Havayolları Netflix Gibi Düşünürse Ne Kazanabilir? 0

Netflix‘in sisteminin her yerde kullanılabilmesinin başlıca nedeni, teknoloji önerilerinin izleyiciler için kişiselleştirmesidir.

Netflix sistemi kullanıcı alışkanlıklarını tanıyarak, platformda çıkan sonuçları kullanıcalara özel hazırlıyor. Eğer havayolu firmaları bu taktiği kullanırsa, gezginlerin karşılarına kişiye özel seyahat planları sunabilir ve boş kalan koltuklarını doldurabilir.

2017’de 4.1 milyardan fazla yolcu taşıyan ticari havayolları, doğum tarihi, ödeme yöntemi, uçuş geçmişi ve gezi ekstraları dahil olmak üzere muazzam miktarda veri topladı fakat bu verileri tam anlamıyla kullanamadı.

Kişiselleştirmeyi iyileştirmek için havayolu şirketleri, seyahat edenler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmalı ve bu bilgileri doğru kullanmalıdır. Özellikle de ilk arama yapılan uçuş ayrıntıları ve fiyat değiştirme gibi seçenekleri kullanarak gezginlerin kişisel tercihlerine göre sonuçlar sunmalıdır.

Yieldr‘a göre, yolcuların % 45’i ilk yaptıkları aramadan farklı bir uçuş rezervasyonu yapıyorlar. Kalkışlar için, % 38’lik bir kısım ilk uçuştan ziyade aynı günde başka bir uçuğa rezervasyon yapıyor. Bu oranın yaklaşık 1/3’ü, yeni uçuşlarını ilk aradıkları tarihten itibaren dört gün içinde farklı bir günle değiştiriyor.

Para Önemli Bir Faktör

Fiyat söz konusu olduğunda, biletlerin daha pahalı olması durumunda yolcular uçuşlarını daha çok değiştirebiliyorlar. Biletleri 50 € ‘ya kadar ayıran yolcuların yaklaşık % 43’ü başlangıçtan farklı uçuşlar arayabiliyorlar. € 50 – € 600 arası biletler için, yolcular biraz daha az esnek tercihler yapıyorlar. Bu yolcuların yaklaşık % 40’ı uçuşlarını değiştirebiliyorlar.

Biletler € 850 – € 900 arasında olduğunda, gezginlerin alternatif bir uçuş rezervasyonu yapma olasılığı % 50 oluyor. Bu fiyat noktasının ötesinde, yolcuların yaklaşık % 57’si farklı bir uçuş rezervasyonu yapmayı tercih ediyor. Bununla birlikte, aileler için ise durum tam tersi. Daha ucuz uçuşları listeleyen ailelerin orijinal aramalarını değiştirme olasılıkları daha yüksek.

Yetişkin gezginlerin grupları ise işlerinden ve hayat koşullarından dolayı bilet fiyatlarında daha az esnek oluyorlar. Fiyat bu gezginler için 2. planda kalabiliyor.

Bu istatistiklerin bilincinde olan havayolları, Netflix‘e benzer bir öneri algoritması kullanarak, tercihlerini değiştirebilen gezginleri daha az popüler olan uçuşları tercih etmeleri için teşvik edebilir.

Havayolu firmaları gezginlerin doğum tarihi, ödeme yöntemi, uçuş geçmişi ve gezi ekstraları da dahil olmak üzere seyahat davranışlarına ilişkin anlayışları kullanabileceği bir algoritma oluşturarak, daha az tercih edilebilen rotaların tercih edilebilirlik oranlarını ve doğal olarak gelirlerini arttırabilirler.

Önceki MakaleSonraki Makale

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe