Günübirlik Evlere Pansiyon Ruhsatı Verilecek 0

Konaklama sektöründe ağırlığı her geçen gün artan günlük kiralık daireler kayıt altına alınıyor. Yapılan çalışmaya göre bu evler pansiyon ruhsatıyla kayıt altına alınacak. Konaklayanların kimlik bilgileri emniyete bildirilecek, vergi kaybı önlenecek. 

Atahotel-Linea-Uno-Guest-Room-5-DEF

Otelciler tarafından tepki gösterilen günlük kiralık dairelerde düzenlemeye gidiliyor. İçişleri Bakanlığı günlük kiralık daireleri kayıt altına almak için harekete geçti. Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, gayri resmi otelcilik hizmeti veren günlük evlerin pansiyon statüsünde olduğu yönünde görüş verdi.

Bugün gazetesinde yer alan habere göre, konuyla ilgili olarak İçişleri Bakanlığı’nda bir toplantı düzenlendi. Toplantıda, gecede 14 bin kişinin konakladığı ve yıllık 168 milyon lira vergi kaybına yol açan günlük kiralık evlerle ilgili yapılacak yasal düzenlemeler ele alındı.

RUHSAT ALMAYANA CEZA

Ülke çapındaki bin 275 Polis Merkezi, sorumluluk bölgesindeki günlük kiralık evleri sıkı biçimde denetleyecek. Polis, ev sahiplerini ruhsat çıkartmak üzere belediyelere yönlendirecek. Uyarıya karşın ruhsat almadan pansiyon hizmeti vermeyi sürdüren günlük kiralık evler, mülki amirin kararı ile geçici sürelerle mühürlenecek. Ev sahiplerine Kabahatler Kanunu’nun “emre aykırı davranış” suçundan 183 TL idari para cezası kesilecek.

KİMLİK BİLDİRİMİ ŞARTI

Bakanlar Kurulu kararı ile 30 yatak ve üzerinde konaklama hizmeti veren işletmelere uygulanan Geçici İkamet Yerleri Kimlik Bildirme Sistemi (GİYKİMBİL) günlük evleri de içine alacak şekilde değiştirilecek. Pansiyon hizmeti veren tüm işletmeler GİYKİMBİL sistemine dahil edilecek. Pansiyonlar kanun değişinceye kadar her akşam konaklayan müşterilerinin kimlik bilgilerini bağlı bu- lunduğu Polis Merkezi’ne bildirecek.

SUÇLULAR SAKLANAMAYACAK

İşletmeler GİYKİMBİL’e girdikten sonra konaklama bilgileri internet üzerinden Emniyet Genel Müdürlüğü’ne aktarılacak. Polis pansiyon sahiplerinden gelen müşteri bilgilerini Genel Bilgi Tarama (GBT) ve Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) üzerinden sorgulayacak. Hakkında yakalama ya da tutuklama kararı bulunan kişi, kiraladığı evde gözaltına alınacak.

Kaynak: Turizm Güncel

Önceki MakaleSonraki Makale
Çok Gezen Çok Tozan, Az Biraz Deli, Biraz da Yazan Çizen, Ucundan Web Tasarımcısı, Çılgın bi Proje Canavarı, Aa Unutmadan Az Buçuk da Fotoğrafçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

tr_TRTürkçe
en_USEnglish tr_TRTürkçe