Hertz, 2 yıl İçerisinde Üçüncü CEO’sunu İşe Alıyor 0

Yatırımcı Carl Icahn’ın desteğiyle ayakta kalmaya çalışan Hertz Araba Kiralama Şirketi, hayal kırıklığı yaratan kazancı dolayısıyla CEO’sunu değiştirdi.

John Tague 2 Ocak’ta emekli olurken Hertz’in en uzun süre hizmet eden üç departman yöneticisinin de emekli olacak olması dolayısıyla, Hertz yeniden düzenlemeye gitti.

Daha önce Ares Capital Management Kıdemli Danışmanı olarak görev yapan Kathryn Marinello önümüzdeki günlerde görevi devralacak. Salı günü Hertz tarafından yapılan açıklamaya göre; şirket bu yıl değerinin yarısından fazlasını kaybetti, Icahn’ın hisselerinin halka kapalı hale getirileceğine ilişkin spekülasyonlar üzerine ise Çarşamba günü saat 09:56’da hisseler 3.4 oranında değer kaybetti.

Hisselerini ikiye katlayarak Hertz’in %35’ine sahip olan Icahn, geçen ay yaşadığı büyük kazanç kaybından sonra CEO seçimini desteklediğini söyledi. Marinello ile birlikte Hertz, daha önce bir şirkette CEO’luk yapmış ve General Motors Co ve Volvo AB’nin de dahil olduğu birçok yönetim kurulunda hizmet etmiş olan yeni bir CEO kazanıyor.

Marinello, GE Capital’ın Tüketici Finansal Hizmetleri’ni yürütmesinden sonra 2014-2016 yılları arasında iki şirket ( Stream Global Services Inc. and Ceridian Corp.) için CEO’luk yapmıştı.

Icahn yapmış olduğu açıklamada; Hertz ve Kathy’nin idaresinde olacak mülkler için heyecanlıyım, kendisi GE’de son derece saygı duyulan ve Ceridian and Stream’i başarılı bir şekilde çeviren birisi olmuştu” dedi.

Hertz’in düzenleyici kuruluşa gönderdiği dosyaya göre Tague, kıdem tazminatı olarak 3.68 milyon dolar alacak ve 2016 yılı ya da 2017 yılı için de ekstra ödeme almayacak. Marinello’nun ise yıllık ücreti 1.45 milyon dolar olacak.

Tauge’ın Görev Süreci

Eski bir havayolu işletmecisi olan Tauge, 2014 yılında Eski CEO Mark Frissora’nın ardından, şirketteki muhasebe sorunlarının ve Icahn’ın büyük bir hisse payı almasından hemen sonra göreve gelmişti. Tauge, kiralama sektörü üzerine tecrübesi olan ve Hertz satın almadan önce Dollar Thrifty’i yöneten Scott Thompson tarafından seçilmişti.

Şirket son dönemde kazanç kaybetti, çünkü ikinci el araba fiyatları düşüyordu, gelirler daralmıştı ve operasyonları iyileştirmek zorlaşmıştı. Bu süreçte Tauge; ”bu şirkette üstlenmekte olduğumuz dönüşümün derinliğini, genişliğini ve karmaşıklığını hafife almışım.”dedimişti. Bir konferans aramasında ise şöyle söylemişti; “programın gerisindeyiz ve düşündüğümüzden daha erken bir aşamada zorlanıyoruz.”

Bağımsız Otomobil danışmanı ve 2012 yılında Hertz’e satılan Dollar Thrifty Otomotiv Grubu’nun eski yönetim kurulu üyesi olan Maryann Keller; “Hertz, Fiyatları yükseltmeye çalışırken Pazar payını kaybetti” dedi.

Oligapol Olmayan Piyasa

Keller; “Tauge, kiralama işinin bir oligapol olduğunu varsaydı, fiyatları ve hizmet bedellerini tıpkı havayollarında olduğu gibi yükseltebileceklerini sandı, bu rekabetçi bir iş” dedi.

Hetz; “üç yöneticinin yönetim kurulundan çıkarılmak üzere seçildiğini, bunların; bağımsız yönetim kurulu üyesi Linda Fayne Levinson, Carl Berquist ve Michael Durham olduğunu açıkladı.

Henry Keizer, Linda Fayne Levinson’ın yerini doldurmak üzere bağımsız yönetim kurulu üyesi olarak seçildi bu ayrılıklardan sonra Hertz’in sadece 7 Yöneticisi olacak.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe