Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Yazdır

Yayınlanan:

Hazar Kıyısında Bir Avrupalı Bandar Anzali

İran İslam Devrimi öncesi Bandar Pehlevi (بندر پهلوی) olarak bilinen şehir, Hazar Denizi üzerinde bir liman kentidir. Şehrin nüfusu 2006 nüfus sayımına göre 109,687 kişidir.  Nüfusu genel olarak Gilekler ve  Azerbaycanlılardan  oluşuyor.

Görsel: Bandar Anzali

Bandar Anzali İran’ın kuzeyindeki en önemli limanlardan birisidir. Reşt’in Hazar’a kıyısı olmaması nedeniyle bu şehrin ve limanın önemi daha da artmıştır. Sefid Nehri’nin Hazar’la buluştuğu yerde bulunan kent yakınlarındaki Anzali Lagünü şehrin en ilgi çekici bölgesidir.

Anzali, dünyada havyarın merkezi olarak bilinir. Üretimi ve satışı devlet tekeli altındadır. Şehrin futbol takımı Malavan FC, İran 1.liginde mücadele etmektedir.

Bandar Anzali havalalanından Rusya, BAE, Çin, Kazakistan, Pakistan, Hindistan ve birçok yakın ülkeye seferler düzenlenmektedir. Türkiye’den malesef aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Tahran veya Tebriz aktarmalı olarak Bandar Anzali’ye gidebiliriz.

             

Paylaş, , Google Plus, Pinterest,

Gokhan ERDOGAN tarafından yazılmıştır

Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

2279 posts

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir