Haziran Ayındaki Uluslararası Festivaller 0

Yaşadığımız dünya yüzlerce farklı kültüre ev sahipliği yapıyor. Bize acayip, garip, hatta korkutucu gelen birçok şey başka kültürlerde kutlamaya değer olabiliyor. Dünyanın birçok ülkesinde insanlar bu farklı kültürlerini festivaller sayesinde tanıtıyor, sürdürüyor. Her ay dünyada çeşitli festivaller, etkinlikler düzenleniyor. Belki de daha önce hiç duymadığınız bu ilginç etkinlikleri sizin için derledik.

Bebek Üzerinden Atlama Festivali / İspanya 

İspanya’nın festivalleri ünlüdür! Boğa güreşleri, domates savaşları… Ancak ülkenin kuzeyinde bulunan Burgos kenti yakınlarındaki Castrillo de Mucia kasabasının 400 yıldır kendine özgü bir eğlencesi var: Bebek üzerinden atlama festivali! Her yıl 6 Haziran’da kutlanan bu ilginç festivalde, şeytan kostümü giymiş elinde sopalarıyla yetişkinler yerde yatan bebeklerin üzerlerinden atlıyor. Bu törenin çocukları günahlardan arındıracağına, hastalıktan koruyacağına ve kötü ruhları kaçıracağına inanılıyor. Her ne kadar Papa, bu festivalin bir ritüele dönüşmesini istemese de 1620 yılından beri yeni doğan bebekler bu muameleye maruz kalıyor.

Güneş Festivali ‘Inti Raymi’ / Peru

Peru’da yaşayan İnkalar’ın en önemli tanrılarından biri olan ateş tanrısı Inti’nin hatırlandığı festival, her sene 24 Haziran’da kutlanıyor. Kelime anlamı “Güneşin yeniden dirilişi” olan Inti Raymi’nin kökeni günümüzde kullanılmayan Quehva dilinden geliyor. Festival öncesinde 3 günlük oruç süresince ateş yakılmıyor ve Inkalar seksten uzak duruyor. 3 günlük orucun ardından esas seremoni 9 günlük bir kutlamayla 24 Haziran günü Koricancha denilen Güneş Tapınağı’nda gerçekleşiyor. Bugün kullandığımız takvime göre gündönümü 21 Haziran gününe denk gelse de İnka takvimine göre gündönümü 24 Haziran. Bu yüzden kutlamalar 24 Haziran günü gerçekleşiyor. Inti Raymi süresince Peru şehirleri, Cusco sokak gösterileri, canlı müzik ve danslarla doluyor.

Beyaz Geceler / Rusya

St.Petersburg’ta yılın en uzun günlerine ev sahipliği yapan dönemde düzenlenen Beyaz Geceler boyunca hava, gece bile neredeyse hiç kararmıyor. Bu, zorlu ve soğuk bir kış geçirmiş olan St. Petersburg sakinleri için oldukça memnuniyet verici bir doğa olayı. Haziran ayında düzenlenen festivalde Ruslar sanki hiç akşam olmuyormuşçasına Neva Nehri kıyısında yürüyüşler yapıyor ve karanlık kış gelmeden önce bu güzel günlerin tadını çıkarıyor.

Muhteşem Arabalar Festivali (Rath Yatra) / Hindistan

Hindistan’ın doğu kesimindeki Orissa Eyaletinin Puri şehrinde her yıl 10 Haziran’da Tanrı Jagannath’ın Gundicha Mata Tapınağını ziyareti anısına düzenlenen Muhteşem Arabalar Festivali (Rath Yatra), Hindistan’ın en önemli üç festivalinden birisi olarak kabul ediliyor. Her yıl ortalama bir milyon Budist hacı ve binlerce turist eşliğinde, yüzlerce araba bir tapınaktan diğerine yol alıyor ve Hindular bu yolun kutsallığına inanıyor. Her yıl yeniden yapılarak görkemli bir şekilde süslenmiş olan tapınak biçiminde üç farklı arabanın Puri sokaklarında dolaştırılması ile başlayan festival zamanı, normal koşullarda tapınakları ziyaretlerine izin verilmeyen yabancıların Hindu tanrılarıyla buluşabildiği ender günlerden birisi.

Glastonbury Festival / İngiltere

Her yıl Haziran ayının son haftasında 3 günlük süre boyunca devam eden Glastonbury Festival, müzik ve canlı sanat performansların sergilendiği dünyanın en büyük müzik ve performans festivali. Festival çağdaş müzik etkinlikleri ve dünyanın en büyük gruplarının sahne aldığı bir festival olarak tanınmış olsa da, dans, sirk, kabare, tiyatro vb. performanslar da festivalde gösteriliyor. İngiltere’nin Pilton, Somerset bölgesinde Glastonbury şehrinde yapılan bu festival, müzik seven herkesi büyülemek için bekliyor!

Kaynak: Jabiroo

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe