenlerinde ve ürün tanıtım oturumlarında, aralarında Karena Ng, Daniel Chan, Zoie Tam Hoi Ki, Max Cheung, Ricky Fan, Jim Chim, Milky Leung ve tanınmış sihirbaz John Fung’un bulunduğu pek çok ünlü isim yer alacak.

Salon de TE, 9 Eylül tarihinde 12 yaş ve üstü tüm konuklar için ücretsiz ziyarete açılacak. Ziyaretçiler çok sayıda saat geçit töreninin, Tourbillon el işçiliği gösterisinin, paylaşım oturumlarının ve çekilişlerin tadını çıkarabilecek. HKTDC ayrıca, fuar ile eş zamanlı olarak CENTRESTAGE isimli moda etkinliğine de ev sahipliği yapacak. Bu etkinlikte moda markaları ve tasarımcı koleksiyonları görücüye çıkarılacak ve böylece fuara katılan firmalara daha fazla çapraz iş fırsatları sunulmuş olacak.

HKTDC Hong Kong Saat Fuarı 2017 Organizasyon Komitesi, Hong Kong Saat Üreticileri Birliği Ltd ve Hong Kong Saat Ticareti & Sektörleri Federasyonu Ltd ile birlikte, Hong Konglu saat markalarının tasarım standartlarını yükseltmeye yardımcı olmak ve yaratıcı fikirleri teşvik etmek için 34. Hong Kong Saat Yarışmasını organize etti. Yarışma açık grup ve öğrenci grubu kategorilerine ayrıldı. Açık grubun teması “Lüks Otomobil” olurken, öğrenci grubu “Gelecekte Lüks” temasını benimsedi. Yarışmaya bu yıl 200’ün üzerinde başvuru yapıldı. Yarışmanın kazananları ve finale kalan tasarımlar, Hong Kong’un yaratıcılığını uluslararası alıcılara sunmak için Hong Kong Saat Fuarı’nda görücüye çıkarılacak.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe